آموزشگاه نگاره

مهندسی مواد - متالورژی
درباره دپارتمان

دپارتمان تخصصی مهندسی مواد-متالورژی چیست؟ 

 • دپارتمان تخصصی مهندسی مواد-متالورژی، عضوی از  مجموعه گروه‌های آموزشی موسسه آموزش عالی آزاد نگاره (با مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری) می‌باشد. دپارتمان به صورت متمرکز بر خدمات آمادگی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مواد-متالورژی فعالیت می‌کند و سال‌هاست خدمات متنوعی در اختیار داوطلبان می‌گذارد.
 • "دپارتمان تخصصی مهندسی مواد-متالورژی" با بهره‌گیری از موفقترین مجموعه تخصصی ممکن در زمینه کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مواد-متالورژی، ارائه خدمات کاملا تخصصی در این حیطه اعم از برگزاری کلاسهای ویژه و با کیفیت (با ارائه موفقیت های مثال زدنی دانشجویان خود در سالهای گذشته)، مشاوره تخصصی همگام تا روز آزمون و آزمون‌های آزمایشی/آموزشی سراسری و کاملا تخصصی و ...همراه دانشجویان و مخاطبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مواد-متالورژی می باشد و صداقت، کسب اعتماد و رضایت مخاطبان خود را همچون سال های گذشته سرلوحه‌ی خود قرار داده است، از نقاط قوت اصلی این دپارتمان کاملا تخصصی، ارتباط مستمر با دانشکده‌های قطب در این حوزه و تمرکز در حوزه‌های تخصصی مهندسی مواد-متالورژی است.

 

چرا دانشجویان برای آمادگی برای در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مواد-متالورژی دپارتمان تخصصی مهندسی مواد-متالورژی را انتخاب می کنند؟

 • شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری و آمادگی برای قبولی در آن یکی از مقاطع حساس زندگی تحصیلی است، به خصوص که در سال‌های اخیر رقابت برای قبولی در بهترین دانشگاه‌ها بسیار شدت گرفته است، این رقابت در رشته‌های پر طرفداری مانند مهندسی مواد-متالورژی دوچندان می‌شود. به همین دلیل روش‌های آمادگی برای قبولی در این کنکور بسیار پر اهمیت است، بدیهی‌ست تنها مطالعه کتب مرجع که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود پاسخگوی این سطح رقابت نیست به همین دلیل داوطلبان باید از خدمات مناسب کمک آموزشی استفاده نمایند

 

نکات قابل توجه و ویژگی های بارز دپارتمان تخصصی مهندسی مواد-متالورژی:

1. دپارتمان توانمندترین مرکز برگزاری دوره‌های آمادگی کنکور کارشناسی ارشد و کنکور دکتری مهندسی مواد-متالورژی در سطح کشور است، که رضایت‌مندی دانشجویان از اساتید و مؤلفین نام آشنای دپارتمان و کتاب‌های کاملشان در سال‌های گذشته و تعداد بالای رتبه های تک رقمی در هر سال که از آن‌ها بهره جسته‌اند، نشانگر این موضوع است.

2. هیئت علمی دپارتمان در دوره های آمادگی ارشد و دکتری و دروه های تکمیلی مهندسی مواد-متالورژی، از نخبگان و موفقترین فعالان در زمینه مهندسی مواد-متالورژی کشور هستند، که افتخارات فراوانی را در زمینه های آموزشی و پژوهشی کسب نموده اند.

3. کیفیت بالای برگزاری آزمون، طراحی سوالات آزمون توسط برترین مدرسان تخصصی مهندسی مواد-متالورژی و رتبه های تک رقمی مجموعه مهندسی مواد-متالورژی، برخورداری از جامعه آماری مناسب و به‌ویژه حضور داوطلبان قوی این رشته در کنار پشتیبانی و رفع اشکال رایگان آزمون‌ها همه و همه سبب می‌شود تا آزمون‌های دپارتمان تخصصی مهندسی مواد-متالورژی مناسب ترین گزینه برای دانشجویان متقاضی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در رشته مهندسی مواد-متالورژی باشد.

4. دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی مواد-متالورژی موسسه نگاره، تنها مرکزی است که به صورت متمرکز دوره های تکمیلی تخصصی مهندسی مواد-متالورژی را برگزار می نماید، دپارتمان علاوه بر دوره های تکمیلی معمول در مراکز آموزشی، دوره های انحصاری تا به حال برگزار نشده ای را نیز اجرا می کند.

 
اعضای هیئت علمی

اعضای هیأت علمی دپارتمان تخصصی مهندسی و علم مواد:

مرتضی قدیمی مدیر علمی و مشاور ارشد، طراح سؤالات آزمون‌ها و مدرس برتر دپارتمان:

دکتری مهندسی مواد-متالورژی مواد-متالورژی از دانشگاه تهران

تجربه 10 ساله در زمینه مشاوره کنکور ارشد و دکتری و مدرس دروس تخصصی مهندسی مواد و متالورژی و نانو مواد

مولف کتب ترمودینامیک خواص مکانیکی و خواص فیزیکی کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مواد - متالورژی

عضویت در هیئت علمی و کمیته داوری بالغ بر 20 کنفرانس علمی بین المللی

عضویت در باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، و انجمن آموزش مهندسی ایران

مشاور ارشد فنی دهها مرکز صنعتی و پژوهشی در حوزه انتخاب مواد؛ پوشش دهی و بازرسی جوش

 

مهدی تاکستانی- طراح سؤالات آزمون‌ها

دکتری تخصصی مهندسی متالورژی و مواد از دانشگاه تهران

تجربه افزون بر 6 سال در برگزاری دوره های آموزشی تحصیلات تکمیلی مهندسی مواد- متالورژی

 

 

علیرضا بهرامی مشاور ارشد و طراح سؤالات آزمون‌ها

کارشناس ارشد مهندسی مواد و متالورژی از دانشگاه شریف

رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مواد و نانو مواد در سال 93

 

محمدعلی سورانی- طراح سؤالات آزمون‌ها

کارشناس ارشد مهندسی مواد از دانشگاه علم و صنعت ایران

تجربه افزون بر 10 سال در برگزاری دوره های آموزشی تحصیلات تکمیلی مهندسی مواد

مشاور فنی دهها مرکز صنعتی و پژوهشی در حوزه جوشکاری و ریخته گری

 

سولماز امیرشکاری- مدرس و طراح سؤالات آزمون‌ها

دکتری تخصصی مهندسی متالورژی و مواد از پژوهشگاه مواد انرژی

مدرس دانشگاه

سرپرست و متخصص ارشد آزمایشگاه روشهای پیشرفته مطالعه مواد/ دانشگاه علم و صنعت

تجربه افزون بر10 سال در برگزاری دوره های آموزشی کنکور دکتری مهندسی مواد
آشنایی با مهندسی مواد

رشته مهندسی مواد-متالورژی

علم و مهندسی مواد رشته‏ ای چند تخصصی است که در برگیرنده تولید، خواص و کاربردهای مواد برای حوزه‏ های مختلف علوم و مهندسی است. مهندسی و علم مواد در داخل خود شاخه‏ های از علوم فیزیک کاربردی، شیمی را دارا است؛ علاوه بر آن جنبه‏ هایی از مهندسی مکانیک، مواد-متالورژی، عمران و شیمی را نیز دارد. در حال حاضر در سطح جهانی با توجه به رشد قابل توجه در تحقیقات و فناوری در این رشته، علوم مواد و زیر شاخه‏های آن به عنوان رشته جلودار بسیاری از دانشگاه‏ها مطرح است.

مهندسی متالورژی یکی از مهمترین زیرشاخه‏ های مهندسی مواد است که در آن به روش‏های استخراج فلز از سنگ معدن، تصفیه و آلیاژسازی و در نهایت ساخت قطعات سودمند از فلزات پرداخته می‏شود. این تعریف که متالورژی از قدیمی‏ ترین هنرها و از جدیدترین علوم است، بخوبی تاریخچه طولانی و آینده روشن رشته متالورژی را بیان می‏کند.

مهندسی متالورژی به مفهوم کلاسیک آن، فراوری مواد معدنی از کانه‏های آنها (جداسازی از سنگ معدن)، ذوب و استخراج کانه فراوری شده، تصفیه و تولید شمش، بهبود خواص و تهیه آلیاژها، فن کار بر روی فلزات، شکل دادن آنها و محافظت از محصولات فلزی در برابر آسیب و خوردگی را در بر می‏گیرد.

صنعت متالورژی در جهان از دیرباز به عنوان صنعت مادر شناخته شده و با پیشرفت‏های روز افزون تکنولوژی، نقش آن مهم‏تر و جنبه‏های کاربردی آن متنوع‏تر می‏گردد. با توجه به گسترش روزافزون تحقیقات و توسعه فناوری، زمینه‏های کار و تحقیقات بسیار متنوعی در کلیه گرایش‏های متالورژی پدید آمده است که کار و تحقیق در این رشته را بسیار جذاب و زمینه رشد و توسعه پایدار را مهیا نموده است. در این زمینه می‏توان به تکنولوژی‏های سنتز مواد نانوسایز و نانوساختار، مواد کامپوزیت، بیو مواد، مواد پیشرفته همچون ابررساناها، نیمه رساناها و آلیاژهای حافظه‏دار اشاره کرد. جهان مدرن بدون علم و مهندسی مواد قابل تصور و پایدار نبوده و این علم جزء لاینفک تکنولوژی‏های نو و رو به آینده است.

 
گرایشهای مهندسی مواد

گرایش­های مهندسی مواد در مقطع کارشناسی ارشد

 

شناسایی و انتخاب و روش ساخت مواد فلزی :

دانش آموختگان مهندسی مواد – شناسایی انتخاب و روش ساخت مواد فلزی ، در زمینه‌های زیر توانایی كسب می كنند:

طراحی و ارائه روش‌های ساخت، بررسی علل تخریب و ارائه روش‌های مناسب برای جلوگیری از آن همكاری در زمینه‌ی طراحی، تاسیس و گسترش مراكز صنعتی و آموزش كشور

 

جوشکاری:

دوره كارشناسی ارشد “جوشكاری ” به منظور تربیت نیروهای متخصص در زمینه اتصالات مواد مختلف (اعم از فلزی و غیر فلزی ) برای صنایع و مراكز تحقیقاتی وآموزشی برنامه‌ریزی شده‌است. دانش آموختگان این گرایش در زمینه‌های زیر توانایی كسب می‌كنند:

 • طراحی و ارائه روش‌های اتصالات مواد در ساخت و تولید بر مبنای استانداردهای بین المللی،
 • بررسی علل تخریب در اتصالات و ارائه روش‌های مناسب برای جلوگیری از آن‌ها،
 • آزمایش‌های كنترل كیفی بر مبنای استانداردهای بین المللی و تعیین كیفیت قطعه كار،
 • بهینه‌سازی شرایط جوشكاری در واحدهای مختلف صنعتی و نوآوری در صنایع،
 • فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی در مراكز آموزش عالی و تحقیقاتی و صنایع كشور در رابطه با علوم و فنون اتصالات و كنترل كیفی آن‌ها.

 

شکل‌دادن فلزات :

دانش آموختگان مهندسی شكل دادن فلزات، توانایی انجام امور تخصصی در زمینه‌های زیر را كسب می‌كنند:

 • تحلیل و طراحی فرآیندهای شكل دادن از قبیل آهنگری، نورد، اكستروژن، شكل دادن ورق و،
 • تحلیل اثر پارامترهای مختلف بر فرآیندهای شكل دهی فلزات،
 • تحلیل رفتار میكرو و ماكرو فلزات به هنگام شكل دادن و كنترل ساختار و بهبود خواص مكانیكی،
 • تحلیل قابلیت شكل‌پذیری و كارپذیری سرد و گرم فلزات و آلیاژها،
 • پژوهش درباره روش‌های شكل‌دهی از قبیل روش‌های سریع شكل‌دهی ، سوپر پلاستیك و به كارگیری آن‌ها در صنایع داخلی.

 

استخراج فلزات :

دانش آموختگان متالورژی و مواد – استخراج فلزات در زمینه‌های زیر توانایی كسب می‌كنند:

 • مبانی علمی و تكنولوژی فرآیندهای تهیه و تصفیه فلزات شامل تئوری فرآیندهای پیرومتالورژی، هیدروالكترو متالورژی و پژوهش در این زمینه‌ها،
 • اصول شبیه سازی فرآیندهای متالورژی استخراجی،
 • بررسی فنی و اقتصادی تولید فلزات.

 

حفاظت و خوردگی مواد:

یکی از پدیده‌های مخرب که عموماً فلزات را تهدید می کند، خوردگی است. خوردگی به صورت تخریب مواد در اثر انجام واکنش‌های الکتروشیمیایی در محیط تعریف می‌شود. سالانه هزینه‌های قابل توجهی برای جبران این پدیده‌ی مخرب پرداخت می‌شود. به نحوی که در سال ۲۰۰۱ میلادی در ایالات متحده آمریکا، بالغ بر ۲۷۶ میلیارد دلار (۷/۴ دردصد از سود ناخالص ملی) صرف خسارات ناشی از خوردگی شده است. این خسارات اغلب شامل تعویض قطعه خورده شده، توقف کار، آتش سوزی و انفجار، آلودگی مواد تولیدی و … می‌شود. پالایشگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، کارخانجات کاغذسازی، کارخانجات ریخته گری و فولاد سازی، نیروگاه‌ها (هسته‌ای، بخار و گازی)، سازه‌های ساختمانی، پل‌ها، را‌ه آهن ومهم‌ترین مواردی هستند که اغلب با مشکلات خوردگی مواجه هستند. با وجود تلاش هایی که بشر برای کنترل خوردگی انجام داده است، مانند بهبود جنس مواد، حفاظت کاتدی، حفاظت آندی، استفاده از مواد بازدارنده و ایجاد پوشش، اما بشر هنوز نتوانسته است که این پدیده‌ی مخرب را کاملاً کنترل نماید. البته به نظر می‌رسد که با گذشت زمان حضور مواد شیمیایی خورنده‌تر در محیط‌های صنعتی افزایش یابد. به عنوان مثال نفت خامی که به دلیل وجود اسید ترش و آب شور، خورندگی زیادی داشته و تاکنون استخراج آن مقرون به صرفه نبوده، به دلیل کاهش منابع انرژی مجبور به استفاده از آن‌ها خواهیم شد. در سال ۱۹۰۳ میلادی برای اولین بار در ایالات متحده آمریکا، مبحث خوردگی به عنوان یک علم در دانشگاه تدریس شد.

دانش آموختگان مهندسی خوردگی و حفاظت مواد در زمینه های زیر توانایی كسب می‌كنند:

 • اصلاح و بهبود خواص آلیاژهای مورد استفاده در صنعت از نظر خوردگی،
 • حفاظت فلزات و آلیاژها در محیط‌های مورد استفاده (ممانعت كننده‌ها)،
 • حفاظت كاتدی و آندی خصوصا در مورد لوله‌های زیرزمینی و تاسیسات دریایی،
 • كاربرد پوشش‌های مختلف غیر فلزی در صنایع،
 • تهیه مواد كاهش دهنده خوردگی، مواد پاك كننده، مواد آبكاری، پوششها و بهبود كیفیت آن‌ها.
   

ریخته‌گری :

دانش آموختگان گرایش كارشناسی ارشد ریخته گری در زمینه‌های زیر توانایی كسب می‌كنند :

 • افزایش بهره‌وری واحدهای صنعتی ریخته‌گری در كشور
 • طراحی قطعات ریخته‌گری و انتخاب مواد و روش ریخته‌گری مناسب برای تولید آن‌ها،
 • بررسی علل ایجاد عیوب در قطعات ریخته‌گری و ارائه راه‌های مناسب برای رفع آن‌ها،
 • طراحی و برنامه‌ریزی ذوب و ریخته‌گری آلیاژهای پیشرفته و جدید مهندسی،
 • طراحی واحدهای صنعتی ریخته‌گری،
 • برنامه‌ریزی در جهت تقویت سطح علمی واحدهای صنعتی ریخته‌گری در كشور،
 • تشكیل و ارتقای سطح واحدهای خدمات مهندسی و مراكز تحقیقاتی ریخته‌گری،
 • فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی در مراكز آموزش عالی و موسسات تحقیقاتی كشور.

 

 نانو مواد :

نانوفناوری کاملا با مهندسی مواد مرتبط و به آن وابسته است و در عین حال زمینه‌های تحقیقاتی جدیدی در این رشته به وجود آورده است. ساختار مواد در ابعاد میکرومتر و نانومتر، در مهندسی مواد مطالعه می‌شوند. نانودانش و نانوفناوری مبتنی بر شناخت ما از ساختار مواد است. از سوی دیگر روش‌های تولید و دست‌کاری ساختارها و مواد در صنایع مختلف مانند صنایع رنگ، سرامیک، فولاد و …. در مهندسی مواد مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرند. با به کارگیری نانوفناوری می توان این روش‌ها را بهبود بخشید و یا روش‌های کاراتر و حتی مواد و ساختارهای جدیدی با خواص بهتر طراحی و تولید نمود.

 

بیو مواد:

در این رشته بطور معمول برروی تهیهی مواد گوناگون مصنوعی و طبیعی، طراحی روش‌های ساخت و قالب‌گیری نهایی ماده و در نهایت اصلاح مواد برای کاربرد اختصاصی در پزشکی تحقیق صورت می‌گیرد. توسعهٔ انواع مدل‌های وسایل پزشکی نیازمند انتخاب، ساخت و آزمایش مواد است که لازمهٔ آن درک و فهم درست از شیمی و فیزیک مواد و شناخت محیط بیولوژیک بدن است. به عبارت دیگر باید توجه داشت که آیندهٔ علم بیومتریال در گرو توانائی ما در فهم کشفیات جدید در شیمی، فیزیک، بیولوژی و پزشکی است.

بطور کلی موارد استفادهی بیومتریال‌ها در جایگزینی و تعویض اعضاء و اندام‌هایی از بدن است که بر اثر بیماری یا آسیب، کاربری خود را از دست داده‌اند تا از این طریق جراحت یا بیماری اعضاء مذکور التیام پذیرد، کاربری و عمل آنها اصلاح شود و ناهنجاری یا وضعیت غیرطبیعی آنها تصحیح گردد.

کاربرد این شاخه استفاده از بافت‌های زنده و مواد مصنوعی و کاشت آنها در بدن است. انتخاب مواد صحیح برای کاشت و پیوند در بدن انسان و یکی از حساس‌ترین و مشکل‌ترین عملیات مهندسی پزشکی است. آلیاژهای فلزی، سرامیک‌ها، پلیمرها و کامپوزیت‌ها از مواد مورد استفاده در کاشت بافت‌ها مصنوعی هستند، اینگونه مواد باید غیرسمی، غیرسرطانزا و از نظر شیمیایی غیرفعال و بادوام و دارای قدرت مکانیکی کافی باشند.

فارغ التحصیلان گرایش بیومواد با کارگیری مواد مختلف از قبیل پلیمرها و سرامیک‌ها و کامپوزیت‌ها و مواد فلزی در بدن انسان و

در تجهیزات پزشکی آشنا می‌شوند.

با توجه به مطالب آموزش داده شده در طول دوران تحصیل دانشگاهی، بطور خلاصه توانایی‌های یک مهندس بیومتریال را می‌توان بدین صورت برشمرد:

 1. آشنایی کامل با علم تولید و کاربرد مواد شامل پلیمرها، فلزات، سرامیک‌ها و کامپوزیت‌ها.
 2. شناخت کافی در زمینه ی مواد-متالورژیراری ارتباط مواد با محیط بیولوژیک بدن نظیر آناتومی و فیزیولوژی بافت‌های مختلف بدن.
 3. روش‌های اصلاح سطح، پوشش‌دهی مواد و بهینه نمودن خصوصیات سطحی.
 4. آشنایی کامل با مبحث مهندسی بافت که یکی از جدیدترین دستاوردهای بشر برای دستیابی به جایگزین‌های مصنوعی است.
 5. آشنایی با روش‌های نوین دارو رسانی و انتقال کنترل شده داروها به بدن. به عنوان مثال نحوهٔ انتقال طولانی مدت داروهای ضد بارداری (نورپلنت).
 6. شناخت روش‌های تخریب پلیمرها، خوردگی فلزات و اضمحلال سرامیک‌ها.
 7. آشنایی با مبحث بیوسنسورها.
 8. آشنایی مقدماتی با اصول و عملکرد تجهیزات پزشکی و سیستم‌های آن

 

زیست مواد:

مهندسی پزشکی ، علمی چند رشته ایست که شامل کاربردهای اصول و تکنیکهای مهندسی در مسایل زیست شناسی و پزشکی است. این رشته تلفیقی از مهارتهای علوم مهندسی و علوم پزشکی و زیست شناسی در جهت کمک به سلامتی انسان و بهبود بیمار است. در واقع مهندسی پزشکی کاربرد روشها و تحلیل های مهندسی در حل مسائل مربوط به علوم پزشکی است.

اما گرایش زیست مواد (بیومتریال) تلفیقی از زیرشاخه های مهندسی مواد (فلز ، سرامیک ، پلیمر و کامپوزیت)، پزشکی و دروس خاص مهندسی پزشکی میباشد. در اين رشته‌ بطور معمول برروي تهيه‌ي مواد گوناگون مصنوعي و طبيعي، طراحي روش‌هاي ساخت و قالب‌گيري نهايي ماده و در نهايت اصلاح مواد براي كاربرد اختصاصي در پزشكي تحقيق صورت مي‌گيرد.

توسعه‌ي انواع مدل‌هاي وسايل پزشكي نيازمند انتخاب، ساخت و آزمايش مواد است كه لازمه‌ي آن درك و فهم درست از شيمي و فيزيك مواد و شناخت محيط بيولوژيك بدن است. به عبارت ديگر بايد توجه داشت كه آينده‌ي علم بيومتريال در گرو توانائي ما در فهم كشفيات جديد در شيمي، فيزيك، بيولوژي و پزشكي است. بطور كلي موارد استفاده‌ي بيومتريال‌ها در جايگزيني و تعويض اعضاء و اندام‌هايي از بدن است كه بر اثر بيماري يا آسيب، كاربري خود را از دست داده‌اند تا از اين طريق جراحت يا بيماري اعضاء مذكور التيام پذيرد، كاربري و عمل آنها اصلاح شود و ناهنجاري يا وضعيت غير طبيعي آنها تصحيح گردد.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمینه های طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی، طراحی و ساخت اعضای مصنوعی ، مشاوره علمی – فنی در خرید تجهیزات پزشکی فعالیت کنند.

 

رشته های کارشناسی مجاز برای ورود به این رشته در مقطع ارشد عبارتند از:

کارشناسی فنی و مهندسی، علوم پایه، گروههای پزشکی و پیراپزشکی، دکترای حرفه ای پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی

 

 
کنکور کارشناسی ارشد

ضرایب دروس در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مواد

رشته

گرایش

ضرایب دروس

زبان عمومی و تخصصی

ریاضی

خواص فیزیکی مواد

خواص مکانیکی مواد

شیمی فیزیک و ترمودینامیک

مهندسی مواد

شناسایی و انتخاب مواد مهندسی

1

2

2

2

1

 

شکل دادن فلزات

1

2

2

2

1

 

جوشکاری

1

1

2

2

2

 

استخراج فلزات

1

2

2

1

2

 

خوردگی فلزات

1

2

2

1

2

 

ریخته­گری

1

2

2

2

1

 

سرامیک

1

1

3

1

2

مهندسی مواد مرکب *

کامپوزیت­های فلزی و سرامیکی

1

1

3

1

2

مهندسی پزشکی **

بیو مواد

1

2

2

2

1

* پذیرش در این رشته فقط در دانشگاه مالک اشتر صورت می­گیرد.

** داوطلبان متقاضی رشته مهندسی پزشکی می­توانند به انتخاب خود به جای دروس " خواص فیزیکی مواد ، خواص مکانیکی مواد، شیمی فیزیک و ترمودینامیک " به ترتیب به سوالات دروس " 1- خواص مواد مهندسی و بیومتریال­ها ، 2- شیمی آلی و بیوشیمی، 3- فیزیولوژی و آناتومی "  پاسخ دهند.

 
 

مهندسی پزشکی (وزارت بهداشت)

بیو مواد (زیست مواد)

ضرایب دروس

علم مواد

اصول زیست مواد

شیمی آلی

بیو شیمی

ریاضی عمومی

آناتومی و فیزیولوژی

زبان عمومی

2

3

1

1

2

1

2

* دانشجویان کارشناسی در گروه­های فنی مهندسی؛ علوم پایه، پزشکی و پیراپزشکی، دندان­پزشکی و داروسازی می­توانند در این کنکور شرکت کنند.

** این رشته در سال 1394 فقط در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ارائه گردید.

 
 

رشته

گرایش

ضرایب دروس

زبان عمومی و تخصصی

ریاضیات مهندسی

شیمی کاربردی

فیزیک جدید

یکی از دروس ذیل به انتخاب داوطلب*

نانو فناوری

نانومواد

1

1

1

1

2

*  1- خواص فیزیکی و مکانیکی مواد ، 2- پدیده­های انتقال (انتقال جرم، مکانیک سیالات، انتقال حرارت) ، 3- الکترونیک (1و2)، الکترومغناطیس مهندسی

 

تعداد سؤالات آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مواد-متالورژی:


آزمون کارشناسی ارشد سراسری رشته مهندسی مواد در تمام گرایش ها دارای 150 سوال بوده که در یک دفترچه ارائه شده و  داوطلبان مجموعا 150 دقیقه وقت برای پاسخ گویی به سوالات دارند.

زبان عمومی و تخصصی

درس زبان انگلیسی که از اون با نام زبان علم یاد می شود در رشته مهندسی مواد بیش از سایر رشته های دانشگاهی مورد نیاز خواهد چرا که صنعت مواد یک صنعت بین الملی است و دانش زبان انگلیسی در آن از اصول بنیادی محسوب می شود. بعلاوه در مباحث دانشگاهی و مطالعاتی نیز در زمینه ارائه مقاله و یادگیری مقالات خارجی و مطالعه کتب اصلی نیاز به یادگیری زبان انگلیسی احساس می شود. همانطور که مطلع هستید در تمامی رشته ها در کنکور سراسری ارشد درس زبان پایه ثابت و همیشه به عنوان اولین باکس در دفترچه سوالات است و بیشتر از سایر دروس سهم دارد یعنی تعداد 30 سوال، که 10 سوال واژگان، 5 سوال گرامر و 15 سوال زبان تخصصی را شامل می شود.

ریاضیات

اهمیت درس ریاضیات در رشته مهندسی مواد مانند سایر رشته مهندسی است و بی شک بدون داشتن علم ریاضیات مطالعه سایر دروس مهندسی ممکن نخواهد بود. در چارت تحصیلی دانشجویان این رشته دروس ریاضی عمومی 1 و 2 ، معادلات دیفرانسیل و ریاضیات مهندسی و کاربرد ریاضیات گنجانده شده که این دو مورد آخر حتی تو دوره ارشد مهندسی مواد هم به کار نمی آیند و دانشجویان نیز معمولاً برای آنها تنها برای گرفتن نمره قبولی تلاش می کنند.

در چند سال اخیر تقریبا، 5 سؤال از درس ریاضی عمومی 1، 5 سؤال از درس ریاضی عمومی 2، 5 سؤال از درس معادلات دیفرانسیل و 5 سؤال از درس ریاضی مهندسی مطرح شده است و به احتمال زیاد این روند در سال‌های آینده دست خوش تغییرات نخواهد شد.

خواص فیزیکی

درس خواص فیزیکی یکی از دروس پایه و بنیادی مهندسی مواد است که می توان آن را اولین درس از مجموعه دروس تخصصی مهندسی مواد دانست که دانشجویان در مقطع کارشناسی در ترم های سوم یا چهارم آن را می گذرانند. تعداد تست های این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 20 سؤال می‌باشد.

خواص مکانیکی

یکی از دروس ابتدایی مهندسی مواد درس خواص مکانیکی مواد می باشد که در کنار دیگر رقیب و همکار خود یعنی درس خواص فیزیکی مواد، پایه و  اصول مهندسی مواد رو تشکیل می دهند. یک مهندس مواد باید با ویژگی ها و  خواص مکانیکی مواد به نحوی آشنا باشد که در زمینه تخصص و گرایش خود اقدام متناسب با آن را انجام دهد. تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی 20 سؤال می‌باشد.

شیمی فیزیک و ترمودینامیک

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی 20 سؤال می‌باشد حجم این درس نیز تقریباً زیاد است و بیشتر مطالب آن مربوط به قوانین ترمودینامیك، روابط و فرمول‌های مختلف و بررسی نمودارهای مربوطه می‌باشد. نگرانی که هر ساله در کنکور سراسری ارشد مهندسی مواد همیشه همراه دواطلبان بوده ، نگرانی از درس شیمی فیزیک و ترمودینامیک است که دانشجویان در تمام گرایش مهندسی مواد دید بدی نسبت به این درس دارند و همیشه از مطالعه آن حالت گله مندانه دارند. توصیه اکید ما به تمامی دانشجویان و داوطلبان در تمام گرایش های مهندسی مواد مطالعه دقیق و مفهومی به این درس است چرا که این درس تراز بالایی در آزمون کنکور ارشد داراست و غفلت کردن از آن می تواند به ضرر داوطلبان تمام شود.

رشته

ظرفیت مقطع ارشد دانشگاه‌ها با توجه به دفترچه کنکور سال 96

سراسری روزانه

نوبت دوم

پیام نور

غیر انتفاعی

پردیس خودگردان

مجازی دولتی*

شناسایی و انتخاب مواد مهندسی

580

270

15

80

40

120

جوشکاری

31

14

-

60

-

-

شکل دادن فلزات

60

30

-

-

12

40

استخراج فلزات

45

24

-

-

-

-

خوردگی فلزات

150

45

-

20

36

-

سرامیک

160

50

-

20

17

-

مواد مرکب

24

14

-

-

-

-

بیو مواد

(وزارت علوم)

43

18

-

20

5

-

بیو مواد

(وزارت بهداشت)

6

1

-

-

-

-

نانو مواد

155

50

-

20

22

40

* رشته­ هایی که به صورت مجازی ارائه می­گردند، معمولا آموزش محور هستند.

 

 

 خدمات دپارتمان

خدمات دپارتمان تخصصی مهندسی مواد-متالورژی (مواد-متالورژی ارشد)

1. مشاوره تخصصی حضوری/تلفنی: "دپارتمان تخصصی مهندسی مواد-متالورژی" با هدف جهت دهی درست به دانشجویان و نشان دادن راه صحیح دست‌یابی به هدف و غلبه بر سد کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مواد-متالورژی، طرح مشاوره تخصصی را همچون سالهای گذشته اما با رویکردی گسترده تر و سازماندهی شده برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مواد-متالورژی در نظر گرفته است. این مشاوره تخصصی در قالب‌های مختلف، در تهران و شهرستان‌ها توسط اساتید و مشاورین برتر ارائه می شود. این خدمات برای داوطلبان رایگان بوده و سالانه صدها نفر از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مواد-متالورژی از این خدمات استفاده می‌کنند.

2. پرسش و پاسخ تخصصی رایگان در سایت دپارتمان: دپارتمان به منظور ایجاد ارتباط بهتر با دانشجویان و متخصصان صنعت مواد-متالورژی کشور و پاسخ گویی به سوالات و درخواست و پیگیری های مرتبط با تمامی نیازهای آکادمیک و صنعتی مهندسی مواد-متالورژی کشور از جمله کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مواد-متالورژی، بخش پرسش و پاسخ تخصصی رایگان را در سایت راه اندازی نموده است که این بخش از جمله فعال ترین بخش های سایت بوده و تمای سوالات پرسیده شده مناسب در کم تر از 24 ساعت به صورت کامل و تخصصی پاسخ داده می شوند.

3.  آزمون‌های آزمایشی "دپارتمان تخصصی مهندسی مواد-متالورژی" به طور مستقل و کاملأ تخصصی، بر اساس برنامه ریزی های مدون دپارتمان، آزمون های خود را با سبک و چیدمانی متفاوت، فکر شده و کاملأ نتیجه بخش به صورت کاملأ منظم و با بالاترین جامعه آماری با سؤالاتی کاملأ جدید و بدیع به همراه پاسخنامه ای کاملأ تشریحی و آموزشی در کنار بررسی سؤالات آزمون در سراسر کشور برگزار می نماید.

4. کلاس های حضوری: کلاس‌های مختلف درس و تست، نکته و تست و جمع بندی، در فصول مختلف سال به شرح زیر برگزار می شود:

·     دوره های ویژه درس و نکته آزمون کارشناسی ارشد سراسری: برگزاری دو ترم کامل در فصل های تابستان و پاییز

·     دوره فشرده جمع ‌بندی و نکته و تست کارشناسی ارشد سراسری: برگزاری یک ترم کامل در فصل زمستان

·      دوره ویژه درس و نکته آزمون دکتری سراسری: برگزاری یک ترم کامل در فصل پاییز در شهر تهران

5. ارسال کتب عمومی و تخصصی مهندسی مواد-متالورژی: به منظور دسترسی برابر و یکسان تمامی دانشجویان و متخصصان کشور به کتب عمومی و تخصصی مهندسی مواد-متالورژی، دپارتمان اقدام به ارسال این کتب به تمامی نقاط کشور در سریع‌ترین زمان ممکن و با ارائه تخفیف 10% نموده است.