معرفی جامع کارشناسی ارشد حسابداری + بررسی 0 تا 100 کنکور حسابداری

businesspeople-meeting-plan-analysis-graph-company-finance-strat

مقدمه و معرفی

   با توسعه فناوری جوامع امروزی، میزان پيچيدگی محیطی افزايش يافته و بازارهای رقابتی ایجاد شده که در این بازارها هر يك از شرکت‌ها برای بقا، رشد و در نهایت پيشی گرفتن از رقبای خود بايد سیستم مالی و حسابداری اصولی و قدرتمندی داشته باشند تا ضمن حفظ کنترل و توانایی سنجش اعداد و ارقام کسب‌وکار خود،‌ به نهادهای مالی و نظارتی پاسخگو باشند و توانایی لازم برای برنامه‌ریزی مناسب را در مورد آینده خود داشته باشند. حسابداری (کد: 1134) از رشته‌های پرطرفدار در مقطع کارشناسی ارشد است و هر ساله تعداد قابل توجهی از داوطلبان در کنکور ارشد حسابداری به رقابت می‌پردازند. پذیرش در مقطع ارشد حسابداری شرایطی دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. 

در تعریف کلی حسابداری سیستمی است که در آن فرآیند جمع‌آوری، طبقه‌بندی، ثبت، خلاصه‌سازی اطلاعات و تهیه گزارش‌های مالی و صورت‌های حسابداری در شکل‌ها و مدل‌های خاص صورت می‌پذیرد که ذی‌نفعان درون و برون سازمانی (صاحبان سرمایه، اعتباردهندگان، سازمان‌های مالی و اقتصادی دولت و …) از آن‌ها در راستای اهداف مربوطه استفاده لازم را ببرند. افرادی که در زمینه حسابداری به ادامه تحصیل می‌پردازند باید به کار با اعداد و ارقام علاقه‌مند بوده و دقت و تمرکز بالایی داشته باشند؛ زیرا عملیات‌های مالی از پایه‌های اساسی یک کسب‌وکار است. همچنین این افراد باید به صورت مستمر اطلاعات و مهارت‌های خود را به روز کرده و با استانداردها و نرم‌افزارهای مختلف آشنایی داشته باشند.

فهرست مطالب

کارشناسی ارشد حسابداری

بازار کار کارشناسی ارشد حسابداری

فرصت‌های شغلی یک حسابدار بسیار گسترده است؛‏ این رشته در جامعه امروزی بسیار پرکاربرد است و حتی افراد زیادی در دوره‌های آزاد موسسه‌های معتبر شرکت می‌کنند تا بتوانند وارد بازار کار شوند؛ اما افرادی که این رشته را به صورت آکادمیک دنبال می‌کنند شانس بیشتری دارند تا در موقعیت‌های شغلی بهتری مشغول به کار شوند؛ در نهایت این توانایی‌ها و رزومه شماست که تعیین می‌کند در کدام موقعیت‌ شغلی پذیرفته خواهید شد. از جمله مهم‌ترین توانایی‌های یک حسابدار خوب می‌توان به مواردی مثل آشنایی مناسب با اکسل، قوانین مالیاتی، قوانین کار، مهارت مستندسازی، گزارش‌نویسی حرفه‌ای و … اشاره کرد.

در بین گرایش‌های مجموعه حسابداری، فارغ‌التحصیلان حسابداری و حسابرسی دارای بازار کار بهتری نسبت به سایر رشته‌ها هستند. فارغ‌التحصیلان و محصلان می‌توانند در موقیعت‌های شغلی مانند حسابداری مالی، حسابداری دولتی، حسابداری بانک‌ها، حسابداری مالیاتی، حسابداری صنعتی، حسابداری بیمه و … مشغول به کار شوند.

کنکور کارشناسی ارشد حسابداری

معمولا کنکور ارشد حسابداری در اردیبهشت هر سال برگزار می‌شود. سازمان سنجش بازه معینی را برای ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد اعلام کرده و با انتشار دفترچه راهنمای ثبت‌نام، به ارائه توضیحات لازم می‌پردازد. دفترچه سوالات کنکور کارشناسی ارشد حسابداری شامل 7 درس، 150 سوال و 230 دقیقه فرصت پاسخگویی است که شما با توجه به میزان تسلط خود بر درس‌ها، رشته و گرایش مد نظر خود به تعدادی از این سوالات پاسخ خواهید داد. در ادامه این مقاله به بیان این درس‌ها و ضرایب آن‌ها، منابع مناسب مطالعاتی و توصیه‌هایی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد خواهیم پرداخت.

شرایط ورود به رشته​

برای شرکت در کنکور ارشد حسابداری از رشته‌های غیرمرتبط از سوی سازمان سنجش و وزارت علوم منعی اعلام نشده اما برای پذیرش در این مقطع، داشتن شرایط زیر الزامی است:

کارشناسی حسابداری

دروس و ضرایب کنکور ارشد حسابداری

درس
تعداد سوالات
ضرایب گرایش حسابداری بخش عمومی
ضرایب گرایش حسابداری مدیریت
ضرایب گرایش حسابرسی
ضرایب گرایش حسابداری
زمان
زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)
30
2
2
2
2
230
حسابداری مالی
30
2
2
2
2
حسابداری صنعتی
25
3
2
2
حسابرسی
20
2
3
2
ریاضی و آمار
25
2
2
2
2
حسابداری و حسابرسی دولتی
10
3
اصول تنظیم و کنترل بودجه
10
2

منابع مطالعاتی ارشد حسابداری

منابع کنکور کارشناسی ارشد حسابداری گسترده بوده و انتخاب هوشمندانه منابع به شما کمک می‌کند تا وقت و انرژی خود را به صورت بهینه استفاده کنید. انتخاب یک منبع نامناسب باعث می‌شود که علاوه بر صرف وقت و انرژی بیهوده، از رقبای خود عقب بمانید و فرصتی برای جبران و انتخاب منبع صحیح نداشته باشید. شما می‌توانید برای اطلاع از بهترین منابع رشته حسابداری روی دکمه زیر کلیک کنید و برای برنامه‌ریزی مطالعاتی صحیح، با مشاوران ما صحبت کنید.

konkor 1

گرایش‌های کارشناسی ارشد حسابداری

   ارشد حسابداری شامل 4 گرایش است که عبارتند از:

   طبق تحقیقات و مشاهدات مختلف از جنبه‌های مختلف، می‌توان گفت دو مورد ابتدایی جذاب‌ترین گرایش‌ها هستند.

در ادامه به بررسی اجمالی گرایش‌های ارشد حسابداری می‌پردازیم.

این گرایش به دنبال ارائه خدمات مالی و آماده‌سازی گزارش‌های مالی جهت ارائه آن به ذی‌نفعان داخلی و خارجی است. گرایش حسابداری دارای بیشترین ظرفیت و تعداد دانشگاه‌های سراسر کشور است. حسابداری به سازمان‌ها در ایجاد بینش صحیح برای تصمیمات سرمایه‌گذاری و مالی کمک قابل توجهی می‌کند. تخصص یک حسابدار در گردآوری داده‌های مالی، تنظیم صورت‌های مالی، گزارش‌های مالی و محاسبه جریان نقدینگی و اعتباری است. این گرایش بازار کار مناسبی در موسسه‌های مختلف خصوصی، دولتی، کارخانه‌ها و … دارد. در بازار رقابتی امروز کوچک‌ترین اشتباه مالی، مالیاتی و سرمایه‌گذاری باعث زیان‌های بسیار و حتی شکست کسب‌وکار خواهد شد.

گرایش حسابرسی پس از گرایش حسابداری، مهم‌ترین گرایش کارشناسی ارشد مجموعه حسابداری است. هدف گرایش حسابرسی بررسی و کنترل حساب‌های مالی و حسابداری است تا سازمان در آینده دچار مشکل و ابهامی نشود. تفاوت یک حسابدار با یک حسابرس در این است که یک حسابرس تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی را انجام می‌دهد که خروجی کار یک حسابدار است. ارشد حسابرسی از نگاه شاخه‌های تخصصی و ساختارش در بازار کار، به 4 حوزه اصلی تقسیم می‌شود:

 • حسابرسان مستقل یا رسمی: فعالیت در سطح کلان و در حوزه سراسر کشور
 • حسابرسان داخلی: فعالیت در مقیاس شرکتی و سازمانی
 • حسابرسان دیوان محاسبات کل کشور:  نظارت بر روی ساختارهای کلان دولتی
 • حسابرسان مالیاتی: فعالیت‌های شخصی و خصوصی و حسابرسی شرکت‌ها در حوزه مالیات‌های متعارف

هدف این گرایش ارائه اطلاعات به خصوص اطلاعات بهای تمام شده به مدیریت واحد است. فلسفه اصلی تشکیل حسابداری مدیریت در دوره کارشناسی ارشد مجموعه حسابداری، پرورش مدیرانی است که با دانش حسابداری، تحلیل‌های مالی، راهبردها و استراتژی‌های سازمانی و روند تولید درآمد و تعیین سیاست های پولی و اعتباری در یک سازمان، بتوانند در امر مدیریت موفق‌تر باشند. این گرایش دارای ماهیتی میان رشته‌ای است و شامل مباحث ترکیبی حسابداری با مدیریتی، اقتصادی، حسابداری، مدیریت پروژه و استراتژی است که باعث تخصصی شدن این گرایش شده است.

گرایش حسابداری بخش عمومی، یک گرایش جدید در مقطع کارشناسی ارشد حسابداری است و از سال 1397 به دفترچه اضافه شد. یک حسابدار بخش عمومی باید به نهادهای دولتی کمک کند تا آن ها در خصوص منابعی که در اختیار دارند، مسئولیت پاسخگویی خود را به خوبی انجام دهند. 

حسابداری بخش عمومی مکمل و همراستای حسابرسی مالیاتی و حسابرسان دیوان عدالت کشوری است و ورود این حسابداران به بدنه دولت، از طریق آزمون‌های استخدامی است. همچنین این گرایش دارای ظرفیت بسیار اندکی است.

بهترین دانشگاه‌های داخلی پذیرنده ارشد حسابداری

دانشگاه های کنکور کارشناسی ارشد حسابداری
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه علامه طباطبایی (ره)
 • دانشگاه خوارزمی تهران
 • دانشگاه تربیت مدرس
 • دانشگاه الزهرا (س)
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه مازندران
 • دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین
 • دانشگاه بوعلی‌سینا
 • دانشگاه ارومیه
 • دانشگاه خاتم (ص)

راهکارهای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد حسابداری

 • پرهیز از کمال‌گرایی: شما باید در زمان برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری واقع‌بین باشید و سعی کنید با در نظر گرفتن محدودیت‌های زندگی شخصی خود، بهترین برنامه را برای خود ایجاد کنید. یک برنامه کم حجم که به صورت باکیفیت نصف منابع را پوشش دهد به مراتب بهتر از یک برنامه کامل است که بیشتر آن را به دلایل مختلف انجام ندهید. این مسئله باعث می‌شود که دچار آشفتگی ذهنی شوید و مدام با استرس به این فکر کنید که به اتمام برنامه حتی نزدیک هم نیستید.
 • منابع مطالعاتی صحیح: اگر برنامه مناسبی داشته باشید و تمام نکات دیگر را هم رعایت کنید ولی منبع درستی نداشته باشید، می‌توان گفت که فقط انرژی و وقت خود را هدر داده‌اید و در کنکور نمی‌توانید به سوالات پاسخ دهید! شما می‌توانید از طریق گفتگو با دوستان، افرادی که تجربه شرکت در کنکور را دارند، پرس‌وجو از اساتید و صحبت با مشاوران خبره، بهترین منابع را تهیه کنید.
 • موارد جزئی ولی بااهمیت: عواملی مثل تغذیه، ساعت خواب، دوستان، خانواده، محیط مطالعه و … به نظر اهمیت ناچیزی دارند، اما در کنار هم نقش بسیار مهمی در موفقیت شما ایفا می‌کنند. سعی کنید با دریافت مشاوره‌های مناسب این عوامل را تا حد ممکن به نفع خود تغییر دهید.
 • حذف درس: اگر درس یا مطلبی را به خوبی متوجه نمی‌شوید هرگز از آن عبور نکرده و تا جای ممکن سعی کنید از راه‌های مختلف آن را یاد بگیرید. حذف درس‌ها و مباحث در کنکور می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری بر انگیزه و رتبه شما بگذارد. سعی کنید به جای حذف، حتی کمترین درصد ممکن را کسب کنید.
 • دست به قلم شدن: برخی داوطلبان درس‌هایی مثل حسابداری مالی و صنعتی و یا آمار را مانند درس‌های حفظی مطالعه کرده و به سراغ حل سوالات متعدد نمی‌روند. بدیهی است این درس‌ها فقط خواندنی نبوده و تنها با حل مثال‌های زیاد می‌توانید به تسلط مناسبی دست پیدا کنید.
 • دریافت مشاوره: دریافت مشاوره از بهترین اقدامات برای قدم گذاشتن در مسیر کنکور است. یک مشاور خبره اطلاعات دقیقی از منابع، نحوه مطالعه درس‌های مختلف، ضرایب، دانشگاه‌ها، بازار کار گرایش‌ها و … را در اختیار شما می‌گذارد که باعث می‌شود با بینشی عمیق ادامه مسیر را طی کنید. همچنین مشاور در تمام مسیر در کنار شماست تا هیچ مانعی باعث نشود که شما به موفقیت دست پیدا نکنید.
class

کلاس‌های آمادگی کنکور ارشد حسابداری

درس‌های کنکور ارشد حسابداری معمولا دشوار هستند و سوالات نسبتا سختی دارند. از طرفی برخی درس‌ها مثل حسابداری مالی و صنعتی منابع نسبتا پرحجمی داشته و نیاز به صرف زمان و دقت زیادی برای رسیدن به تسلط مناسب دارند. اگر شاغل هستید و نمی‌توانید زمان زیادی را به مطالعه اختصاص دهید و یا مطالب برایتان دشوار هستند و انرژی زیادی از شما می‌گیرند، شرکت در کلاس‌های آمادگی کنکور حسابداری یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شماست. در این کلاس‌ها مطالب به صورت عمقی بررسی شده، مسائل و راه‌حل‌های مختلف ارائه می‌شوند و در مدت زمان کمتری نسبت به حالت خودخوان، با تمرین و مرور به راحتی به تسلط مناسبی خواهید رسید. درس‌هایی مانند حسابداری مالی و یا ریاضی و آمار، می‌توانند وقت و انرژی زیادی را از شما بگیرند.

از انواع دیگر کلاس‌های پرطرفدار، می‌توان به کلاس های نکته و تست اشاره کرد؛ این کلاس‌ها معمولا در ماه‌های پایانی منتهی به کنکور تشکیل می‌شوند و با بیان نکات مهم،‌ باعث می‌شوند به صورت فشرده کل مطالب را مرور کنید؛ در درسی مانند حسابرسی این مسئله اهمیتی زیادی دارد. همچنین اگر موفق به مطالعه برخی درس‌ها نشدید، با شرکت در این کلاس‌ها می‌توانید به صورت فشرده مطالب مهم را مرور کرده و به درصد مناسبی دست پیدا کنید. برای شرکت در کلاس‌ها حتما با یک مشاور مشورت کنید تا نسبت به شرایط شما بهترین پیشنهاد را به شما ارائه کند.

آزمون آزمایشی ارشد حسابداری
25%
تخفیف

آزمون آزمایشی ارشد حسابداری 1403

جلسه کنکور همیشه چالش‌های خاص خود را دارد که ممکن برای شما دردسر جدی ایجاد کنند و حتی مانع از کسب یک نتیجه مطلوب شوند! راه حل غلبه بر این چالش‌ها، کسب تجربه است تا به خوبی بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید. بهترین راهکار، شبیه‌سازی فضای کنکور با شرکت در آزمون آزمایشی ارشد حسابداری است تا چالش‌های احتمالی را تجربه کنید و استراتژی آزمون متناسب با خود را پیدا کنید.

1,125,000 تومان

کلاس آنلاین آمار ارشد حسابداری 1403

درس آمار در کنکور ارشد حسابداری، اهمیت زیادی دارد و کسب درصد بالایی از آن می‌تواند رتبه شما را بهبود دهد. با توجه به گستردگی مباحث آمار،‌ فرمول‌های متعدد و زمان اندک باقی‌مانده تا کنکور، بهترین راهکار شرکت در کلاس آنلاین آمار ارشد حسابداری دکتر طورانی است.

2,050,000 تومان

کلاس حسابداری مالی ارشد حسابداری 1403

حسابداری مالی درس نسبتاً پیچیده است که سوالات مفهومی دارد و صرف حفظ کردن فرمول‌ها، راه‌ حل‌ها و روابط برای کسب درصد مناسب کافی نخواهد بود. با مطالعه دقیق درسنامه و حل سوالات متعدد شما توانایی حل سوالات کنکور را به دست خواهید آورد. مسیر مطالعاتی مطمئن این درس، شرکت در کلاس حسابداری مالی دکتر کرمی است که مولف کتاب‌های مرجع کنکور حسابداری هستند.

 

2,700,000 تومان

آزمون‌های آزمایشی ارشد حسابداری

کیفیت مطالعه و تسلط شما در تست‌ زدن نمایان می‌شود. سوالات آزمون‌های آزمایشی مطابق سرفصل‌ها و استانداردهای کنکور بوده و یک محک جدی برای شما هستند. این آزمون‌ها شرایط کنکور را برای شما شبیه‌سازی کرده و شما را با چالش‌هایی مواجه می‌سازند که ممکن در کنکور به آن‌ها برخورد کنید؛ برای مثال در سال‌های اخیر استفاده از ماسک در جلسه کنکور الزامی است و این مسئله می‌تواند باعث کاهش تمرکز و راحتی شما شود. در نهایت شما با تحلیل آزمون متوجه نقاط قوت و ضعف خود شده و در ادامه مسیر با درک بهتری از وضعیت خود، گام برمی‌دارید. سوالات آزمون‌های آزمایشی نگاره شامل 4 مرحله‌ بودجه‌بندی و 3 مرحله آزمون جامع، توسط برترین اساتید حسابداری کشور مانند دکتر محمودیان، استاد طورانی، دکتر کرمی، دکتر حسینی‌نژاد و … که مولفان منابع اصلی کنکور ارشد و دکتری حسابداری هم هستند، طرح می‌شوند. این آزمون‌ها با بالاترین جامعه آماری رشته حسابداری کشور، تخمین رتبه بسیار عالی و نزدیکی به شما می‌دهند و شما جایگاه خود را نسبت به رقبا متوجه شده و درصدد رفع نقاط ضعف خود برخواهید آمد.  

سوالات متداول

خیر؛ هیچ منعی برای شرکت در این کنکور با مدرک غیرمرتبط وجود ندارد اما باید حائز شرایطی باشید که در ابتدای این مقاله ذکر شد.

تمامی گرایش‌های ارشد حسابداری دارای شرایط منحصر به فردی هستند، ولی گرایش‌های حسابداری و حسابرسی طرفداران بیشتری دارند.

منابع ارشد حسابداری گسترده و حجیم هستند؛ شما می‌توانید برای آگاهی از بهترین منابع با مشاوران ما در ارتباط باشید و یا به این صفحه مراجعه کنید.

شما با مراجعه به این صفحه می‌توانید با ورود اطلاعات خود، وقت مشاوره رایگان رزرو کنید. مشاوران نگاره در مسیر پر فراز و نشیب کنکور، تا رسیدن به موفقیت همراه شما هستند.

شرکت در کلاس‌ها باعث می‌شود به صورت بهینه از وقت و انرژی خود استفاده کنید و  هیچ مطلبی را در کتاب از دست ندهید. همچنین با رقبای خود آشنا شده و با بینشی عمیق‌تر در مسیر گام برمی‌دارید.

این آزمون‌ها به شما نشان می‌دهند که کجا ایستاده‌اید و چه خلاهایی در مطالعه شما وجود دارد. در آزمون‌های آزمایشی ارشد حسابداری با شبیه‌سازی شرایط کنکور، به خوبی و بدون هیچ نگرانی سر جلسه حاضر خواهید شد.