آموزشگاه نگاره

حسابداری
آشنایی با رشته حسابداری

"حسابداری" فن ثبت، طبقه‌بندی و تلخیص فعالیت‌های مالی یک شخصیت حقیقی یا حقوقی در قالب اعداد قابل سنجش به پول و تجزیه و تحلیل نتایج حاصله از بررسی این اعداد است. این عملیات معمولاً به وسیله یک حسابدار انجام می‌شود. هدف حسابداری حفاظت از ثروت و کنترل آن است.
"حسابداری" عبارتست از مجموعه‌ای از اجزای به‌هم‌پیوسته در داخل یک سازمان یا موسسه که به جمع آوری، تجزیه و تحلیل، ثبت، طبقه‌بندی، تلخیص رویدادهای مالی می‌نماید و اطلاعات را در قالب گزارش‌هایی در اختیار استفاده‌کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی قرار می‌دهد.
مراحل
به طوری که از تعریف فن "حسابداری" بر می‌آید این فن دارای ۴ مرحله می‌باشد:
ثبت فعالیت‌های مالی
 طبقه بندی اقلام ثبت شده
 تلخیص اقلام
 تفسیر نتایج حاصله از بررسی اقلام خلاصه شده
کارشناسی ارشد "حسابداری" از جمله رشته‌های پر طرفدار در ایران است، زیرا هر واحد اقتصادی كوچك و بزرگ نیاز به یك یا چند حسابدار دارد. فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد "حسابداری" از بازار كار خوبی برخوردار هستند و امكان ادامه تحصیل تا مقطع دكتری "حسابداری" در داخل كشور میسر می‌باشد.
دوره کارشناسي ارشد رشته "حسابداري" به منظور آموزش تخصصي حسابداری به دانشجوياني که درآينده در حرفه حسابرسی يا مشاغل مختلف حسابداری در موسسات بازرگانی، صنعتی و دولتی مشغول کار خواهند شد، تدوين گرديده است. بديهی است دانشجويانی که درحال حاضر به کار حسابرسي و حسابداری اشتغال دارند با گذرانيدن اين دوره اطلاعات و معلومات تخصصی خود را افزايش داده و مسئوليت‌های سنگين‌تری را عهده‌دار خواهند گرديد. علاوه بر اين فارغ التحصيلان اين دوره تحت ضوابطی که ستاد انقلاب فرهنگی تعيين می‌کند، می‌توانند به امر تدريس در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اشتغال پيدا کنند.
اعضای هیأت علمی

دکتر غلامرضا کرمی - مدرس و سرپرست علمی آزمون‌های آزمایشی رشته حسابداری

 •     عضو هیات علمی و مدیر گروه رشته حسابداری دانشگاه تهران   
 •     کارشناس حسابداری از دانشگاه تهران
 •     کارشاس ارشد حسابداری از دانشگاه تهران
 •     دکتری حسابداری از دانشگاه تهران
 •     مولف کتاب‌های مروری جامع بر حسابداری مالی، مروی جامع بر حسابداری صنعتی، مروی جامع بر حسابرسی، مروری جامع بر حسابداری مالی و صنعتی ( ویژه دانشجویان رشته مدیریت مالی)، 2000 تست حسابداری مالی، 2000 تست حسابداری صنعتی، 2000 تست حسابرسی، 2000 تست حسابداری مالی و صنعتی ( ویژه دانشجویان رشته مدیریت مالی)، تئوری حسابداری، حسابداری مدیریت
 •     بیش از ده سال سابقه تدریس دروس کنکور کارشناسی ارشد رشته حسابداری

 


استاد حسینی‌نژاد- مدرس حسابداری صنعتی

 •     کارشناس ارشد حسابداری صنعتی
 •     مولف کتاب نکات برجسته حسابداری صنعتی
 •     با سه سال سابقه تدریس حسابداری صنعتی در موسسه نگاره

 


استاد عالی خانی

http://uupload.ir/files/9bbd_photo_2017-02-06_00-08-55.jpg

 • رتبه ٢٧ كنكور كارشناسي ارشد سال ٩٠
  فارغ التحصيل برتر ارشد دانشگاه علامه طباطبايي با معدل 18/20
  دانشجوي دكتري
  دانشگاه علامه طباطبايي
  مشاور كنكور ارشد موسسات مختلف از سال ٩٢
  مدرس دروس كنكور ارشد، پيام نور و دكتري از ٩٢
  مدرس دوره هاي فني و حرفه اي حسابداري در آموزشگاه هاي فني شهر  تهران از سال٩١
  تدريس در  دانشگاه هاي مختلف دولتي و آزاد
  طراح سوال در آزمونهاي آزمايشي كنكور ارشد و دكتري موسسات مختلف

 

 


استاد محمودیان - مدرس ریاضی

profile_picture

 •     دکتری بازاریابی از دنشگاه تهران
 •     مولف کتاب ریاضیات عمومی، 2000 تست ریاضی
 •     بیش از 20 سال سابقه تدریس ریاضیات برای آزمون کارشناسی ارشد حسابداری، مدیریت و اقتصاد

 

 


استاد طورانی - مدرس آمار

 •     کارشناس ارشد آمار از دانشگاه تهران
 •     مولف آمار و احتمال برای رشته‌های اقتصاد، مدیریت و حسابداری
 •     بیش از 15 سال سابقه تدریس آمار برای آزمون کارشناسی ارشد حسابداری، مدیریت و اقتصادگرایش‌های حسابداری

حسابداری یک سیستم اطلاعاتی است که با جمع آوری، به نظم درآوردن و تهیه گزارش‌هایی بر مبنای اطلاعات موجود به تصمیم‌گیری افراد درون و برون سازمانی کمک می‌کند. از آن‌جایی که افراد درون سازمانی و برون سازمانی دارای اهداف متفاوتی هستند ب اطلاعات متفاوتی نیاز دارند، بنابراین گزارش‌های تهیه شده برای این گروه از افراد نیز باید متفاوت باشد. به همین دلیل است که حسابداری دارای چند گرایش است: حسابداری مالی، حسابداری مدیریت و حسابرسی

حسابداری: هدف این گرایش از حسابداری تهیه اطلاعات مربوط برای تصمیم‌گیری افراد برون سازمانی است. سرمایه‌گذاران و اعتباردهندگان از افراد برون سازمانی محسوب می‌شوند و تصمیمات این افراد در رابطه با خرید، فروش و نگهداری سهام سازمان مربوطه است. حسابداری مالی با استفاده از استانداردهای حسابداری به تهیه گزارش‌های مالی می‌پردازد و این گزارشات را در نهایت در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد. در این گرایش، حسابداری مالی در بین سایر دروس حسابداری مانند حسابداری صنعتی و حسابرسی از اهمیت بالاتری برخوردار است، به همین دلیل درس حسابداری مالی در آزمون کنکور کارشناسی ارشد دارای ضریب 3 در بین سایر دروس تخصصی با ضریب 2 قرار دارد.

حسابداری مدیریت: هدف این گرایش از حسابداری تهیه ازلاعات مربوط برای تصمیم‌گیری افراد درون سازمانی است. مدیران از افراد درون سازمانی محسوب می‌شوند و تصمیمات مدیران نیز شامل خرید و فروش تجیزات درون سازمان، توقف یا راه‌اندازی خط تولید در سازمان، سرمایه‌گذاری در پروژه جدید، خرید یا ساخت قطعات اولیه مورد نیاز در تولید، میزان سفارشات بهینه و...... است. بدیهی است مدیران برای تصمیم‌گیری در سازمان نیاز به اطلاعاتی دارند مربوط، به موقع و آینده‌نگر است. در این میان مهم نیست که اطلاعات ارائه شده به مدیر کمی باشد یا کیفی و یا این که حتی از اصول و استاندارد خاصی پیروی کند. اطلاعات تنها باید دارای کیفیت برای تصمیم‌گیری مدیریت باشد.
 از آن جایی که حسابداری صنعتی در دوران کارشناسی به دانشجویان حسابداری در رابطه با این موارد دانش و آگاهی می‌دهد بنابراین دارای اهمیت بالاتری در بین دو درس تخصصی دیگر یعنی حسابداری مالی و حسابرسی دارد و در آزمون کارشناسی ارشد نیز دارای ضریب 3 در بین دروس دیگر با ضریب 2 قرار می‌گیرید.

حسابرسی: همان‌طور که بیان شد حسابداری مالی به دنبال ارائه اطلاعات مربوط برای استفاده‌کنندگان برون سازمانی است. اما آیا استفاد‌کنندگان برون سازمانی به گزارش‌های مالی اعتماد دارند؟ آیا گزارش‌های مالی تهیه شده عاری از هر گونه خطا و تحریف است؟ چگ.نه می‌توان خطا و تحریف در گزارش‌های مالی شناسایی نمود؟ برای این که گزارش‌های ارائه شده توسط شرکت‌ها قابل اعتماد باشد خدمات حسابرسی ارائه می‌شود. حسابرسان به بررسی گزارش‌های مالی تهیه شده توسط حسابداری مالی می‌پردازند و به استفاده‌کنندگان این اطمینان را می‌دهند که اطلاعات منعکس شده در گزارش‌های شرکت قابل اعتماد است و می‌توانند برای تصمیم‌گیری مور استفاده قرار گیرند. بدیهی است که درس حسابرسی در بین دو درس حسابداری مالی و حسابداری صنعتی دارای اهمیت بالاتری است و در آزمون کارشناسی ارشد حسابرسی دارای ضریب 3 بین دو درس دیگر با ضریب 2 است.
موقعیت شغلی

به نظر می‌رسد فارغ‌التحصیلان دوره‌های تحصیلات تکمیلی این رشته، آمادگی و پختگی بیشتری برای حضور در بازار کار دارند.
فرصت‌های شغلی یک حسابدار بسیار گسترده است و از پایین‌ترین سطح تا بالاترین سطح را در بر می‌گیرد. با وجود این که در دانشگاههای مختلف کشور اعم از دولتی ، غیرانتفاعی و آزاد، دانشجویان بسیاری در رشته حسابداری تحصیل می‌کنند، اما تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار این رشته از سایر رشته‌ها کمتر است. چون از یک موسسه کوچک گرفته تا بزرگترین کارخانه‌های کشور حداقل برای تهیه اظهارنامه مالیاتی به حسابدار نیازمند هستند.
همچنین دانش حسابداری در بخش مالیات کاربرد وسیعی دارد. چون محاسبه سود به یاری حسابداری امکان‌پذیر است و تعیین مقدار سود نیز مبنای محاسبه مالیات شرکتها اعم از دولتی و خصوصی می‌باشد.
فارغ‌التحصیلان این رشته پس از اتمام تحصیل می‌توانند در سطوح مختلف و شاخه‌های متفاوت عهده‌دار انجام امور مالی گردند که شرح آن چنین است:


حسابداری:
فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلیه مؤسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه‌های زیر مشغول کار شوند.
حسابداری مالی: در کلیه شرکتها و مؤسسات تجاری و غیرانتفاعی.
حسابداری صنعتی : در کلیه واحدهای صنعتی و شرکتهای تولیدی.
حسابداری دولتی : در کلیه سازمانها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذی حساب.
حسابداری مالیاتی : در ادارات دارایی.
حسابداری بیمه : در مؤسسات بیمه .
حسابداری بانکها : در شعبه‌ها و سرپرستی بانکها .
همچنین حسابداران پس از مدتی اشتغال به کار حسابداری می‌توانند در سمت مدیریت مالی واحدهای تجاری ، ایفای نقش نمایند.


حسابرسی :
فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری قادرند با توجه به شاخه‌های حسابداری در حرفه حسابرسی شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسی در یک تقسیم‌بندی کلی به دو گروه اصلی تفکیک می‌شوند :
حسابرسان داخلی: این گروه از حسابرسان ، کارمند واحد مورد رسیدگی هستند، و در واقع رابط میان هیأت مدیره و شرکت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی ، ماهانه یا سالانه به مدیرعامل و هیأت مدیره ارائه می‌دهند . این گروه از حسابرسان عملیات داخل واحد تجاری را رسیدگی می‌کنند.
حسابرسان مستقل: این گروه از حسابرسان، افرادی هستند که در مؤسسات حسابرسی مشغول به کار هستند و بر اساس قرارداد میان شرکتها یا سازمانها با این مؤسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می‌دهند و گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می‌کنند. در واقع حسابرسان مستقل، رابط میان صاحبان شرکت و هیأت مدیره شرکت می‌باشند.
در حال حاضر در ایران ، سازمان حسابرسی به عنوان یک سازمان دولتی ، بزرگترین مؤسسه حسابرسی است و در کنار آن سایر موسسات حسابرسی دولتی و خصوصی مشغول فعالیت می‌باشند.

 

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر
آموزش حسابداران و شرکت مؤثر آنها در فراهم‌آوری اطلاعات مالی دقیق و قابل اعتماد و تجزیه و تحلیل این اطلاعات برای توسعه پایدار در کشور در حال توسعه‌ای مانند ایران اهمیت فراوانی دارد. چرا که وجود اطلاعات دقیق، اعتماد برانگیز، بموقع و مربوط به فعالیت‌های اقتصادی، نه تنها لازم بلکه حیاتی است. علاوه بر این اطلاعات مالی حاصل از فعالیت‌های اقتصادی که بوسیله نظام‌های حسابداری گزارش می‌شود، می‌تواند از انحراف مسیر پیش‌بینی شده ، اتلاف منابع اقتصادی و اخلال در برنامه‌های توسعه اقتصادی جلوگیری کند.
فارغ‌التحصیلان توانمند این رشته مشکلی در زمینه کار ندارند ؛ چون هر فرد سرمایه‌گذار و هر مؤسسه اعتباری برای سرمایه‌گذاری یا اعتبار دادن به حسابدار نیاز دارد.
ضرائب دروس آزمون کارشناسی ارشد

نام دروس به ترتیب شماره:

1- زبان عمومی و تخصصی انگلیسی، 2- حسابداری مالی، 3- حسابداری صنعتی، 4- حسابرسی، 5-ریاضی و آمار

5 4 3 2 1 گرایش‌ها
3 2 2 3 2 حسابداری
3 3 2 2 2 حسابرسی
3 2 3 2 2 حسابداری مدیریت
 ظرفیت دانشگاه‌ها

 

ظرفیت دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد در سال 1394

گرایش‌ها روزانه شبانه پیام‌نور غیرانتفاعی مجازی دولتی پردیش‌ خودگردان مجازی پیام‌نور
حسابداری 265 81 137 1260 70 140 40
حسابرسی 20 18 ــــ 310 ـــــ 10 ــــــ
حسابداری مدیریت 18 10 ــــــ 200 ــــــ ــــــ ــــــخدمات دپارتمان