آموزشگاه نگاره

سوالات متداول

روزانه می‌بایست چند ساعت برای کنکور مطالعه داشته باشم؟

این سوال هم به بسیاری موارد بستگی دارد. رتبه‌های برتری بوده‌اند که روزانه تا 12 ساعت درس خوانده‌اند و برخی دیگر از رتبه‌های برتر با روزانه 4 تا 5 ساعت نتیجه خوبی کسب کرده‌اند.

معمولاً آنچه مهم است، کمیت تعداد ساعات مطالعه شما نیست. اینکه بازدهی مطالعه شما به چه شکل باشد، چگونگی تقسیم بندی دروس، زمان‌بندی برای هر درس و پیوستگی در روند مطالعه بسیار مهم‌تر است.

گام‌ها پیوسته باشد بدین معنی که یک روز 15 ساعت مطالعه نکنید و فردای آن روز 3 ساعت و ...

پس تعداد ساعات به گیرایی شما، زمان‌بندی شما و زمانی که شروع به خواندن برای کنکور کرده‌اید بستگی دارد. به طور متوسط این عدد می‌تواند در تابستان روزانه 5 ساعت و از مهرماه تا بهمن ماه 8 تا 10 ساعت مفید باشد. (البته این قاعده کلی نیست...).

برای انتخاب کلاس‌های کنکور چه ملاک‌هایی می‌تواند تأثیرگذار باشد؟

معمولاً این ملاک‌ها برای دانشجویان در انتخاب کلاس‌ها تأثیرگذارند:

·         سطح دانش اساتید کلاس‌ها و میزان تجربه آن‌ها در تدریس کنکوری آن درس

·         قدمت، اعتبار و تخصصی بودن مرکز مورد نظر در برگزاری کلاس کنکور ارشد

·         نتایج و کسب رتبه­های مطلوب و متعدد شرکت کنندگان در کلاس­های سال گذشته آن موسسه

·         وجود مشاوره‌های رایگان همگام با کلاس‌ها توسط اساتید مجرب در خلال کلاس و یا در سایر زمان‌ها

·         سطح علمی و کیفی سایر دانشجویان و شرکت کنندگان در کلاس‌ها (حضور دانشجویان قوی‌تر می‌تواند انگیزه‌ای برای شما باشد.)

·         هزینه کلاس‌ها بر حسب توان مالی پرداختی شما

شرکت در کلاس‌های چه دروسی برای من لازم است؟

شرکت در کلاس‌های آمادگی کنکور وابسته به دانش شما و میزان وقت آزاد شما برای مطالعه فردی است. باید در نظر داشته باشید که معمولا سوالات کنکور بسیار بالاتر از سطح مطالعاتی شما در دانشگاه مطرح می‌شوند و مطالعه مناسب و کسب دانش مطلوب در رسیدن شما به موفقیت در کنکور اثرگذار است.

شما می‌توانید با استفاده از مشاوره‌های رایگان  سطح خود را ارزیابی نموده و کلاس مورد نظر خود را انتخاب نمایید. البته شرکت در کلاس‌ها تنها راه موفقیت نیست و عامل مهم‌تر تلاش و انگیزه شما در راستای کسب موفقیت است.

آیا بدون شرکت در کلاس‌ها شانسی برای قبول شدن نیست؟ هدف از شرکت در کلاس‌ها چیست؟

الزاماً مسیر موفقیت شما از کلاس‌های کنکور نمی‌گذرد. بسیاری از دانشجویان هرساله از کلاس‌های کنکور استفاده می‌کنند اما راهی به موفقیت در کنکور نمی‌یابند. انتخاب کلاس و استاد مناسب در کنار تلاش و کوشش شما موازی با جریان کلاس می‌تواند ضامن موفقیت شما باشد.

کلاس‌های آمادگی کاتالیزوری است که می‌تواند مسیر شما را به موفقیت کوتاه کند. مثلاً درسی که شما قرار است در 400 ساعت مطالعه کنید در حدود کم تر از یک هفته  فرا می‌گیرید. این هنر استاد است تا در حداقل زمان مطالب مناسب را به شما بیاموزد.

البته بسیاری نیز بوده‌اند که بدون شرکت در کلاس موفق شده‌اند. این موضوع نیاز به تلاش بیشتر و دانش پایه‌ای بهتر شما دارد. در نظر داشته باشید برای رسیدن به موفقیت راه‌های مختلفی وجود دارد.

آیا مشاوره‌ای وجود دارد که تا زمان کنکور ارشد بتواند همراه ما بوده و راهنمایی‌های لازم را به ما ارائه دهد؟

بله، موسسه نگاره در قالب طرح مشاوره همگام تا کنکور به کلیه دانشجویانی که در کلاس های دپارتمان ثبت نام کرده اند، تا زمان کنکور مشاوره  رایگان می‌دهد .این مشاوره‌ها شامل پیگیری روند مطالعات و ارائه راه حل استاندارد مطالعاتی است.

فرق کلاس‌های ویژه «درس و تست» و ویژه «نکته و تست» در چیست؟

چند تفاوت عمده در این کلاس‌ها وجود دارد:

·        کلاس‌های درس و تست با هدف پرداختن به اصول و مبانی درس از پایه تا پیشرفته برگزار می‌شود. این کلاس‌ها همچنین شامل تست زنی محدود و رفع اشکال نیز می‌باشد. کلاس‌های نکته و تست تنها شامل پاسخگویی به تست‌های پرتکرار، مهم و نکته دار کنکوری است و مروری بر نکات اساسی کنکور است. بر این اساس در کلاس نکته و تست از پایه به موضوعات پرداخته نمی‌شود و پیش نیاز شرکت در آن دانش و تسلط مناسب بر مباحث آن درس است.

·         میزان و تعداد ساعات تشکیل کلاس‌های درس و تست بیشتر از نکته و تست است.

·         زمان تشکیل کلاس نکته و تست تنها در دو ماه باقیمانده به کنکور است.

·         نکته و تست مناسب برای دانشجویانی است که به دنبال درصد بالایی در درس هستند و تسلط نسبی بر موضوع دارند، در حالی که در کلاس درس و تست از پایه مبحث آموزش کامل داده شده و دانشجو را آماده انجام کنکوری موفق می‌نماید.

برای شرکت و انتخاب آزمون‌های آزمایشی چه ملاک‌هایی دخیل هستند؟

مهم‌ترین ملاک تأثیرگذار بدون شک جامعه آماری بالا است. جامعه آماری مناسب شرکت کنندگان در کنار حضور رقبای اصلی شما در تهران و سایر شهرستان‌ها می‌تواند مهم‌ترین موضوع در تصمیم گیری انتخاب آزمون‌ها باشد.

دیگر ملاک تأثیرگذار طراحی اساتید مجرب در آزمون‌هاست. اساتیدی که با سابقه چندین ساله تدریس در زمینه کنکور ارشد بتوانند سوالاتی متناسب با سطح کنکور طرح نمایند.

آیا پیش رفتن با برنامه آزمون‌ها مهم است؟

به اتفاق نظر رتبه‌های برتر و تک رقمی دپارتمان پیش رفتن با برنامه آزمون‌ها بسیار مهم است. این امر سبب می‌شود که در زمان شرکت در آزمون‌ها نیز رتبه شما بسیار ناامید کننده و بد نباشد...

همچنین حتی اگر در آزمون‌ها شرکت نمی‌کنید، بهتر است با زمان‌بندی آزمون‌ها جلو رفته تا از سایر رقبای اصلی کنکور عقب‌تر نباشید.

پیش رفتن با برنامه آزمون‌ها امری لازم و ضروری است.

من در کنکورهای آزمایشی رتبه مناسبی نمی‌آورم... امیدی به مطالعه ندارم و حس می‌کنم شانسی برای قبولی‌ام نیست. آیا راهی به قبول شدنم هست؟

به طور کلی در زمان نزدیک به کنکور بسیاری از رتبه‌های برتر نیز این حس را دارند. بسیاری در این فکر هستند که هرچه مطالعه کرده‌اند، از خاطرشان رفته... نیمه دوم پاییز به بعد، فصل ریزش بسیاری از رقبای کنکور است. بسیاری از افرادی که ناامید شده‌اند دیگر از مطالعه دست کشیده و به سال آینده یا کار و سربازی فکر خواهند کرد! این یعنی شما حتی اگر پیشرفت هم نداشته باشید و ثبات در مطالعه داشته باشید، به واسطه ناامیدی سایر رقبا، نتایج بهتری در انتظار شما خواهد بود. پس رمز موفقیت در کنکور عدم ناامیدی است.

حتی رتبه یک هم روزهایی را برای استراحت دارد. برای آنکه کمی ریفرش شوید، حتماً زمان استراحتی را در برنامه خود بگنجانید.

هیچ سنجشی از درس خواندن خود ندارم. نمی‌دانم روندم صحیح است یا نه. نمی‌دانم در میان سایر داوطلبین در چه جایگاهی قرار دارم. پیشنهاد شما برای رهایی از این سردرگمی و هدفمند شدن مطالعه‌ام چیست؟

بهترین راه برای شما شرکت در آزمون‌های آزمایشی است.

غالب دانشجویان با محک زدن خود در آزمون‌های آزمایشی که توسط طراحان مطرح بوده و جامعه آماری بسیار بالایی دارد، سعی در سنجش نسبی خود دارند. شما نیز می‌توانید از این طریق پیش از کنکور از جایگاه نسبی خود در میان داوطلبان مطلع گردید.

با شرکت در آزمون‌ها شما قادر هستید نقاط ضعف خود را شناسایی نموده و پیش از رقابت اصلی کنکور، آن‌ها را اصلاح نمایید.