آموزشگاه نگاره

نکات ویژه و متمایز آزمون های آزمایشی دپارتمان مدیریت نگاره

به طور کلی یک آزمون آزمایشی موفق باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

1. ترازسازی صحیح آزمون

شاید خیلی از دوستان و همکارانم مهمترین ویژگی آزمون را جامعه آماری و یا سوالات آزمون بدانند اما من بر این باورم هیچ یک از این دو بعد به تنهایی نمی تواند تحلیل مناسبی از وضعیت به ما بدهد. سال گذشته در زمینه ترازسازی آزمون ها به موسسه ای کمک می کردیم که باعث شد با حدس زدن شرایط واقعی کنکور بسیاری از داوطلبانی که در آزمون ها شرکت می کردند در کنکور بتوانند شرایط بسیار ایده آلی را داشته باشند. آزمون هایی هستند که طراحان هر درس آن بدون در نظر گرفتن شرایط سایر دروس سوالات را طرح می کنند که باعث می شود میانگین دروس و ساختار آزمون با این که تک درس سوالات خوبی دارد با تراز و میانگین استاندارد کنکور تطبیق پیدا کند(آیا به این نکته توجه کردید که رتبه های زیر 5 کنکور مدیریت درگرایش بازرگانی میانگینی بین 56تا 51 دارند؟).

2. جامعه آماری مناسب از برترین ها

در رابطه با جامعه آماری، باید بدانیم دنبال چه رتبه ای هستیم. اگر به دنبال رتبه زیر 100 هستیم باید به دنبال آزمونی برویم که بیشترین رتبه های زیر 100 در آن شرکت می کنند. اگر به دنبال رتبه زیر 1000 هستیم باید به دنبال آزمونی رویم که بیشترین تعداد رتبه های زیر 1000 در آن هستند وگرنه آزمونی که 2000 نفر جامعه آماری داشته باشد اما میانگین رتبه90 آن 21 درصد است آیا نیازهای داوطلب را از لحاظ جامعه آماری رفع می کند؟

3. سوالات استاندارد

استاندارد بودن سوالات از دو منظر قابل بررسی است الف) استاندارد بودن سوالات هر درس ب) استاندارد بودن مجموعه سوالات آزمون. برخلاف استاندارد بودن سوالات هر درس آزمونی استاندارد را برای ما نمی سازد! زیرا باید مجموعه سوالات آزمون از لحاظ ترازسازی، میانگین کل آزمون، زمان پاسخگویی و ... نیز مورد بررسی قرار گیرد. این یکی از نکات بسیار مهمی است که باید به آن توجه بسیار زیادی شود و یکی از مزایای مهم رقابتی در آزمون آزمایشی است. بسیار دیده اید در کنکور سالهای مختلف دروس مختلفی سخت و یا آسان می شود اما عملکرد کلی داوطلبان تغییر چندانی نمی یابد.

4. تخمین رتبه در کنکور

یکی از جذابیت های کنکور ارشد مدیریت، تبعیت رتبه ها، ترازها و میانگین داوطلبان از توزیع نرمال است. در دو سال گذشته تخمین رتبه ای با حضور بیش از 800 نفر از داوطلبان کنکور مدیریت پس از کنکور ارشد مدیریت برروی سایت بارگذاری می کردیم که در سال گذشته از 300 نفری که رتبه واقعی و تخمینی آنها چک شد تنها 4 نفر در بازه تخمینی رتبه و تراز قرار نداشتند. به جرات و طبق متون علم آمار می توان گفت اگر تعداد داوطلبان بیش از 314 نفر باشد، تخمین ها با احتمال بیش از 95 درصد صحیح خواهد بود و لذا می توانید با شرکت در آزمون ها استاندارد تخمینی واقعی از رتبه خود در کنکور داشته باشید اتفاقی که تاکنون در کل آزمون های آزمایشی موسسات هرجایی به صورت علمی رخ داده است توسط بنده بوده است.

 

5. حل سوالات آزمون و تحلیل کارنامه

برخی مواقع هدف و وسیله جای خود را عوض می کنند. خواهش می کنم به آزمون های آزمایشی به چشم هدف نگاه نکنید. مثالی راجع به شخص خودم برای شما می زنم "اینجانب احسان نوری فرد 4 روز قبل از کنکور اصلی در آزمون آزمایشی رتبه 258 را کسب و در روز کنکور رتبه من 8 بود!" آیا واقعا من در 4 روز علمم را افزایش دادم؟ آیا روحیه ام را از دست دادم و از کنکور ناامید شدم؟خیر تنها با رفع بعضی مشکلات و بی دقتی ها برای کنکور و لطف خدا این اتفاق افتاد. این مثال زده شد تا شما بدانید آزمون دادن به خودی خود شما را موفق نمی کند بلکه شرکت در یک آزمون استاندارد و تحلیل وضعیت خودمان در آن می تواند نتایج شگفت انگیزی را برایمان به ارمغان بیاورد.

با توجه به بررسی آزمون های آزمایشی موسسات جهت آماده سازی داوطلبان کنکور ارشد مدیریت، آزمونی با رعایت تمامی فاکتورهای بالا را یافت نشد لذا بر آن شدیم جهت برگزاری آزمون های آزمایشی جامع نگاره با فراخوان از رتبه های زیر 150 تمامی آزمون های آزمایشی موسسات، استانداردترین آزمون را برای سنجش برترین های کنکور مدیریت برگزار نموده و از این طریق یکی از دغدغه های مهم داوطلبان کنکور ارشد مدیریت در نزدیکی کنکور برآورده شود.