معرفی جامع گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌‎وکار (MBA)

معرفی جامه گرایش منابع انسانی و رفتار سازمانی ارشد مدیریت کسب و کار MBA

مقدمه

گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی عنوانی دو بعدی دارد که علاوه بر توجه و تمرکز بر منابع انسانی، به مباحث رفتار سازمانی نیز می‌پردازد. در یک دید کلی می­‌توان به این موضوع پرداخت که بخشی از موفقیت سازمان­‌ها تابع پرداختن به عوامل انسانی است. گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی فراگرایش است؛ این جمله به چه معناست؟ بدین معنی که شما وارد هر گرایش دیگری بشوید نیز به مبحث‌­های رفتار سازمانی و منابع انسانی نیازمند هستید.

در این گرایش به آموزش شکل‌گیری سازمان­‌ها، طراحی روابط بین­‌فردی در سازمان و بهینه کردن رفتار افراد در سطح فردی و گروهی پرداخته می­‌شود. در انتها شما می‌­آموزید چگونه از محیط اطراف خود و یا سازمانی که در آن مشغول به­ کار هستید یک محیط فعال و هماهنگ بسازید و کارکنان تیم و سازمان در جهت اهداف جمعی و سازمانی حرکت کنند.

مدیران منابع انسانی، به بررسی محیط داخلی و خارجی سازمان و کسب­ و­ کار خود می­‌پردازند و آن را تحلیل می­‌کنند و برای بهتر شدن شرایط به ایده‌پردازی مشغول می­‌شوند. به همین جهت توانایی جمع­‌آوری اطلاعات و تحلیل درست برای این افراد از اهمیت بالایی برخوردار است.

فهرست مطالب

معرفی گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی MBA

MBA در مدیریت منابع انسانی مهارت‌های مدیریتی را برای استفاده بهینه از افراد و مهارت‌های آن‌ها در سازمان‌های تقویت می‌کند. MBA در HR، داوطلبان را با فرآیند استخدام، آموزش، ارزیابی عملکرد و مدیریت نیروی کار برای سازمان مجهز می‌کند. این برنامه مربوط به حساس‌ترین جنبه “انسانی” یک سازمان است که به مدیر منابع انسانی نیاز دارد تا اطمینان حاصل کند که سازمان تعداد مورد نیاز افراد ماهر با دانش کافی در مورد کار و اهداف سازمانی خود را دارد. در این گرایش به موضوعاتی مانند علوم رفتاری، روانشناسی، سازمان‌های یادگیرنده، استعدادیابی و جذب، آموزش، حقوق و دستمزد،‌ روابط سازمانی، تقویت کار تیمی، استراتژی‌های منابع انسانی، فرهنگ سازمانی و … پرداخته می‌شود و دانشجویان این گرایش می‌توانند به بهبود کارایی سازمان و دستیابی به اهداف انسانی سازمان و جامعه کمک کنند.

از مهم‌ترین سوالاتی که ذهن دانشجویان را مشغول می­‌کند این است که آیا با مدرک لیسانس غیرمرتبط می­‌توان وارد گرایش‌های کارشناسی ارشد MBA شد؟ در پاسخ باید گفت بله؛ محدودیتی برای این مسئله وجود ندارد و بسیاری از دانش‌آموختگان رشته‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی و … در این رشته ادامه تحصیل می‌دهند.

MBA منابع انسانی، شایستگی‌های مورد نیاز متخصص منابع انسانی و نگرش مناسب را برای محیط کسب و کار امروز ایجاد می‌کند و بینشی از چالش‌ها و شیوه‌های مدیریت افراد مرتبط با هر بخش ارائه می‌دهد. کارشناسی ارشد گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی مانند سایر گرایش‌­ها دارای درس‌های تخصصی و عمومی است و مجموع این درس­‌ها به ۴۸ واحد می­‌رسد. در مقایسه با رشته مدیریت منابع انسانی باید گفت که MBA موجب می‌شود که شما نگرش کسب و کاری هم پیدا کنید و در سطح کلان‌تری بتوانید وظایف خود را انجام دهید.

برخی از درس‌­های تخصصی در این گرایش عبارتند از:

 • مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته
 • مدیریت منابع انسانی پیشرفته
 • توسعه سازمانی
 • دانش و مهارت­‌های کار تیمی
 • مدیریت استراتژیک منابع انسانی
 • رهبری در سازمان

واحدهای درسی گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی MBA

برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد MBA منابع انسانی به شرح زیر است:

 • دروس عمومی: ۱۱ درس شامل ۸ درس الزامی + ۳ درس اختیاری
 • دروس تخصصی: ۴ درس شامل ۱ الی ۲ درس الزامی + ۲ الی ۳ درس اختیاری
 • پایان‌نامه: ۲ درس معادل ۶ واحد

دروس عمومی الزامی:

اصول حسابداری – تحلیل‌های کمّی در مدیریت – رفتار سازمانی – اقتصاد مدیریت – مدیریت مالی بنگاه‌ها – برنامه‌ریزی استراتژیک – مدیریت بازاریابی – مدیریت عملیات

دروس عمومی اختیاری:

سه درس اختیاری عمومی از همه دروس دانشکده می‌تواند انتخاب شود.

دروس مقابل هم علاوه بر دروس تخصصی گرایش‌ها قابل اخذ هستند: حقوق تجارت – روش‌های تحقیق در مدیریت 

دروس تخصصی گرایش منابع انسانی:

رفتار سازمانی پیشرفته (الزامی)                                مدیریت منابع انسانی پیشرفته                               رهبری سازمانی

مدیریت منابع انسانی (الزامی)                                 تئوری سازمان و سازماندهی                                  اخلاق و احکام کسب‌وکار

روش‌های تصمیم‌گیری برای مدیران                           اصول و مهارت‌های کار تیمی                                   قدرت و سیاست در سازمان‌ها

مدیریت بین فرهنگی                                             ارتباطات و فنون مذاکره                                        مباحث منتخب در رفتار سازمانی و منابع 

یادگیری سازمانی                                                   مدیریت تحول                                                   رفتار مصرف‌کننده

معرفی گرایش منابع انسانی mba

مهارت‌های لازم برای MBA رفتار سازمانی و منابع انسانی

گرایش مدیریت رفتار سازمانی و منابع انسانی مدیریت کسب و کار برای افرادی مناسب است که اهمیت بالایی برای ارزش­ جایگاه انسان‌­ها در محیط کار و زندگی قائل هستند.

در این بخش به مهارت­‌های ضروری برای علاقه­‌مندان، دانشجویان و فارغ‌­التحصیلان می­‌پردازیم که عبارتند از:

 • تفکر انتقادی
 • شنود موثر
 • خلاقیت
 • درک میان فرهنگی
 • کار گروهی
 • انعطاف‌پذیری
 • خودآگاهی
 • مهارت‌های تحلیلی
 • مهارت‌های ارتباطی
 • مهارت‌های رهبری
 • توانایی همدلی
 • تصمیم‌گیری در شرایط سخت
 • تسلط مناسب به زبان انگلیسی

افراد علاقه‌­مند به این گرایش باید به تقویت توانایی مهارت برقراری ارتباط با افراد در جایگاه­‌های متفاوت در سازمان اعم از مدیریت، همکاران و رده­‌های پایین‌تر بپردازند.

از دیگر مهارت‌­های مهم در گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی تسلط مناسب بر زبان انگلیسی است؛ زیرا با تسلط بر این زبان بین‌­المللی قادر به برقراری ارتباط با افراد متفاوت در سطح کاری خود خواهید بود. در خصوص علاقه­‌مندی به افزایش مهارت‌­های خود می­‌توانید به آموزش برخی مباحث و نرم‌افزارهای آماری بپردازید.

بررسی بازار کار گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی MBA

افرادی که در گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی MBA به تحصیل می­‌پردازند و فارغ­‌التحصیل می­‌شوند به راحتی می‌­توانند وارد بازار کار سازمان‌­های دولتی و خصوص شوند؛ زیرا مهارت هماهنگ‌سازی محیط درونی سازمان­‌ها را آموخته‌­اند. مدیریت منابع انسانی با بهبود کارایی در سازمان‌ها موجب جلب رضایت مدیریت، پیشرفت کارمندان و در نهایت ارتقا همه­ جانبه سازمان می‌­شود. هر سازمانی به دنبال بهره‌گیری بهینه از مهم‌ترین منبع در اختیار خود،‌ یعنی کارکنان است. لازمه رشد در این رشته افزایش مهارت‌ها خصوصاً مهارت‌های نرم است؛ شما می‌توانید در کنار درس‌های دانشگاهی در دوره‌ها و کارگاه‌های مختلف شرکت کنید و علاوه بر کسب مهارت،‌ تجربه‌اندوزی کنید. تجربه عنصر کلیدی در حوزه منابع انسانی و رفتار سازمانی است.

موقعیت‌های غالب شغلی برای این رشته عبارتند از:

 • کارشناس منابع انسانی
 • کارشناس توسعه منابع انسانی
 • کارشناس ارزیابی عملکرد
 • کارشناس حقوق و دستمزد
 • کارشناس توسعه استعداد
 • کارآفرینی
 • مشاور مدیریت

بسته الماس کنکور MBA سال 1403

پکیج کلاس‌های درسنامه کنکور MBAشامل درس‌­های ریاضی عمومی 1 و 2، GMAT و زبان است که با حضور اساتید مجرب و به­‌نامِ این رشته یعنی استاد آقاسی، استاد طورانی و پروفسور اشراقی برگزار می‌شود. مجموع زمان این کلاس‌­ها به بیش از 320 ساعت می­‌رسد که زمان بسیار مناسبی است تا صفر تا صد مطالب را یاد بگیرید، تمرین کنید و بر آن‌ها مسلط شوید.

11,100,000 تومان

ویدیوی درس و تست ریاضی عمومی ۱ و ۲ – ویژه کنکور ۱۴۰۳

این کلاس برای تدریس مطالب مورد نیاز برای آمادگی کنکور ارشد و دکتری برای کلیه رشته‌های علوم پایه و فنی مهندسی (مدیریت کسب و کار (MBA)، صنایع، عمران، مکانیک، کامپیوتر، مواد، نقشه‌برداری، علوم کامپیوتر، ریاضی، ژئوفیزیک، معدن، مهندسی پزشکی، فناوری نانو و …….) به صورت کاملاً حرفه‌ای و منحصر به‌فرد، در نظر گرفته شده است.

5,000,000 تومان

گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی MBA در خارج از کشور

مدیریت منابع انسانی و مباحث مربوط به رفتار سازمانی در تمام سازمان‌های دنیا اهمیت خاصی دارد و بدون شک همه به دنبال کسب بیشترین فایده از کارکنان ارزشمند خود هستند؛ برای مثال در شرکت‌های چند ملیتی وجود یک نیروی متخصص در این حوزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا سازمان بتواند به خوبی به اهداف خود در محیط‌های مختلف دست پیدا کند. حوزه کاری رشته مدیریت منابع انسانی گسترده است و ممکن است وجود یک مدیر منابع انسانی در یک مجموعه کافی نبوده و شرکت به افراد متخصصی در چند حوزه این رشته نیاز داشته باشد. در واقع رشته مدیریت منابع انسانی به گرایش‌های مختلفی در دانشگاه تقسیم نمی‌شود اما خود این رشته از بخش‌های تخصصی تشکیل‌شده که افراد می‌توانند در یکی از این حوزه‌ها فعالیت داشته باشند؛ این مسئله باعث می‌شود که هم در داخل و هم خارج از کشور،‌ فرصت‌های شغلی مناسبی وجود داشته باشد. نکته مهم به روز بودن در این حوزه است و شما باید برای پذیرش شغلی و تحصیلی، در کنار سایر موارد رزومه متقاعدکننده‌ای داشته باشید.

برخی از بهترین دانشگاه‌های پذیرنده MBA رفتار سازمانی و منابع انسانی در دنیا

سخن پایانی

افرادی که متقاضی شرکت در این رشته هستند باید توانایی و علاقه ارتباط با افراد را داشته باشند؛ زیرا از ارکان اصلی گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی توانایی برقراری رابطه درست و اصولی و همدلانه با کارکنان سازمان است؛ به خاطر وجود انسان و تعاملات انسانی، در این رشته‌ چالش‌های بسیار زیادی وجود دارد. با استفاده از تجربیات مشاوران و افراد فعال در حوزه منابع انسانی،‌ می‌توانید به صورت جامع‌تری با این رشته آشنا شوید و بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.