آموزشگاه نگاره

مهندسی نفت
درباره دپارتمان

دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی نفت چیست؟

با توجه به نیاز روزافزون جامعه به تحصیلات تکمیلی و نیاز به خدمات آموزشی در حوزه‌های تخصصی و خلا محسوس خدمات تحصیلات تکمیلی مناسب در زمینه مهندسی نفت، "دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی نفت" برای پاسخگویی به این نیاز شکل گرفت. در صدر اهداف این دپارتمان ارائه خدمات با کیفیت در خدمات مکمل آموزش عالی مهندسی نفت برای موفقیت دانشجویان و دانش آموختگان کشور است. از نقاط قوت اصلی این دپارتمان ارتباط مستمر با اساتید برتر و دانشکده‌های قطب در این حوزه و تمرکز در حوزه‌ی مهندسی نفت است.


"دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی نفت" با بهره‌گیری از موفقترین مجموعه تخصصی ممکن در زمینه کارشناسی ارشد مهندسی نفت، ارائه خدمات کاملا تخصصی در این حیطه اعم از برگزاری کلاسهای ویژه و با کیفیت (با ارائه موفقیت های مثال زدنی دانشجویان خود در سالهای گذشته) ، مشاوره تخصصی همگام تا روز آزمون و آزمون‌های آزمایشی/آموزشی سراسری و کاملا تخصصی و ...همراه دانشجویان و مخاطبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتریمهندسی نفت می باشد و صداقت، کسب اعتماد و رضایت مخاطبان خود را همچون پنج سال گذشته سرلوحه‌ی خود قرار داده است، از نقاط قوت اصلی این دپارتمان کاملا تخصصی، ارتباط مستمر با دانشکده‌های قطب در این حوزه و تمرکز در حوزه‌های تخصصی مهندسی نفت است.

 

نکات قابل توجه و ویژگی های بارز دپارتمان تخصصی مهندسی نفت:


1. دپارتمان توانمندترین مرکز برگزاری دوره‌های آمادگی کنکور کارشناسی ارشد و کنکور دکتری مهندسی نفت در سطح کشور است، که رضایت‌مندی دانشجویان از اساتید و مؤلفین نام آشنای دپارتمان و کتاب‌های کاملشان در سال‌های گذشته و تعداد بالای رتبه های تک رقمی در هر سال که از آن‌ها بهره جسته‌اند، نشانگر این موضوع است.

2. هیئت علمی دپارتمان در دوره های آمادگی ارشد و دروه های تکمیلی مهندسی نفت، از نخبگان و موفقترین فعالان در زمینه مهندسی نفت کشور هستند، که افتخارات فراوانی را در زمینه های آموزشی و پژوهشی کسب نموده اند.

3. کیفیت بالای برگزاری آزمون، طراحی سوالات آزمون توسط برترین مدرسان تخصصی مهندسی نفت و رتبه های تک رقمی مجموعه مهندسی نفت، برخورداری از جامعه آماری مناسب و به‌ویژه حضور داوطلبان قوی این دو رشته در کنار پشتیبانی و رفع اشکال رایگان آزمون‌ها همه و همه سبب می‌شود تا آزمون‌های دپارتمان تخصصی مهندسی نفت مناسب ترین گزینه برای دانشجویان متقاضی کنکور کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی نفت باشد.

4. دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی نفت موسسه نگاره، تنها مرکزی است که به صورت متمرکز دوره های تکمیلی تخصصی مهندسی نفت را برگزار می نماید، دپارتمان علاوه بر دوره های تکمیلی معمول در مراکز آموزشی، دوره های انحصاری تا به حال برگزار نشده ای را نیز اجرا می کند.

"مهندسی نفت در تخصص ماست"

 

 

تالار افتخارات دپارتمان نفت جامعترین و موثرترین منابع مطالعاتی اطلاعات کامل آزمون های آزمایشی ثبت نام آنلاین کلاسها و آزمون های راهیان نفت

آلبوم تصاویر فروشگاه آنلاین کتاب دانلود رایگان جزوات نمایندگی های راهیان نفت در سراسر کشور
آشنایی با مهندسی نفت


آشنایی با مهندسی نفت


اگر به مباحثی همچون زمین شناسی، شیمی و ریاضیات علاقه مندید و از کار کردن در شرکت های بزرگ و تکنولوژیک لذت می برید و در کنار اینها تحمل کار در نقاط دورافتاده و با شرایط آب و هوایی سخت را دارید، شغل مهندسی نفت می تواند برای شما مناسب باشد.

مهندسان نفت روش های استخراج نفت و گاز از زیر زمین را طراحی کرده و توسعه می دهد. محل کار مهندس نفت در دفاتر کاری، پالایشگاه ها، محل های حفاری و یا آزمایشگاه های تحقیقاتی می باشد.

 پس از کشف منابع نفتی یا گازی، مهندس نفت با همکاری زمین شناسان و دیگر متخصصان، ساختار زمین و خصوصیات صخره های حاوی ذخایر و روشهای حفاری را تعیین کرده و عملیات حفاری را آغاز و مدیریت می کند. از آنجایی که تنها درصد کمی از نفت و گاز موجود در منبع تحت فشار طبیعی از چاه فوران می کند، لذا مهندس نفت از انواع روشهای مختلف به منظور استخراج منابع هیدروکربنی استفاده می کند. این روشها شامل تزریق آب، مواد شمیایی، گاز یا بخار به درون یک منبع نفت جهت با فشار بیرون راندن نفت بیشتر می باشد. از آنجایی که حتی با به کارگیری کاملترین روشهای امروزی تنها قسمتی از نفت یا گاز یک منبع کشف می شود، لذا مهندس نفت به امور تحقیقاتی و گسترش فناوری و روشهای کار آمدتری می پردازد تا میزان کشف را افزایش داده و از هزینه حفاری و مراحل تولید بکاهد.

 

 

 

مهندسی نفت

 

در مجموع مهندس نفت در یکی از حوزه های اکتشاف، حفاری و یا بهره برداری کار می کند. مهندس نفت با تخصص بهره برداری به بررسی تولید از مخازن نفت و گاز و رفع مشکلات مربوطه می‌پردازد. تخصص او معمولا پس از به اتمام رسیدن کشف مخزن و حفاری آن به کار می آید و مهمترین کار یک مهندس نفت در حوزه بهره برداری، جلوگیری از افت فشار ناگهانی چاه به دلیل بهره برداری نامناسب و صیانت از مخزن جهت بهره برداری بیشتر می باشد.

مهندس نفت با تخصص مخزن، به عنوان یکی دیگر از بازیگران عرصه نفت، پس از اکتشاف منابع هیدروکربنی (نفت، گاز و .... ) توسط تیم اکتشاف، به منظور تکمیل کار و بررسی بیشتر مخازن یافت شده و مدل سازی آنها به منظور انجام عملیات بعدی وارد میدان می شود.

مهمترین کار یک مهندس نفت در بخش مخازن عبارت است از : بررسی قابلیت تولید در مخزن با بکارگیری و بهره مندی از شیوه‌های جدید مطالعاتی و مدلسازی، ارزیابی توزیع فشار و توجیه افت آن در مخزن و چگونگی کنترل آن، انتخاب و ارائه روش عملی افزایش برداشت از مخازن با احتساب ملاحظات فنی واقتصادی و مدیریت و صیانت از مخازن نفت و گاز کشور.

مهندسان مخازن فعالیت‌هایی شبیه به مهندسان بهره‌برداری دارند و درواقع یک جور پل ارتباطی بین تیم اکتشاف و حفاری و تیم بهره‌برداری هستند و حلقه گمشده ارتباطی بین این دو گروه می‌باشند.

پس از اکتشاف و شناسایی و مدل سازی مخازن نفت، مهندس نفت در حوزه حفاری عملیات هایی نظیر عملیات حفاری، مهندسی گل حفاری و … را به منظور دستیابی به نفت یا گاز موجود در مخازن بر عهده دارد. فعالیت این گروه از متخصصان منجر به استخراج نفت توسط بهره‌برداران می‌شود. مهندسی نفت با تخصص حفاری یکی از سخت ترین و پر خطر ترین، و البته پر درآمد ترین مشاغل نفتی می باشد. از جمله ویژگی های مهم مهندسین حفاری، توانایی کار در شرایط دشوار و عملیاتی-بیابانی است که معمولا دوری از خانواده بر این سختی می‌افزاید.


ساعات کار مهندس نفت با توجه به نوع تخصص و محل کار او متفاوت است. به طور کلي پرسنل دکل و سکوهای نفتی (منطقه عملیاتی) به صورت اقماري (دو هفته کار و دو هفته استراحت) و در دو شيفت کاري (روزکار و شب کار) مشغول به کارند. به عبارت ديگر در يک ماه، چهار شيفت کاري وجود دارد. سایر کارکنان دکل همچون کمپاني‌من، رئيس دستگاه، زمين‌شناس، گل‌نگار، گلشناس، پزشک، مکانيک و برقکار که حدود 100نفر برای یک دکل می شوند، معمولا در طول شبانه‌روز در محل دکل حضور دارند.

پرسنل دکل حفاري خشکي و سکوهاي حفاري دريايي مشابه يکديگرند.همچنین کارکنان سکوهای دریایی در همان جا استراحت می کنند و امکانات امداد و نجات از جمله هلی کوپتر و قایق های نجات و تیم پزشکی در محل آماده است تا در مواقع خطر همچون وقوع حریق فورا عملیات امداد و نجات را آغاز نمایند.

شما به عنوان مهندس نفت در صورت کسب تجربه در این صنعت می توانید مراحل مختلف شغلی را طی کرده و در سمت های مختلف در شرکت های نفتی کار کنید. یکی از بالاترین سمت ها در روی دکل و منطقه عملیاتی، "کمپانی من" می باشد. کمپانی من یا ناظر عملیات حفاری و بالاترین مقام مدیریتی در محل، معرفی کننده شخصی به عنوان نماینده تمام وقت شرکت نفت در محل حفاری چاه است که بر اجرای برنامه حفاری ارائه شده از سوی اداره کل حفاری مطابق بر زمانبندی به صورت 24 ساعته نظارت داشته و با ارائه راهکارهای لازم در شرایط مقتضی، ضمن رعایت نکات ایمنی و صرفه جویی در هزینه ها سبب تسریع درحفاری چاه می شود.

 


  راهیان نفت

 

وظایف مهندسی نفت

وظایف و مسئولیت های مهندس نفت در صورتی که مطابق با تخصصش به کار مشغول شده باشد به حوزه ای که کار می کند، بستگی دارد. به طور کلی وظایف کلی مهندس نفت در بخش های مختلف شامل موارد زیر است :

·         طراحی تجهیزات برای استخراج نفت و گاز به سودآورترین روش

·         توسعه راه های تزریق آب، مواد شیمیایی، گازها یا بخار به ذخیره های نفتی

·         توسعه برنامه های حفر زمین های نفت خیز و بازیابی نفت و گاز

·         اطمینان یافتن از ارزیابی درست چاه ها

·         استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای شناسایی محل چاه ها و انجام درست عمل حفاری

·         اطمینان یافتن از نصب، بکارگیری و نگهداری درست از تجهیزات

·         همکاری با سایر متخصصان مانند زمین شناسان، مهندسان شیمی و...


اما معمولا فارغ التحصیلان رشته مهندسی نفت در یکی از حوزه های اکتشاف، حفاری، بهره برداری و یا مخازن تخصص دارند. لذا با شرط انطباق شغل افراد با رشته ای که تحصیل کرده اند، هر گروه دارای وظایف، مسئولیت ها و شرایط کاری متفاوت خواهند بود. به عنوان مثال مهمترین وظایف مهندس نفت در حوزه بهره برداری نفت عبارت است از :

·          ارزیابی قابلیت تولید در مخازن و بررسی امکان پذیری روشهی بهره برداری موردنظر.

·         ارزیابی فنی-اقتصادی مخازن و تجهیزات آن.

·         طراحی و اجرای بهینه عملیات بهره برداری.

·         تشخیص ویژگی ها و چگونگی رفتار با چاه های گوناگون.

·          انتخاب و توجیه روش مناسب برای بهره برداری و ازدیاد برداشت با توجه به شریط فنی و اقتصادی.

·         صیانت از منابع نفت و گاز و ارائه روش های عملی بری افزایش طول عمر این منابع.

·         بررسی و ارزیابی اثر استراتژیک روش بهره برداری بر محیط زیست.


اما مهندس مخزن نیز دارای وظایف مربوط به خود است که برخی از آنها به شرح زیر است:

·         شناخت مخزن که شامل تکمیل مطالعات زمین‌شناسی و پتروفیزیک مخزن می‌شود.

·         مدلسازی واقعگرایانه با جزییات زمین‌شناسی از مخزن هیدروکربنی

·         ایجاد جدول زمانی تولید، برگزیدن مناسب‌ترین شیوه و نرخ تولید به جهت رسیدن به حداکثر برداشت سیالات نفتی

·         انتخاب مناسب‌ترین شیوه ازدیاد برداشت با توجه به شبیه سازی‌های رایانه‌ای و شرایط و خصوصیات مخزن

مهندسین اکتشاف و حفاری نیز وظایف خاص خود را دارند و فعالیت های آنها قبل از استخراج نفت یا گاز است. مهندس اکتشاف بیشتر با عملیات زمین شناسی و مطالعاتی سر و کار دارد و مهندس حفار با استفاده از تجهیزات حفاری و دکل های نفتی عملیات خطیر حفر چاه به منظور دستیابی به منابع هیدروکربونی شناسایی شده را انجام می دهد.

 

 

مهندسی نفت
 

دانش و مهارت مورد نیاز شغل مهندسی نفت

  برای اینکه شما بتوانید یک مهندس نفت کارآمد شوید، نیاز است همچون سایر علوم مهندسی، به ریاضیات علاقه مند بوده و در حل مسائل آن تسلط داشته باشید. همچنین تسلط بر علوم شیمی و زمین شناسی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. البته نوع گرایش شما مشخص می کند که تا چه حدی لازم است وارد کدام حوزه علمی شوید.

عنوان مثال دانشجویان رشته های مهندسی نفت گرایش اکتشاف یا حفاری به نسبت سایر دانشجویان مهندسی نفت باید مطالعات بیشتری در خصوص مسایل زمین شناسی داشته باشند.

همچنین انجام کار در شرایط سخت، خطرناک و دور از خانواده یکی دیگر از قابلیت ها و ظرفیت هایی است که باید در شما وجود داشته باشد، زیرا در خیلی از مواقع نیاز است به مأموریت های طولانی مدت و در شرایط آب و هوایی سخت بروید.

توان حل مسئله، انجام کار تیمی، خلاقیت و توان تحلیل مسائل نیز از جمله مهمترین ویژگی های دیگری است که باید در شما به عنوان یک مهندس نفت به نحو احسن وجود داشته باشد، اگر به دنبال پیشرفت در شغل مهندسی نفت می باشید، تسلط بر زبان انگلیسی نیز به عنوان یک از عوامل مهم و موثر در ورود و ارتقاء شما در این حوزه خواهد بود.

یکی از مهم ترین مهارت های لازم برای مهندس نفت، تسلط داشتن بر نرم افزارهای تخصصی حوزه مهندسی نفت است. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس نفت بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس نفت را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی نفت قرار داده اند.

بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی نفت موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را در حوزه تخصصی و بسیار رقابتی نفت و گاز پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی نفت یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

 

 

نرم افزار مهندسی نفت

 

تحصیلات لازم برای مهندس نفت شدن

فارغ التحصیلان گرایش های مختلف مهندسی نفت در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می توانند وارد این شغل شوند. البته در حال حاضر بسیاری از کسانی که در حوزه نفت و گاز مشغول کارند، دارای تحصیلات دانشگاهی مرتبط نمی باشند، ولی به مرور زمان و افزایش فارغ التحصیلان و متخصصین نفتی، جذب این افراد در شرکت های تخصصی نفت و گاز و پتروشیمی بیش از پیش شده است.

 

 

مهندسی نفت
  


آینده شغلی، بازار کار و وضعیت استخدامی مهندسی نفت

شما به عنوان مهندس نفت می توانند در سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه نفت،گاز و پتروشیمی استخدام شوید. همچنین با کسب مدارک عالی دانشگاهی امکان کار برای شما در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی فراهم می شود.

فارغ التحصیلان گرایش های مختلف مهندسی نفت به طور کلی یا به شرکت های دولتی یا شرکت های خصوصی وارد می شوند.

شرکت های دولتی زیرمجموعه وزارت نفت بوده و معمولا از طریق آزمون استخدامی کتبی و سپس مصاحبه حضوری اقدام به جذب نیرو می‌کنند. در واقع پس از اعلام نتایج آزمون کتبی، کسانی که نمره کافی را کسب کرده باشند، در تاریخ مشخص، به مصاحبه حضوری فراخوانده می‌شوند. اطلاع رسانی در این زمینه و زمان برگزاری آزمون استخدامی از طریق سایت های استخدامی صورت می‌گیرد. در آزمون های شرکت های دولتی حوزه نفت و گاز، برای پذیرش معمولا سهمیه‌‌های متفاوتی در نظر گرفته می‌شود. برای مثال، بومی بودن در استان محل پذیرش و تحصیل در دانشگاه صنعت نفت، از جمله این سهمیه‌ها است.

نکته قابل توجه این است که در آگهی‌های استخدامی شرکت ملی نفت، تعداد مهندسین نفت و گاز مورد نیاز این شرکت، بسیار کمتر از سایر رشته ها، از جمله مهندسی مکانیک، شیمی، عمران و یا حسابداری بوده و این نکته رقابت در این زمینه را سنگین کرده است. به دلیل آموزش بیشتری که توسط  شرکت‌های دولتی صورت می گیرد، این شرکت‌ها جهت آغاز کار یک نیروی تازه وارد به صنعت، نسبت به شرکت‌های خصوصی شرایط بهتری دارند.

برای استخدام مهندس نفت در شرکت‌های خصوصی، دو موضوع بسیار حائز اهمیت است. تخصص در زمینه مورد نیاز آن شرکت و تسلط بر زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین‌المللی. این شرکت‌ها با توجه به نیاز خود اقدام به جذب نیرو کرده و در صورت کارآمدی نیرو، کار را با او ادامه می‌دهند. بنابراین مراجعه به سایت این شرکت‌ها و یا ارتباط داشتن با افراد حاضر در آن شرکت، می‌تواند زمینه حضور در آن را فراهم کند. لازم به ذکر است شرکت‌های خصوصی زیادی در زمینه مهندسی نفت در ایران فعالیت می کنند.

به طور کلی به دلیل عدم انطباق نیاز بازار کار با میزان پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور در اکثر رشته ها از جمله مهندسی نفت، یافتن شغل مناسب و ایده آل برای فارغ التحصیلان کار راحتی نیست. اما برای آشنایی بهتر شما با بازار کار این رشته در ادامه به نکات مهمی که توسط برخی از متخصصین و دانشجویان نفت بیان می شود می پردازیم.
 
اول اینکه نوع دانشگاهی که شما تحصیل می کنید و رتبه و معدل شما به جذب شما در بازار کار ارتباط دارد. خیلی از شرکت های فعال در صنعت نفت و گاز، نیروی انسانی متخصص مورد نیاز خود را از بین فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه های برتر کشور انتخاب می کنند.

همچنین تسلط بر زبان انگلیسی می تواند آینده شغلی مناسب تری را برای شما به عنوان مهندس نفت در این صنعت رقم بزند. زیرا به دلیل تخصصی بودن این صنعت و انحصار بخش هایی از آن در دست مهندسین اروپایی و امریکایی، حتی در صورتی که شما در ایران مشغول به کار باشید اما برای مطالعه منابع روز دنیا، گفتگو و برقراری ارتباط مؤثر با مهندسین خارجی مستقر در پروژه و احیانا رفتن به مأموریت های خارجی برای گذراندن آموزش های تکمیلی یا دوره های خاص، نیاز به تسلط بر این زبان بین المللی دارید.

از سوی دیگر کشورهای تولید کننده نفت در دنیا از جمله کشورهای عضو اوپک علاقه مند به جذب مهندسان نفت ایرانی می باشند و برای آن دسته از مهندسین نفتی که دارای دانش، تجربه و توان بالا می باشند، حقوق های بسیار خوبی نیز پرداخت می کنند. لذا تسلط بر زبان انگلیسی برای کار در این کشورها از الزامات است. از شرکت های بین المللی حوزه نفت و گاز که می توانید در آنها به دنبال فرصت استخدامی مناسبی باشید، می توان به شرکت نفت توتال، شرکت نفت موبیل، شرکت نفت شل، موسسه ملی نفت چین و ... اشاره کرد.

در کنار موارد بالا، این نکته را نیز باید مد نظر قرار دهیم که نوع تخصص و انگیزه کاری شما در یافتن شغل از اهمیت بالایی برخوردار است. به این صورت که در محیط های عملیاتی نفتی همچون سکوها و دکل ها به متخصصینی از جمله مهندسان حفاری نیاز زیادی است. پس اگر شما دارای این تخصص از نفت باشید و بتوانید دوری از خانواده و کارکردن در محیط های سخت و پرخطر و دورافتاده از شهر را تحمل کنید، می تواند راحت تر استخدام شوید.  

به عنوان مثال براساس پیش بینی ها در آمریکا میزان استخدام مهندسان نفت بین سال های 2010 تا 2020، رشد 17درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 14درصد می باشد.

.
اعضای هیئت علمی

اعضای هیأت علمی دپارتمان تخصصی مهندسی نفت:

 

استاد نوید میرجردوی - مؤسس و سرپرست دپارتمان تخصصی مهندسی نفت

 

 

 • عضو بنیاد ملی نخبگان ایران
 • مؤلف بیش از 15 عنوان کتاب دانشگاهی و تخصصی مهندسی نفت
 • مدرس مراکز آموزش عالی تهران
 • سرپرست مؤلفین بخش مجموعه مهندسی نفت انتشارات آزاده (راهیان ارشد)
 • مدیر و مؤسس اولین دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی نفت
 • بنیانگذار و سرپرست برگزاری اولین آزمون های آزمایشی/آموزشی ویژه مجموعه مهندسی نفت
 • مؤسس آکادمی تخصصی مهندسی نفت مؤسسه آموزش عالی آزاد نگاره
 • مدیریت امور نمایندگی های موسسه آموزش عالی آزاد نگاره
 • عضو هیات علمی خانه مهندسی نفت
 • ارائه کننده بیش از 20 مقاله ISI، کنفرانسهای بین المللی و مجلات علمی-پژوهشی
 • اعطای بورسیه تحصیلی شرکت ملی نفت ایران در سال 1387
 • دارنده پذیرش و بورسیه تحصیلی در مقطع Ph.D مهندسی نفت از دانشگاه Colorado School of Mines امریکا
 • رتبه سوم کارشناسی ارشد مهندسی نفت از دانشگاه صنعتی شریف
 • مدرس نرم افزارهای تخصصی شبیه سازی مخازن هیدروکربوری
 • مقاله برگزیده کنفرانس DSL2011 در پاریس/فرانسه
 • برگزیده نخبه کشوری در سال 1389

 

 

استاد حامد حاجی سیدی - سرپرست دفاتر نمایندگی

 

 

 • عضو بنیاد ملی نخبگان ایران
 • رتبه ۱ گرایش مهندسی مخازن هیدروکربوری در سال ۱۳۹۰
 • رتبه ۹ گرایش مهندسی حفاری  و بهره برداری در سال ۱۳۹۰
 • مؤلف بیش از 10 عنوان کتاب دانشگاهی و تخصصی مهندسی نفت
 • کارشناس ارشد مهندسی نفت /مخازن هیدروکربوری از دانشگاه صنعتی شریف
 • کارشناس مهندسی نفت از دانشگاه صنعت نفت
 • ارائه کننده مقاله برگزیده در Journal of Natural Gas Science and Engineering
 • ارائه کننده یک روش جدید چاه آزمایی برای پیش بینی پارامترهای مخازن شکاف دار گاز میعانی
 • مدرس مراکز آموزش عالی تهران
 • عضو هیات علمی خانه مهندسی نفت
 • مدرس نرم افزارهای تخصصی شبیه سازی عملیات چاه آزمایی

 

دکتر بهروز حریمی  سرپرست و ناظر علمی آزمون های آزمایشی

 

 • عضو بنیاد ملی نخبگان ایران
 • رتبه ۱ دکتری مهندسی نفت سال ۱۳۹3
 • رتبه ۲ گرایش مهندسی مخازن هیدروکربوری سال ۱۳۹۱
 • مؤلف  4 عنوان کتاب دانشگاهی و تخصصی مهندسی نفت
 • دانشجوی دکتری مهندسی نفت در دانشگاه صنعتی شریف
 • کارشناس ارشد مهندسی نفت/مخازن هیدروکربوری در دانشگاه صنعتی شریف
 • کارشناس مهندسی نفت از دانشگاه صنعت نفت
 • مدرس مراکز آموزش عالی تهران
 • عضو هیات علمی خانه مهندسی نفت
 • مدرس نرم افزارهای تخصصی شبیه سازی مخازن هیدروکربوری

 

 

تالار افتخارات راهیان نفت جامعترین و موثرترین منابع مطالعاتی اطلاعات کامل آزمون های آزمایشی ثبت نام آنلاین کلاسها و آزمون های راهیان نفت

آلبوم تصاویر فروشگاه آنلاین کتاب دانلود رایگان جزوات نمایندگی های راهیان نفت در سراسر کشور
گرایش‌های مهندسی نفت

گرایش‌های مهندسی نفت:


حیات در كره زمین كه مدام در جنب و جوش و حركت است،‌ بیشترین انرژی جنبشی، گرمایی و شیمیایی خود را از نفت می‌گیرد. در واقع به یاری این ماده حیاتی است كه كوچكترین موتور ماشین تا غول‌آساترین ناوگان‌های سنگین به حركت در می‌آید و هزاران نوع تولیدات و مصنوعات صنایع سنگین و جدید پتروشیمی، كودهای شیمیایی، فرآورده‌های دارویی،‌ پارچه‌ها و الیاف مصنوعی، ‌پلاستیك‌ها،‌ چسب‌ها،‌ فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی و پوشش‌های استحفاظی ساخته می‌شود.

خوشبختانه كشور ما كه درکنار خلیج نفت خیز فارس قرار گرفته است، دارای منابع  بزرگ نفت و گاز می باشد. از همین رو تربیت نیروی انسانی متخصص و كارآمد، برای بهره‌برداری درست و بهینه از این سرمایه خدادادی و جوابگویی افراد به نیاز‌های آتی صنعت نفت كشور، بسیار ضروری است.

به طور کلی  مهندسیمشترک گروه‌های مختلف مهندسی جهت کشف یک مخزن نفتی، طراحی بهترین مسیر جهت رسیدن به مخزن، حفاری چاه و رسیدن به عمق مورد نظر، تعیین ویژگی های مخزنی  و تلاش جهت رساندن سیال تولید شده به سطح زمین و پیش بینی سناریو های مناسب تولید.

آنچه از اهمیت بالایی برخوردار است، توجه به این نکته می‌باشد که مهندسی نفت به عنوان یک رشته بالادستی شناخته می‌شود. یعنی انجام تمام اقدامات لازم جهت شناسایی مخازن نفتی و تولید از آنها. در واقع پالایش این محصول و چگونگی تبدیل آن به سایر مواد ارزشمند، همچون سوخت‌ ها و مواد پلاستیکی، در حیطه کاری مهندسین نفت نمی گنجد و توسط مهندسین شیمی دنبال شده و این دیدگاه که مهندسی نفت، یک زیر مجموعه از مهندسی شیمی می‌باشد، دیدگاه درستی نیست.

به طور کلی مهندسی نفت دارای گرایش‌های زیر می‌باشد:

 

مهندسی مخازن هیدروکربوری

مهندسی حفاری

مهندسی بهره‌برداری
مهندسی اکتشاف

برای آشنایی بیشتر با این گرایش‌ها بر روی نام گرایش کلیک نمائید.

تالار افتخارات راهیان نفت جامعترین و موثرترین منابع مطالعاتی اطلاعات کامل آزمون های آزمایشی ثبت نام آنلاین کلاسها و آزمون های راهیان نفت

آلبوم تصاویر فروشگاه آنلاین کتاب دانلود رایگان جزوات نمایندگی های راهیان نفت در سراسر کشور
خدمات دپارتمان

خدمات دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی نفت نگاره


1. مشاوره تخصصی رایگان: "دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی نفت" با هدف جهت دهی درست به دانشجویان و نشان دادن راه صحیح دست‌یابی به هدف و غلبه بر سد کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی نفت ، طرح مشاوره تخصصی رایگان را همچون سالهای گذشته اما با رویکردی گسترده تر و سازماندهی شده برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی نفت در نظر گرفته است. این مشاوره تخصصی در قالب‌های مختلف، در تهران و شهرستان‌ها توسط اساتید و مشاورین برتر ارائه می شود. این خدمات برای داوطلبان رایگان بوده و سالانه صدها نفر از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی نفت از این خدمات استفاده می‌کنند.


2.  پرسش و پاسخ تخصصی رایگان در سایت دپارتمان: دپارتمان به منظور ایجاد ارتباط بهتر با دانشجویان و متخصصان صنعت نفت کشور و پاسخ گویی به سوالات و درخواست و پیگیری های مرتبط با تمامی نیازهای آکادمیک و صنعتی مهندسی نفت کشور از جمله کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی نفت، بخش پرسش و پاسخ تخصصی رایگان را در سایت راه اندازی نموده است که این بخش از جمله فعال ترین بخش های سایت بوده و تمای سوالات پرسیده شده مناسب در کم تر از 24 ساعت به صورت کامل و تخصصی پاسخ داده می شوند.


3.  چاپ کتاب‌های مخصوص کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی نفت: دپارتمان طی سال‌های اخیر با همکاری انتشارات راهیان ارشد کتب لازم برای هر درس را به کمک برترین اساتید تهیه و تدوین نموده است.


4.  آزمون‌های آزمایشی:  "دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی نفت" به طور مستقل و کاملأ تخصصی ، بر اساس برنامه ریزی های مدون دپارتمان، آزمون های خود را با سبک و چیدمانی متفاوت ، فکر شده و کاملأ نتیجه بخش به صورت کاملأ منظم و با بالاترین جامعه آماری با سؤالاتی کاملأ جدید و بدیع به همراه پاسخنامه ای کاملأ تشریحی و آموزشی در کنار بررسی سؤالات آزمون در سراسر کشور برگزار می نماید.


5. کلاس های حضوری: کلاس‌های مختلف درس و تست، نکته و تست و جمع بندی، در فصول مختلف سال به شرح زیر برگزار می شود:

·        دوره های ویژه درس و نکته آزمون کارشناسی ارشد سراسری: برگزاری دو ترم کامل در فصل های تابستان و پاییز در شهرهای تهران، اهواز، شیراز و گچساران در سال 1393

·        دوره فشرده جمع ‌بندی و نکته و تست کارشناسی ارشد سراسری: برگزاری یک ترم کامل در فصل زمستان در شهرهای تهران، اهواز، شیراز و گچساران در سال 1393

·        دوره ویژه درس و نکته آزمون دکتری سراسری: برگزاری یک ترم کامل در فصل پاییز در شهر تهران در سال 1393

·        دوره ویژه درس و نکته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد: برگزاری یک ترم کامل در فصل زمستان در شهر تهران در سال 1393


تبصره: براساس "قانون طرح عدالت پایدار کلاس های دپارتمان" هر داوطلب متقاضی کلاس های دپارتمان که در هر یک از کلاس های دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی نفت ثبت نام نماید، تا زمانی که در کنکور سراسری کارشناسی ارشد مهندسی نفت پذیرفته نشده باشد، می تواند بدون محدودیت مکانی و زمانی، در کلیه شهر های نمایندگی که کلاس ها در آن برگزار می شود و در تمامی سال ها تا زمان قبولی در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت به صورت کاملا رایگان در همان کلاس‌ها شرکت نمایند.


6. ارسال کتب عمومی و تخصصی مهندسی نفت: به منظور دسترسی برابر و یکسان تمامی دانشجویان و متخصصان کشور به کتب عمومی و تخصصی مهندسی نفت، دپارتمان اقدام به ارسال این کتب به تمامی نقاط کشور در سریع‌ترین زمان ممکن و با ارائه تخفیف 10% نموده است.

 

تالار افتخارات راهیان نفت جامعترین و موثرترین منابع مطالعاتی اطلاعات کامل آزمون های آزمایشی ثبت نام آنلاین کلاسها و آزمون های راهیان نفت

آلبوم تصاویر فروشگاه آنلاین کتاب دانلود رایگان جزوات نمایندگی های راهیان نفت در سراسر کشور
ضرائب دروس آزمون کارشناسی ارشد

آزمون کارشناسی ارشد سراسری رشته مهندسی نفت در تمام گرایش ها دارای 150 سوال بوده که در یک دفترچه ارائه شده و داوطلبان مجموعا 150 دقیقه وقت برای پاسخ گویی به سوالات دارند.  دروس و ضرایب کنکور ارشد مهندسی نفت و اطلاعات آزمون مربوط به تمام گرایش‌های مهندسی نفت به شرح زیر است:

عناوین دروس به ترتیب شماره: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- ریاضی (عمومی 1و2، معادلات دیفرانسیل، مهندسی)، 3- دروس زمین شناسی (عمومی، ساختمانی، نفت)، 4- ژئوفیزیک و ژئوشیمی آلی، 5- پتروفیزیک و چاه نگاری، 6- دروس مهندسی نفت (مخزن، حفاری، بهره برداری)، 7- زمین شناسی تخصصی (زمین شناسی تحت الارضی، سنگ شناسی رسوبی، زمین شناسی نفت ایران)، 8- خواص سنگ و خواص سیال، 9- چاه آزمائی و نمودارگیری از چاه، 10- مهندسی حفاری (مهندسی حفاری 1و2، سیمان حفاری و گل حفاری)، 11- مهندسی مخزن و بهره برداری (مخزن، بهره برداری، مکانیک سیالات دوفازی)، 12- مبانی حفاری و بهره برداری (مبانی حفاری، بهره برداری، مکانیک سیالات دوفازی)، 13- مهندسی مخزن (1و2).

 

 

گرایش‌ها

ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
مهندسی مخازن هیدروکربوری 2 2 2 3 3 3 3 0 0 0 0 0 0
مهندسی حفاری و بهره برداری 2 2 2 0 0 0 0 3 3 3 3 0 0
مهندسی اکتشاف 2 2 2 0 0 0 0 3 3 0 0 3 3
 

 

تالار افتخارات راهیان نفت جامعترین و موثرترین منابع مطالعاتی اطلاعات کامل آزمون های آزمایشی ثبت نام آنلاین کلاسها و آزمون های راهیان نفت

آلبوم تصاویر فروشگاه آنلاین کتاب دانلود رایگان جزوات نمایندگی های راهیان نفت در سراسر کشور
ظرفیت دانشگاه‌ها

 

ظرفیت دانشگاه‌ها در سال 1394:

 

گراش‌ها روزانه شبانه پیام نور غیر انتفاعی خود‌گردان پردیس مجازی دولتی مجازی پیام نور
اکتشاف 54 3 ـــــ ـــــ 8 ـــــ ــــــ
حفاری 34 8 ـــــ ـــــ ـــــ ـــــ ــــــ
بهره‌برداری 35 6 ـــــ ـــــ 20 ـــــ ـــــ
مخازن 116 28 ـــــ ـــــ 5 ـــــ ـــــ