آموزشگاه نگاره

آغاز سال تحصیلی با چاشنی تجمع دانشجویی

 • تعداد بازدید: 1530
 • تجمعات دانشجویی در اعتراض به قانون سنوات از دانشگاه تربیت مدرس آغاز شد.

  حدود یک ماه پیش بود که دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در بیانیه‌ای اعلام کردند پیرو اجرای بی سابقه و شتابزده قوانین سنواتی و فشار جریمه‌های مالی اعتراض خود بیان می‌کنند.

  این دانشجویان از مسئولان خواستند که دانشجویان ترم پنجم کارشناسی ارشد و ترم نهم دکتری را مشمول قوانین سنواتی ندانند و جریمه‌های سنواتی را از ترم ششم کارشناسی ارشد و ترم دهم دکترا اعمال کنند زیرا تنها دانشجویان در به تعویق افتادن دفاع از رساله پژوهشی مقصر نیستند بلکه عواملی به ویژه کمبود منابع کتابخانه‌ای آزمایشگاهی و فراهم نبودن امکانات لازم برای دفاع لازم از رساله و پایان نامه نیز در این امر دخیل‌اند.

  همچنین دانشجویان دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در اعتراض به این موضوع تجمع کردند.

  * توضیح معاون وزیر علوم

  در واکنش به اعتراض دانشجویان، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم گفت: آیین نامه‌های آموزشی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از سال گذشته تا هم اکنون در سه نوبت برای هر سه مقطع به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

  وی بیان کرد: آنچه در مقطع کارشناسی ارشد ابلاغ شده منحصراً برای دانشجویان سال 94 به بعد است و آنچه برای دکتری ابلاغ شده منحصراً برای ورودی‌های سال 95 به بعد است و عطف به ماسبق نمی‌شود بنابراین دانشگاه‌ها موظفند براساس این آیین نامه‌ها برنامه‌های خود را برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری ترسیم کنند و ضوابط مربوط به دانشجویان را برای ورودی‌های خود متناسب با این آیین نامه اعمال کنند. بنابراین به طور طبیعی مشکل دانشجویان نیز حل می‌شود.

  معاون آموزشی وزیر علوم تأکید کرد: دانشجویانی که ورودی‌های قبل از این آیین نامه هستند ضوابط گذشته برای آنها حاکم است.

  * توضیح روسای دانشگاه پیرامون مشکل دانشجویان

  هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان در این زمینه گفته است: با تصویب هیات رئیسه دانشگاه اصفهان و برای اینکه دانشجویان دچار مشکل اقتصادی نشوند اجرای قانون سنوات که اخذ شهریه برای ادامه تحصیل از دانشجویانی است که نمی‌توانند طی زمان مشخص فارغ‌التحصیل شوند از بهمن ماه در این دانشگاه اجرایی می‌شود.

  وی افزود: با تصویب هیات رئیسه در صورتی که دانشجویان در نیمسال تحصیلی مهرماه بتوانند ترم ۹ دوره کارشناسی خود را اتمام کنند در آخر این ترم از این دانشجویان شهریه دریافت نمی‌شود.

  طالبی تاکید کرد: صحبت‌های دانشجویان از سوی مسئولان دانشگاه شنیده شد و براین اساس در جلسه هیات رئیسه دانشگاه تصویب شد که اجرای قانون سنوات در این دانشگاه به ترم بهمن ماه موکول شود.

  وی خاطرنشان کرد: دانشجویان دوره کارشناسی بعد از اتمام ۸ ترم تحصیلی باید فارغ التحصیل شوند چراکه طبق قانون در ترم ۹ تحصیلی به این دانشجویان بودجه دولتی اختصاص داده نمی‌شود.

  همچنین سیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: معاون آموزشی وزارت علوم نامه‌ای به دانشگاه‌ها در زمینه دانشجویان سنواتی ارسال کرد که در این نامه تاکید شده است میزان مجاز تحصیل برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۴ ترم است.

  وی افزود: همچنین در این نامه تاکید شده است که اگر دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها به دلایلی مجبور به ادامه تحصیل در ترم ۵ شوند پرونده دانشجو باید به کمیسیون موارد خاص ارجاع شود.

  رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در صورتی که کمیسیون موارد خاص با ادامه تحصیل دانشجو در ترم ۵ موافقت کند، دانشجو مشمول هزینه‌های تحصیل نخواهد شد.

  معتمدی با اشاره به تمهیدات دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای دانشجویان سنواتی گفت: در این دانشگاه اگر دانشجوی کارشناسی ارشد به دلیل کاربردی بودن پایان نامه و اجرای پروژه‌هایی که منجر به ساخت دستگاهی شود مجبور به ادامه تحصیل در ترم ۵ شود از وی هزینه‌های تحصیل اخذ نخواهد شد.

  * دانشجویان شریف و شهید بهشتی هم به تجمع‌کنندگان پیوستند

  با تمام این تفاسیر امروز دانشجویان دانشگاه شریف هم برای این موضوع تجمع می‌کنند.

  همچنین دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی نیز به این موضوع اعتراض دارند.

  این دانشجویان نیز در انتظار شنیدن پاسخ مسئولان دانشگاه شریف هستند.