آموزشگاه نگاره

اولویت‌های اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور اعلام شد

 • تعداد بازدید: 1178
 • معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: اولویت‌ها برای اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور با دانشجویان غیرایرانی، دانشجویان متأهل و دانشجویانی است که تاکنون در این اردوها شرکت نکرده‌اند.

  به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدضیاء هاشمی صبح امروز در نشست مشترک داود گودرزی رئیس بسیج دانشجویی کشور درباره اردوی راهیان نور دانشجویی گفت: دستورالعمل اردوهای راهیان نور دانشجویی در سال ۹۴ تصویب و با تایید وزیر علوم به دانشگاه ها ابلاغ شد.

  وی ادامه داد: اردوهای راهیان نور دارای اهدافی بود که می توان به تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی، گسترش فرهنگ ایثار و جهاد میان دانشجویان، معرفی شهداء به عنوان الگوهای ماندگار و افزایش معرفت دانشجویان اشاره کرد.

  معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم اظهار کرد: ستاد مرکزی راهیان نور تحت عنوان قرارگاه ملی دانشجویی علم الهدی با مسئولیت وزیر علوم تشکیل شد که معاونت فرهنگی وزارت علوم مسائل مربوط به آن را از طرف وزیر علوم پیگیری می‌کند و در سطح استانی نیز مسئولیت این ستاد با دانشگاه‌های مادر استان است و در مجموع می‌توان گفت اردوهای راهیان نور یک فعالیت فرهنگی و یک اقدام اثرگذار ملی است.

  وی ادامه داد: در پایان برنامه ششم باید تعداد اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور، سالانه به ۱۰ درصد افزایش پیدا کند و این مستلزم این است که ما این تعداد اعزام‌های خود را افزایش دهیم.

  هاشمی تصریح کرد: البته تاکیدمان بر دانشجویان غیر ایرانی، دانشجویان متاهل و دانشجویانی است که تاکنون فرصت نکرده اند در این اردوها شرکت کنند.

  معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم اظهار کرد:  یکی از برنامه‌ها که برای این اردوها در نظر گرفته شده بازدید از مراکز علمی در مسیر اردوها است و همچنین از جهت مکانی و زمانی در صدد هستیم که این اردوها را توسعه و گسترش دهیم. معمولاً اوج اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور اسفندماه است که ما سعی کردیم در تمام طول سال، در فواصل مختلف دانشجویان را به این اردوها اعزام کنیم و اعزام‌ها تا اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت و به نوعی می‌توان گفت در تمام طول سال این اردوها برگزار می‌شود.

  معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افزود: علاوه بر خوزستان از جهت مکانی نیز سعی داریم استان‌های ایلام، کرمانشاه، آذربایجان غربی، بوشهر، هرمزگان که به نوعی درگیر دفاع مقدس بوده‌اند در برنامه راهیان نور اضافه کنیم.

  هاشمی از برنامه های تکمیلی اردوهای راهیان نور به برگزاری جشنواره‌ها اشاره کرد و اظهار کرد: به عنوان مثال دو دوره جشنواره هنر و ادبیات دفاع مقدس را در دانشگاه خرمشهر برگزار کردیم، از شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم تجلیل کردیم.

  وی ادامه داد: درصدد هستیم که اعزام دو درصد سالانه را به ۱۰ درصد در طول سال افزایش دهیم و برای تمام مقاطع این زمینه را ایجاد کنیم که در این اردوها شرکت کنند.

  هاشمی درباره اولویت‌های وسایل حمل و نقل این دانشجویان گفت: در مکان‌هایی که ظرفیت ریلی دارند اولویت ما استفاده از قطار است تا به بهترین نحو امنیت دانشجویان حفظ شود و در جاهایی که ظرفیت‌های ریلی نداریم از اتوبوس‌ برای حمل و نقل دانشجویان استفاده می‌کنیم و تدابیر ویژه‌ای برای بحث امنیت دانشجویان در نظر گرفته شده، اتوبوس‌ها حق ندارند شبانه حرکت کنند و همچنین از سال ۹۲ تاکنون، ما در اردوهای راهیان نور تصادفات سنگین که منجر به فوت شده نداشته‌ایم.

  وی همچنین افزود: برای اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور هیچ پیش شرطی وجود ندارد و همه دانشجویان می‌توانند در این اردوها شرکت کنند.