آموزشگاه نگاره

روانشناسی
آشنایی با رشته روانشناسی

تا 80 سال پيش روانشناسي را مطالعه روح و روان و روانشناس را فردي مي‌دانستند كه رويداد‌هاي دروني،‌ ذهني و مغزي را مثل تصورات، خاطرات،‌ افكار و احساسات مطالعه مي‌كند.طبق اين تعريف، روانشناسي شاخه‌اي از ذهني‌ترين بخش دانش انسان؛ يعني فلسفه بود. اما از اوايل قرن بيستم و با پيشرفت سريع دو علم زيست‌شناسي و فيزيك،‌ روانشناسي نيز مطالعه ذهني (زندگي رواني) را كنار گذاشت و به مشاهده و مطالعه رفتار موجودات پرداخت. البته هنوز نيز روانشناسان فرآيندهاي ذهني را مطالعه مي‌كنند اما اين كار را نه به صورت ثبت شخصي ادراكات و احساسات بلكه به شيوه عيني و علمي انجام مي‌دهند.متأسفانه‌ هنوز در كشور ما بسياري‌ از مردم‌، روانشناسي‌ را با كف‌بيني‌ و احضار روح‌ يكي‌ مي‌دانند و ما مي‌بينيم‌ كه‌ كتاب‌هايي‌ با موضوعات‌ فوق‌، به‌ عنوان‌ كتاب‌هاي‌ روانشناسي‌، فروش‌ فوق‌العاده‌اي‌ دارند. در حالي‌ كه‌ روانشناسي‌ شاخه‌اي‌ از علوم‌ زيستي‌ است‌ كه‌ هم‌ به‌ مطالعه‌ عيني‌ رفتار قابل‌ مشاهده‌ مي‌پردازد و هم‌ به‌ فهم‌ و درك‌ فرآيندهاي‌ ذهني‌ كه‌ مستقيماً قابل‌ مشاهده‌ نبوده‌ و براساس‌ داده‌هاي‌ رفتاري‌ و عصب‌ زيست‌شناختي‌ قابل‌ استنباط‌ است‌، توجه‌ دارد. روانشناسی، علم کاربردی مطالعه رفتار و فرایندهای ذهنی بر اساس یافته‌های علمی و تحقیق شده می‌باشد. رفتار به فعالیت‌ها و اعمالی اشاره دارد که قابل مشاهده و قابل اندازه گیری می‌باشند، مانند صحبت کردن و راه رفتن، اما فرایندهای ذهنی به اعمال و فرایند‌هایی اشاره دارد که به صورت مستقیم قابل دیدن و درک کردن نیست و نمود آنها را می‌توان در رفتار و دیگر فرایند‌ها مشاهده کرد، مانند تفکر و یا هیجان و ترس. امروزه، روانشناسی از سنین خردسالی و نوجوانی گذشته و پا به مرحله جوانی و بزرگسالی گذاشته است و به درجه ای از ثبات رسیده است.

روانشناسی با در نظر گرفتن نیازهای طبیعی انسان و درك روح زمان ، به عنوان پرچمدار مطالعه پیچیدگی در یک تعریف ساختار شکن از روان شناسی، «روان شناسی عبارت از کشف دروغهایی است که به خود می گوییم و همچنین تعیین حد و مرز راست هاست» در این تعریف انسان موجودی است که نخست باید خود را فتح کند. در نتیجه صداقت تمام عیار با خود پایه روان شناسی است. این تعریف روان شناسی را با خود شناسی پیوند می‌زند.
گرایش‌های روانشناسی

روانشناسی رشته نسبتاً جدیدی است که هنوز مراحل تکاملی را می‌گذراند. با وجودی که انجمن روانشناسی آمریکا تا کنون 53 زمینه مختلف روانشناسی را شناسایی کرده است، اما به دلیل تنوع رفتارهای انسانی، زمینه‌های تازه به طور مستمر در حال پدید آمدن هستند.

به دلیل آنکه روانشناسی با موضوعات دیگری از قبیل زیست شناسی، فلسفه، انسان شناسی و جامعه شناسی نیز ارتباط دارد، شاخه‌های جدید پژوهشی و کاربردی به طور مستمر در حال شکل‌گیری است.

برخی از رشته‌های روانشناسی هم اکنون کاملا جا افتاده اند و بسیاری از دانشگاه ها به ارائه دوره های آموزشی و مدرک دانشگاهی در آنها می پردازند.

رشته‌ روانشناسي‌ در مقطع‌ كارشناسي‌ تا سال 1394در ایران داراي‌ 4 گرايش‌ باليني‌، آموزش‌ كودكان‌ استثنايي‌، صنعتي‌ و سازماني‌ و عمومي‌ بود ولی اکنون فقط یک رشته بنام روانشناسی در مقطع کارشناسی وجود دارد . در اين ميان روانشناسي‌ باليني‌ خدمات‌ تشخيص‌ و درمان‌ (روان‌ درماني‌) را به‌ افرادي‌ كه‌ دچار رفتارهاي‌ نابهنجاري‌ مثل‌ افسردگي‌، اضطراب‌، وسواس‌، و غيره‌ هستند، ارائه‌ مي‌دهد كه‌ اين‌ خدمات‌ در سه‌ زمينه‌ تشخيص‌، درمان‌ و پيشنهادِ روش‌هايي‌ براي‌ پيشگيري‌ از معضلات‌ و ناهنجاري‌هاي‌ رفتاري‌ ارائه‌ مي‌شود. روانشناسي‌ صنعتي‌ و سازماني‌ نيز يافته‌هاي‌ روانشناسي‌ را در تمام‌ محيط‌هاي‌ كاري‌ به‌ كار مي‌برد؛ يعني‌ درباره‌ اين‌ كه‌ محيط‌ كار بايد چگونه‌ باشد تا بهترين‌ بازدهي‌ را داشته‌ باشد يا چه‌ متغيرهايي‌ در ارتباط‌ بين‌ كارفرما و كارگر مؤثر است‌ و چه‌ عواملي‌ باعث‌ عدم‌ تفاهم‌ بين‌ كارفرما و كارگر مي‌شود، مطالعه‌ مي‌كند. روانشناسي‌ عمومي‌ نيز به‌ مطالعه‌ كليات‌ روانشناسي‌ مي‌پردازد و روانشناسي‌ و آموزش‌ كودكان‌ استثنايي‌ كاربرد يافته‌هاي‌ روانشناسي‌ در رابطه‌ با كودكان‌ استثنايي‌ (تيزهوشان‌ و معلولين‌ جسماني‌) است‌.

مقطع کارشناسي ارشد

گرایشهای عمده روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد در ایران عبارتند از:

روانشناسی عمومي

روانشناسي باليني

روانشناسي تربیتی

سنجش و اندازه گيري يا روانسجي

روانشناسي صنعتي و سازماني

روانشناسی شخصیت

 

مقطع دکتری تخصصی

گرایشهای دکتری روانشناسی در ایران عبارتند از:

روانشناسی عمومي

روانشناسي باليني

روانشناسي تربیتی

روانشناسی کودکان استثنایی    

روانشناسی سلامت    

روانسنجي

 

جهت آشنایی بیشتر با جزئیات گرایشهای مختلف مقطع دکتری روانشناسی به لینک زیر مراجعه نمایید.


http://psychoarshad.com
موقعیت شغلی

امروزه‌ روانشناسي‌ با همه‌ جنبه‌هاي‌ زندگي‌ ما ارتباط‌ دارد و هر اندازه‌ كه‌ جامعه‌ پيچيده‌تر شود، روانشناسي‌ نيز نقش‌ مهمتري‌ در حل‌ مسائل‌ آدمي‌ برعهده‌ مي‌گيرد. اين‌ به‌ معناي‌ فرصت‌هاي‌ شغلي‌ متنوع‌ و گسترده‌ براي‌ فارغ‌التحصيلان‌ رشته‌ روانشناسي‌ است‌.

 به‌ گفته‌ كارشناسان‌ اين‌ رشته‌، آينده‌ روانشناسي‌ در كشور ما روشن‌ و اميدبخش‌ است‌ و فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ بايد آينده‌ خود را در فردا ببينند. چون‌ كشور ما يكي‌ از كشورهاي‌ در حال‌ توسعه‌ است‌ و بدون‌ بهره‌گيري‌ از شاخه‌هاي‌ مختلف‌ روانشناسي‌ نمي‌تواند توسعه‌ همه‌جانبه‌ داشته‌ باشد. از سوي‌ ديگر كشور ما، كشور جواني‌ است‌ و امروزه‌ يكي‌ از دغدغه‌هاي‌ خانواده‌ها، حفظ‌ بهداشت‌ رواني‌ و بالا بردن‌ سطح‌ دانش‌ فرزندانشان‌ مي‌باشد كه‌ اين‌ دو مهم‌ نيز به‌ ياري‌ شاخه‌هاي‌ مختلف‌ روانشناسي‌ از جمله‌ روانشناسي‌ رشد و روانشناسي‌ تربيتي‌ امكان‌پذير است‌. البته‌ در حال‌ حاضر فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ بيشتر‌ جذب‌ آموزش‌ و پرورش‌ مي‌شوند يا در شركت‌ها و سازمان‌ها به‌ عنوان‌ كارشناس‌ روانشناسي‌ فعاليت‌ مي‌كنند و عده‌اي‌ نيز به‌ عنوان‌ دستيار متخصص‌ روانشناسي‌ باليني‌ يا روانپزشك‌ مشغول‌ به‌ كار هستند.

 

معرفي و بازار کار رشته روانشناسی در مقطع کارشناسي:

پس از طي دوره 4 ساله روانشناسي باليني و کسب مدرک کارشناسي در اين گرايش، فرد مي تواند:

1- به عنوان کارشناس اين رشته در مراکز دولتي نظير بهزيستي، شهرداري، نيروي انتظامي، سازمان زندان‌ها، کانون اصلاح و تربيت و ... در قسمت مربوطه جذب به کار شود.

در آموزش و پرورش به عنوان معلم و يا دبير در دروس مربوطه و يا به عنوان مشاور مدرسه جذب به کار شود.

در کلينيک هاي درمان اعتياد به عنوان روانشناس مشغول کار شوند.

در کلينيک هاي مشاوره اي به کارهاي درماني، و يا تشخيصي نظير گرفتن تست هاي هوش و شخصيت بپردازد.

همکاري با روانپزشک

با اخذ مجوز از سازمان بهزيستي اقدام به تاسيس "مهد کودک" نمايد.

با اخذ مجوز از سازمان بهزيستي اقدام به تاسيس "سراي سالمندان" نمايد.

به عنوان مربي مهد کودک مشغول به کار شود.

پس از طي دوره 4 ساله روانشناسي عمومي و کسب مدرک کارشناسي در اين گرايش، فرد مي تواند.

2- به عنوان کارشناس اين رشته در مراکز دولتي نظير بهزيستي- شهرداري- نيروي انتظامي- سازمان زندان ها کانون اصلاح و تربيت و ... در قسمت مربوطه جذب به کار شود.

در آموزش و پرورش به عنوان معلم و يا دبير در دروس مربوطه و يا به عنوان مشاور مدرسه جذب به کار شود.

با اخذ مجوز از سازمان بهزيستي اقدام به تأسيس مهد کودک نمايد.

با اخذ مجوز از سازمان بهزيستي اقدام به تأسيس سراي سالمندان نمايد.

به عنوان مربي مهد کودک مشغول به کار شود.

با توجه به اينکه در کشور ما برخلاف ساير کشورها، در رشته روانشناسي تفکيک زمينه‌هاي شغلي بين گرايش‌ها وجود ندارد، بازار کار در همه گرايش‌هاي ذکر شده به جز دو گرايش روانشناسي صنعتي و سازماني و سنجش و اندازه‌گيري يا روانسجي يکسان و به شرح ذيل است:

با دارا بودن مدرک کارشناسي ارشد روانشناسی در گرايش هاي فوق فرد مي تواند:

پس از احراز شرايط لازم و دريافت مجوز از سازمان نظام روانشناسي اقدام به تأسيس کلينيک مشاوره بنمايد.

به عنوان کارشناس اين رشته در مراکز دولتي نظير بهزيستي- شهرداري- نيروي انتظامي- سازمان زندان ها کانون اصلاح و تربيت و ... در قسمت مربوطه جذب به کار شود

در موسسات آموزش عالي آزاد به عنوان مدرس فعاليت کند.

در آموزش و پرورش به عنوان معلم و يا دبير در دروس مربوطه و يا به عنوان مشاور مدرسه جذب به کار شود.

با اخذ مجوز از سازمان بهزيستي اقدام به تأسيس مهد کودک نمايد.

با اخذ مجوز از سازمان بهزيستي اقدام به تأسيس سراي سالمندان نمايد.

در کلينيک‌هاي درمان اعتياد به عنوان روانشناس مشغول به کار شوند (اشتغال در اين مراکز مستلزم تحصيل در گرايش روانشناسي باليني است و دارا بودن مدرک کارشناسي اين گرايش کافي است)

در کلينيک‌هاي مشاوره‌اي به کارهاي درماني بپردازد.

با روانپزشکان در کلينيک‌هاي خصوصي ايشان همکاري کند. البته روانپزشکان مايل به همکاري با کارشناسان ارشد در گرايش هاي باليني و خانواده درماني هستند.

در کلينيک‌هاي مشاوره و روان درماني کودک به کارهاي درماني مثل بازي درماني و ... بپردازد.

با دارا بودن مدرک کارشناسي ارشد در گرايش روانسنجي، فرد به عنوان يک متخصص در طراحي و ساخت آزمون هاي جديد، استاندارد کردن آزمون هاي موجود و تفسير دقيق نتايج آزمون هاي انجام شده فعاليت کند

 

در گرايش شخصیت و صنعتي و سازماني که در ايران اخيرا به گرايش هاي روانشناسي اضافه شده است، زمينه اصلي کار در مراکز صنعتي و کارخانه ها به منظور گزينش نيروهاي مناسب با شغل و به کارگيري روش هايي جهت افزايش بهره‌وري و در سمت‌هاي مسئول کارگزيني، مسئول منابع انساني، مسئول برنامه ريزي نيروي انساني، مسئول بالندگي سازماني، مسئول تحقيق و توسعه منابع انساني، مسئول روابط کارکنان، آموزش کارکنان و ... است. اما در ايران اين گرايش کمتر مورد توجه قرار مي گيرد و فارغ التحصيلان اين گرايش هرچند اندک هستند اما به ندرت موفق به يافتن شرايط کاري متناسب با گرايش خود مي شوند بنابراين فارغ التحصيلان اين گرايش اکثراً در زمينه‌هاي ذکر شده در باره گرايش هاي 1 و 2 مشغول به کار مي شوند.

معرفي و بازار کار رشته روانشناسی در مقاطع دکتری:

از لحاظ بازار کار علاوه بر موارد گفته شده در مقطع کارشناسی ارشد، فارغ التحصیلان دکتری به تدریس و تحقیق در زمینه تخصصی خود پرداخته و جذب مراکز آموزش عالی و دانشگاهها  می‌شوند. در دکتری آنچه اهمیت دارد ارائه خدمات کاملاً تخصصی  در زمینه مربوطه است  بعنوان مثال دکتری روانشناسی بالینی به طور خاص روی بیماریهای حاد روان و ریشه یابی علل ایجاد کننده آنها متمرکز می‌شود و به تحقیق و تدریس در این خصوص می‌پردازد.
ضرایب و منابع کنکور ارشد روانشناسی

یکی از رموز موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد مجموعه روانشناسی، آشنایی با منابع اصلی و آخرین تغییرات به عمل آمده در این منابع می باشد . این موضوع در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی سراسری، کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد روانشناسی پیام نور صادق است. به خصوص با تغییراتی که در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی دانشگاه آزاد سال 95 رخ داد و دروس روانشناسی تربیتی، علم النفس، فیزیولوژی حذف شدند و یا اضافه شدن رشته های جدید به کنکور کارشناسی ارشد مجموعه روانشناسی دانشگاه پیام نور اهمیت دانستن منابع کنکور کارشناسی ارشد رواشناسی پیش از گذشته شده است.

چه بسیار افرادی که منابع فراوانی را می خوانند ولی موفق نمی شوند چون از منابع اصلی مطالعه نمی‌کنند.

 

برای مشاهده جداول "ضرایب و منابع کنکور ارشد روانشناسی" دانشگاه آزاد و سراسری روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://psychoarshad.com/ضرایب-و-منابع-کنکور-ارشد-روانشناسی/
ضرایب و منابع کنکور دکتری روانشناسی

در آزمون دکتری روانشناسی فارغ از نوع گرایش، اطلاع داشتن از منابع اصلی و تمرکز و مطالعه آن منابع رمز اصلی موفقیت می‌باشد. رقابت در کنکور دکتری روانشناسی با توجه به مشتاقان زیاد این رشته، یک رقابت پرچالش است و هر چه اطلاعات ما از منابع آزمون دکتری روانشناسی بالاتر باشد در آزمون دکتری روانشناسی شانس قبولی بیشتر می‌شود. نحوه تقسیم زمان مطالعه متناسب با ضرایب دروس و حجم منابع مطالعاتی برای کنکور دکتری روانشناسی در این مسیر مهم می‌باشد. در این بخش، منابع اصلی کنکور دکتری روانشناسی و ضرایب دروس امتحانی متناسب با آخرین تغییرات اعلام شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور و همچنین منابع اصلی کنکور دکتری روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی متناسب با آخرین تغییرات اعلام شده مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی قابل ملاحظه می باشد.

برای مشاهده جداول "ضرایب و منابع کنکور دکتری روانشناسی" دانشگاه آزاد و سراسری روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://psychoarshad.com/ضرایب-و-منابع-کنکور-دکتری-روانشناسی/