آموزشگاه نگاره

مهندسی شیمی
درباره خانه مهندسی شیمی نگاره

خانه مهندسی شیمی نگاره چیست؟ 

 • خانه مهندسی شیمی نگاره عضوی از  مجموعه گروه‌های آموزشی موسسه آموزش عالی آزاد نگاره (با مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری) می‌باشد. این گروه به صورت متمرکز بر خدمات آمادگی کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی فعالیت می‌کند و سال‌هاست خدمات متنوعی در اختیار داوطلبان می‌گذارد.
 • "خانه مهندسی شیمی نگاره" با بهره‌گیری از موفقترین مجموعه تخصصی ممکن در زمینه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، ارائه خدمات کاملا تخصصی در این حیطه اعم از برگزاری کلاسهای ویژه و با کیفیت (با ارائه موفقیت های مثال زدنی دانشجویان خود در سالهای گذشته) ، مشاوره تخصصی همگام تا روز آزمون و آزمون‌های آزمایشی/آموزشی سراسری و کاملا تخصصی و ...همراه دانشجویان و مخاطبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی شیمی می باشد و صداقت، کسب اعتماد و رضایت مخاطبان خود را همچون سال های گذشته سرلوحه‌ی خود قرار داده است، از نقاط قوت اصلی این دپارتمان کاملا تخصصی، ارتباط مستمر با دانشکده‌های قطب در این حوزه و تمرکز در حوزه‌های تخصصی مهندسی شیمی است.

چرا دانشجویان برای آمادگی برای در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی "خانه مهندسی شیمی نگاره" را انتخاب می کنند؟

 • شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و آمادگی برای قبولی در آن یکی از مقاطع حساس زندگی تحصیلی است، به خصوص که در سال‌های اخیر رقابت برای قبولی در بهترین دانشگاه‌ها بسیار شدت گرفته است، این رقابت در رشته‌های پر طرفداری مانند مهندسی شیمی دوچندان می‌شود. به همین دلیل روش‌های آمادگی برای قبولی در این کنکور بسیار پر اهمیت است، بدیهی‌ست تنها مطالعه کتب مرجع که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود پاسخگوی این سطح رقابت نیست به همین دلیل داوطلبان باید از خدمات مناسب کمک آموزشی استفاده نمایند

 

نکات قابل توجه و ویژگی های بارز خانه مهندسی شیمی نگاره:

1. این گروه توانمندترین مرکز برگزاری دوره‌های آمادگی کنکور کارشناسی ارشد و کنکور دکتری مهندسی شیمی در سطح کشور است، که رضایت‌مندی دانشجویان از اساتید و مؤلفین نام آشنای دپارتمان و کتاب‌های کاملشان در سال‌های گذشته و تعداد بالای رتبه های تک رقمی در هر سال که از آن‌ها بهره جسته‌اند، نشانگر این موضوع است.

2. هیئت علمی گروه در دوره های آمادگی ارشد و دروه های تکمیلی مهندسی شیمی، از نخبگان و موفقترین فعالان در زمینه مهندسی شیمی کشور هستند، که افتخارات فراوانی را در زمینه های آموزشی و پژوهشی کسب نموده اند.

3. کیفیت بالای برگزاری آزمون، طراحی سوالات آزمون توسط برترین مدرسان تخصصی مهندسی شیمی و رتبه های تک رقمی مجموعه مهندسی شیمی، برخورداری از جامعه آماری مناسب و به‌ویژه حضور داوطلبان قوی این دو رشته در کنار پشتیبانی و رفع اشکال رایگان آزمون‌ها همه و همه سبب می‌شود تا آزمون‌های تخصصی مهندسی شیمی مناسب ترین گزینه برای دانشجویان متقاضی کنکور کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی شیمی باشد.

4. خانه مهندسی شیمی نگاره، تنها مرکزی است که به صورت متمرکز دوره های تکمیلی تخصصی مهندسی شیمی را برگزار می نماید، علاوه بر دوره های تکمیلی معمول در مراکز آموزشی، دوره های انحصاری تا به حال برگزار نشده ای را نیز اجرا می کند.

ورود به سایت خانه مهندسی شیمی نگاره
اعضای هیئت علمی

 اعضای هیئت علمی خانه مهندسی شیمی نگاره:

 

 

لیست طراحان سوالات آزمون های آزمایشی خانه مهندسی شیمی ایران

 

دکتر اقبال احمدی- مدیر گروه خانه مهندسی شیمی ایران، طراح سؤالات آزمون‌ها و مولف کتب راهیان ارشد و مدرس برتر مهندسی شیمی

 • دکتری مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف
 • بیش از 8 سال سابقه تدریس مؤفق دروس کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی
 • تدریس دروس مهندسی شیمی برای آزمون کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی شیمی
 • مدرس نرم افزارهای تخصصی مهندسی شیمی
 • مولف کتب استخدامی ویژه صنعت نفت و گاز

 

استاد فلسفی- عضو هیئت علمی خانه مهندسی شیمی ایران، طراح سؤالات آزمون‌های آزمایشی

 

 • رتبه 1 دکتری مهندسی شیمی سال 1397
 • کارشناسی و کارشناس ارشد مهندسی شیمی دانشگاه تهران
 • تدریس دروس مهندسی شیمی برای آزمون کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی شیمی
 • مولف کتب مهندسی شیمی
 • تدریس دروس تخصصی مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی از سال 1388 تا کنون
 • مدرس نرم افزارهای تخصصی مهندسی شیمی

 
آشنایی با مهندسی شیمی

آشنایی با رشته مهندسی شیمی:

همه مهندسین در زندگی خود لحظه هایی را به یاد دارند که سعی کرده اند شغل خود را برای یک دوست و یا فامیل شرح دهند .این تجربه برای همگی آن ها به خصوص مهندسین شیمی دردناک بوده است. این موضوع از آنجا ناشی می شود که مردم اغلب درک درستی از مهندسی ندارند به خصوص رشته مهندسی شیمی که تفاوت زیادی بین معنای ظاهری و مفهوم باطنی آن وجود دارد. یک مهندس شیمی قبل از آن که یک شیمیدان باشد یک مهندس است! مهندسی که کمی شیمی می‌داند. مهندسی که کشفیات آزمایشگاهی شیمیدان ها را تا تولید در مقیاس صنعتی توسعه می دهد. مهندسی که فرایند طراحی می کند. مهندسی که تجهیزات برای فرایندهای شیمیایی، بیولوژیکی و زیست محیطی طراحی می کند. به عبارت دیگر مهندسی شیمی یکی از رشته های مهندسی است نه یکی از گرایش های رشته شیمی.

تقریبا هر چیزی را که شما در زندگی روزمره به کار می‌برید (اعم از پلاستیک، فلز، پارچه، کاغذ، غذا، لوازم آرایش، دارو و ...) به کمک مهندسین شیمی ساخته می شود. این حرفه طیف وسیعی از فعالیت ها را در بر می‌گیرد. به این دلیل نمی توان این رشته را به صورت عمومی در یک یا چند جمله به طور کامل تعریف کرد. زیرا با هر جمله ای که این رشته تعریف شود طیف وسیعی از قابلیت های مهندسین شیمی ناگفته می ماند. در ضمن با گذشت زمان و به وجود آمدن جنبه های تازه قابلیت های مهندسین شیمی این تعریف برای همیشه کامل نخواهدماند .

هر مهندس شیمی با توجه به گرایش تحصیلی خود وظایف خاصی را برعهده دارد به عنوان مثال گاهی در یک فرآیند خاص مانند اکسیداسیون (سوزاندن برخی مواد شیمیایی برای تولید مواد شیمیایی دیگر) ، گاهی در حوزه مواد نانو (موادی در اندازه های بسیارکوچک در حد نانو که دارای ویژگی های جدید و خاصی هستند) و یا گاهی در طراحی فرآیند تولید مواد غیرآلی (مانند سیمان، اهک و...) تخصص دارد.

یکی از کارهای اصلی مهندسی شیمی طراحی و اجرای فرآیندهای شیمیایی برای تبدیل مواد اولیه به کالاها و موادی ارزشمند و کاربردی است. به عنوان مثال در یک پالایشگاه مهندس شیمی وظیفه دارد با بررسی وضعیت موجود، بهترین فرآیند را برای تبدیل مواد خام نفتی به محصولات مفید و باارزش پتروشیمی طراحی و پیاده سازی کند. یا مثلا در یک کارخانه محصولات غذایی منجمد، وظیفه نظارت و طراحی بهترین فرآیند برای استفاده از مواد اولیه در تولید محصولاتی با کیفیت در کنار کمترین هزینه و زمان، بر عهده مهندس شیمی آن کارخانه می باشد.


مهندس شیمی باید ابتدا در ریاضی و بعد در شیمی و فیزیک قوی باشد. همچنین باید دقت بالا، توانایی تحلیل اطلاعات، حل مساله و مهارت مدیریتی برای مدیریت پروژه ها، افراد و بودجه ها را داشته باشد. ساعت کاری مهندس شیمی معمولا مطابق با ساعات کاری اداری است . البته وقتی روی پروژه ای کار می کند، گاهی لازم است زمان بیشتری را سر کار خود باشد تا بتواند پروژه را به موقع تحویل دهد. محل کار مهندس شیمی معمولا در آزمایشگاه ،دفتر کار یا بخش های مختلف کارخانه یا پالایشگاه ها می باشد.

مهندس شیمی معمولا در بخش تحقیق و توسعه و یا در بخش تولید مشغول به کار می شود. اگر مهندس شیمی در بخش تحقیق و توسعه کار کند، وظایفی همچون آزمایش راه های جدید توسعه محصولات در آزمایشگاه،استفاده از مدل های کامپیوتری برای رسیدن به روش های تولید ایمن تر و مقرون به صرفه تر،برنامه ریزی برای چگونگی انتقال نمونه های آزمایشگاهی به محیط واقعی کار( به منظور تولید انبوه صنعتی) و توسعه روشهای ایمن و دوستدار محیط زیست برای از بین بردن مواد زائد را برعهده دارد.

اگر مهندس شیمی در بخش تولید مشغول باشد، وظایفی همچون همکاری با تکنسین های کارخانه برای ایجاد تجهیزات لازم و ابزارهای کنترل فرآیند تولید ، نظارت و بررسی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی فرآیند تولید، طراحی سیستم ها و دستگاه ها مورد نیاز در فرآیند تولید، همکاری نزدیک با مدیران بخش های کنترل کیفیت و ایمنی و سلامت به منظور بهینه سازی فرآیند تولید از نظر اقتصادی، کیفیت محصولات، ایمنی و... را بر عهده دارد.
خدمات دپارتمان

خدمات خانه مهندسی شیمی نگاره

1. مشاوره تخصصی حضوری/تلفنی: "خانه مهندسی شیمی نگاره" با هدف جهت دهی درست به دانشجویان و نشان دادن راه صحیح دست‌یابی به هدف و غلبه بر سد کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی شیمی ، طرح مشاوره تخصصی رایگان را همچون سالهای گذشته اما با رویکردی گسترده تر و سازماندهی شده برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی شیمی در نظر گرفته است. این مشاوره تخصصی در قالب‌های مختلف، در تهران و شهرستان‌ها توسط اساتید و مشاورین برتر ارائه می شود. این خدمات برای داوطلبان رایگان بوده و سالانه صدها نفر از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی شیمی از این خدمات استفاده می‌کنند.

2. پرسش و پاسخ تخصصی رایگان در سایت دپارتمان: دپارتمان به منظور ایجاد ارتباط بهتر با دانشجویان و متخصصان صنعت شیمی کشور و پاسخ گویی به سوالات و درخواست و پیگیری های مرتبط با تمامی نیازهای آکادمیک و صنعتی مهندسی شیمی کشور از جمله کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی شیمی، بخش پرسش و پاسخ تخصصی رایگان را در سایت راه اندازی نموده است که این بخش از جمله فعال ترین بخش های سایت بوده و تمای سوالات پرسیده شده مناسب در کم تر از 24 ساعت به صورت کامل و تخصصی پاسخ داده می شوند.

3.  آزمون‌های آزمایشی:  "خانه مهندسی شیمی نگاره" به طور مستقل و کاملأ تخصصی ، بر اساس برنامه ریزی های مدون، آزمون های خود را با سبک و چیدمانی متفاوت ، فکر شده و کاملأ نتیجه بخش به صورت کاملأ منظم و با بالاترین جامعه آماری با سؤالاتی کاملأ جدید و بدیع به همراه پاسخنامه ای کاملأ تشریحی و آموزشی در کنار بررسی سؤالات آزمون در سراسر کشور برگزار می نماید.

4. کلاس های حضوری: کلاس‌های مختلف درس و تست، نکته و تست و جمع بندی، در فصول مختلف سال به شرح زیر برگزار می شود:

·        دوره های ویژه درس و نکته آزمون کارشناسی ارشد سراسری: برگزاری دو ترم کامل در فصل های تابستان و پاییز

·        دوره فشرده جمع ‌بندی و نکته و تست کارشناسی ارشد سراسری: برگزاری یک ترم کامل در فصل زمستان

·        دوره ویژه درس و نکته آزمون دکتری سراسری: برگزاری یک ترم کامل در فصل پاییز در شهر تهران

5. ارسال کتب عمومی و تخصصی مهندسی شیمی: به منظور دسترسی برابر و یکسان تمامی دانشجویان و متخصصان کشور به کتب عمومی و تخصصی مهندسی شیمی، دپارتمان اقدام به ارسال این کتب به تمامی نقاط کشور در سریع‌ترین زمان ممکن و با ارائه تخفیف 15% نموده است.

6. برگزاری دوره های تکمیلی مهندسی شیمی: جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
ضرائب دروس آزمون کارشناسی ارشد

آزمون کارشناسی ارشد سراسری رشته مهندسی شیمی دارای 150 سوال بوده که در یک دفترچه ارائه شده و  داوطلبان مجموعا 200 دقیقه وقت برای پاسخ گویی به سوالات دارند.
دروس و ضرایب کنکور ارشد مهندسی شیمی و اطلاعات آزمون مربوط به آن به شرح زیر است:

مواد امتحانی ضرائب دروس تعداد سوال از شماره تا شماره
زبان انگلیسی - عمومی و تخصصی 1 30 1 30
انتقال حرارت 1 و 2 3 15 31 45
ترمودینامیک 1 و 2 3 20 46 65
مکانیک سیالات 1 و 2 2 15 66 80
کنترل فرآیندها 1 15 81 95
انتقال جرم و عملیات واحد 1 و 2 4 20 96 115
سینتیک و طراحی رآکتورهای شیمیایی 2 15 116 130
ریاضیات (کاربردی-عددی) 3 20 131 150