معرفی جامع گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌‎وکار (MBA)

معرفی جامه گرایش منابع انسانی و رفتار سازمانی ارشد مدیریت کسب و کار MBA

مقدمه

گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی عنوانی دو بعدی دارد که علاوه بر توجه و تمرکز بر منابع انسانی، به مباحث رفتار سازمانی نیز می‌پردازد. در یک دید کلی می­‌توان به این موضوع پرداخت که بخشی از موفقیت سازمان­‌ها تابع پرداختن به عوامل انسانی است. گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی فراگرایش است؛ این جمله به چه معناست؟ بدین معنی که شما وارد هر گرایش دیگری بشوید نیز به مبحث‌­های رفتار سازمانی و منابع انسانی نیازمند هستید.

در این گرایش به آموزش شکل‌گیری سازمان­‌ها، طراحی روابط بین­‌فردی در سازمان و بهینه کردن رفتار افراد در سطح فردی و گروهی پرداخته می­‌شود. در انتها شما می‌­آموزید چگونه از محیط اطراف خود و یا سازمانی که در آن مشغول به­ کار هستید یک محیط فعال و هماهنگ بسازید و کارکنان تیم و سازمان در جهت اهداف جمعی و سازمانی حرکت کنند.

مدیران منابع انسانی، به بررسی محیط داخلی و خارجی سازمان و کسب­ و­ کار خود می­‌پردازند و آن را تحلیل می­‌کنند و برای بهتر شدن شرایط به ایده‌پردازی مشغول می­‌شوند. به همین جهت توانایی جمع­‌آوری اطلاعات و تحلیل درست برای این افراد از اهمیت بالایی برخوردار است.

فهرست مطالب

معرفی گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی MBA

MBA در مدیریت منابع انسانی مهارت‌های مدیریتی را برای استفاده بهینه از افراد و مهارت‌های آن‌ها در سازمان‌های تقویت می‌کند. MBA در HR، داوطلبان را با فرآیند استخدام، آموزش، ارزیابی عملکرد و مدیریت نیروی کار برای سازمان مجهز می‌کند. این برنامه مربوط به حساس‌ترین جنبه “انسانی” یک سازمان است که به مدیر منابع انسانی نیاز دارد تا اطمینان حاصل کند که سازمان تعداد مورد نیاز افراد ماهر با دانش کافی در مورد کار و اهداف سازمانی خود را دارد. در این گرایش به موضوعاتی مانند علوم رفتاری، روانشناسی، سازمان‌های یادگیرنده، استعدادیابی و جذب، آموزش، حقوق و دستمزد،‌ روابط سازمانی، تقویت کار تیمی، استراتژی‌های منابع انسانی، فرهنگ سازمانی و … پرداخته می‌شود و دانشجویان این گرایش می‌توانند به بهبود کارایی سازمان و دستیابی به اهداف انسانی سازمان و جامعه کمک کنند.

از مهم‌ترین سوالاتی که ذهن دانشجویان را مشغول می­‌کند این است که آیا با مدرک لیسانس غیرمرتبط می­‌توان وارد گرایش‌های کارشناسی ارشد MBA شد؟ در پاسخ باید گفت بله؛ محدودیتی برای این مسئله وجود ندارد و بسیاری از دانش‌آموختگان رشته‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی و … در این رشته ادامه تحصیل می‌دهند.

MBA منابع انسانی، شایستگی‌های مورد نیاز متخصص منابع انسانی و نگرش مناسب را برای محیط کسب و کار امروز ایجاد می‌کند و بینشی از چالش‌ها و شیوه‌های مدیریت افراد مرتبط با هر بخش ارائه می‌دهد. کارشناسی ارشد گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی مانند سایر گرایش‌­ها دارای درس‌های تخصصی و عمومی است و مجموع این درس­‌ها به 48 واحد می­‌رسد. در مقایسه با رشته مدیریت منابع انسانی باید گفت که MBA موجب می‌شود که شما نگرش کسب و کاری هم پیدا کنید و در سطح کلان‌تری بتوانید وظایف خود را انجام دهید.

برخی از درس‌­های تخصصی در این گرایش عبارتند از:

 • مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته
 • مدیریت منابع انسانی پیشرفته
 • توسعه سازمانی
 • دانش و مهارت­‌های کار تیمی
 • مدیریت استراتژیک منابع انسانی
 • رهبری در سازمان

واحدهای درسی گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی MBA

برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار گرایش مالی به شرح زیر است:

 • دروس اصلی: 30 واحد
 • دروس اصلی اختیاری: 6 واحد
 • دروس تخصصی اصلی: 6 واحد
 • دروس تخصصی اختیاری: 6 واحد

دروس اصلی – 30 واحد (کلیه گرایش ها)

نام درستعداد واحد
اخلاق و احکام کسب‌وکار3
اصول اقتصاد3
حسابداری برای مدیران3
مدیریت استراتژیک3
مدیریت بازاریابی3
مدیریت رفتار سازمانی3
مدیریت عملیات3
مدیریت مالی3
مدیریت منابع انسانی3
نظریه‌های سازمان و مدیریت3


دروس اصلی اختیاری: 6 واحد از دروس زیر (کلیه گرایش ها)

نام درستعداد واحد
احتمال و آمار در مدیریت3
اخلاق و ارزش‌های اسلامی برای مدیران3
ارتباطات مدیریت3
اصول تنظیم قراردادها و مذاکرات تجاری3
اصول کارآفرینی3
اقتصاد از منظر اسلام3
اقتصاد کلان3
اقتصاد مقاومتی3
پروژه پایانی3
پویایی کسب‌وکار3
تحقیق در عملیات3
تصمیم‌گیری برای مدیران3
توسعه پایدار و مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکتی3
توسعه و پیشرفت اسلامی3
حاکمیت شرکتی3
حقوق کسب و کار3
رهبری در سازمان3
رهبری و مدیریت تغییر با رویکرد اسلامی3
روش‌های تحقیق کسب‌وکار3
روش‌های حل مساله3
سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت3
فضای کسب‌وکار در ایران3
مدیریت از منظر اسلام3
مدیریت پروژه3
مدیریت تغییر3
مدیریت دانش3
مدیریت ریسک3
مدیریت فناوری و نوآوری3
مدیریت کیفیت3
مشاوره3
مباحث منتخب3

دروس تخصصی اصلی – 6 واحد

نام درستعداد واحد
مدیریت رفتار سازمانی یشرفته3
مدیریت منابع انسانی پیشرفته3

دروس تخصصی اختیاری – 6 واحد از جدول زیر

نام درستعداد واحد
توسعه سازمانی3
دانش و مهارت‌های کار تیمی3
سیستم‌های جبران خدمت3
قدرت و سیاست در سازمان‌ها3
مدیریت استراتژیک منابع انسانی3
مدیریت بین فرهنگی3
مباحث منتخب در رفتار سازمانی و منابع انسانی3
حاکمیت شرکتی3
رهبری در سازمان3
مدیریت تغییر3
سازمان‌های یادگیرنده3
 • دانشجویان در تمام گرایش‌های تخصصی به جز گرایش عمومی مشروط بر تایید گروه آموزشی، یک درس معادل 3 واحد از 2 درس معادل 6 واحد تخصصی اختیاری می‌تواند از دروس سایر گرایش‌های تخصصی یا از دروس سایر دوره‌های مصوب تحصیلات تکمیلی، با رعایت قوانین آموزشی اخذ کنند.
 • در گرایش عمومی دانشجویان به جای 12 واحد تخصصی، باید از سایر دروس اصلی – اختیاری یا دروس تخصصی گرایش‌های دیگر با تایید گروه تحصیلی، واحد اخذ نمایند. همچنین دانشجو می‌تواند با تایید گروه آموزشی، 3 واحد از این 12 واحد را از سایر دوره‌های مصوب تحصیلات تکمیلی با رعایت قوانین آموزشی اخذ کند.
 • با تایید گروه آموزشی، دانشجویان تمامی گرایش‌ها می‌توانند پایان‌نامه 6 واحدی اخد کنند. با اخذ پایان‌نامه در گرایش‌های تخصصی، 6 واحد تخصصی اختیاری دانشجو حذف می‌شود و اخذ درس پروژه پایانی که جزو دروس اصلی اختیاری است، امکان‌پذیر نخواهد بود.
 • ممکن است هر دانشگاه و گروه آموزشی،‌ بنا بر سیاست‌های خود برخی از این دروس فوق را ارائه نداده و یا درسی خارج از موارد ذکر شده را ارائه کند.
معرفی گرایش منابع انسانی mba

مهارت‌های لازم برای MBA رفتار سازمانی و منابع انسانی

گرایش مدیریت رفتار سازمانی و منابع انسانی مدیریت کسب و کار برای افرادی مناسب است که اهمیت بالایی برای ارزش­ جایگاه انسان‌­ها در محیط کار و زندگی قائل هستند.

در این بخش به مهارت­‌های ضروری برای علاقه­‌مندان، دانشجویان و فارغ‌­التحصیلان می­‌پردازیم که عبارتند از:

 • تفکر انتقادی
 • شنود موثر
 • خلاقیت
 • درک میان فرهنگی
 • کار گروهی
 • انعطاف‌پذیری
 • خودآگاهی
 • مهارت‌های تحلیلی
 • مهارت‌های ارتباطی
 • مهارت‌های رهبری
 • توانایی همدلی
 • تصمیم‌گیری در شرایط سخت
 • تسلط مناسب به زبان انگلیسی

افراد علاقه‌­مند به این گرایش باید به تقویت توانایی مهارت برقراری ارتباط با افراد در جایگاه­‌های متفاوت در سازمان اعم از مدیریت، همکاران و رده­‌های پایین‌تر بپردازند.

از دیگر مهارت‌­های مهم در گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی تسلط مناسب بر زبان انگلیسی است؛ زیرا با تسلط بر این زبان بین‌­المللی قادر به برقراری ارتباط با افراد متفاوت در سطح کاری خود خواهید بود. در خصوص علاقه­‌مندی به افزایش مهارت‌­های خود می­‌توانید به آموزش برخی مباحث و نرم‌افزارهای آماری بپردازید.

بررسی بازار کار گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی MBA

افرادی که در گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی MBA به تحصیل می­‌پردازند و فارغ­‌التحصیل می­‌شوند به راحتی می‌­توانند وارد بازار کار سازمان‌­های دولتی و خصوص شوند؛ زیرا مهارت هماهنگ‌سازی محیط درونی سازمان­‌ها را آموخته‌­اند. مدیریت منابع انسانی با بهبود کارایی در سازمان‌ها موجب جلب رضایت مدیریت، پیشرفت کارمندان و در نهایت ارتقا همه­ جانبه سازمان می‌­شود. هر سازمانی به دنبال بهره‌گیری بهینه از مهم‌ترین منبع در اختیار خود،‌ یعنی کارکنان است. لازمه رشد در این رشته افزایش مهارت‌ها خصوصاً مهارت‌های نرم است؛ شما می‌توانید در کنار درس‌های دانشگاهی در دوره‌ها و کارگاه‌های مختلف شرکت کنید و علاوه بر کسب مهارت،‌ تجربه‌اندوزی کنید. تجربه عنصر کلیدی در حوزه منابع انسانی و رفتار سازمانی است.

موقعیت‌های غالب شغلی برای این رشته عبارتند از:

 • کارشناس منابع انسانی
 • کارشناس توسعه منابع انسانی
 • کارشناس ارزیابی عملکرد
 • کارشناس حقوق و دستمزد
 • کارشناس توسعه استعداد
 • کارآفرینی
 • مشاور مدیریت
و تست دیفرانسیل
35%
تخفیف

ویدیوی درس و تست معادلات دیفرانسیل – ویژه کنکور 1402

این کلاس برای تدریس مطالب مورد نیاز درس معادلات دیفرانسیل برای آمادگی کنکور ارشد و دکتری برای کلیه رشته های علوم پایه و فنی مهندسی (برق، عمران، مکانیک، مواد، نقشه برداری، هوافضا، ریاضی، معدن، مهندسی پزشکی، فناوری نانو و ……..) به صورت کاملاً حرفه‌ای و منحصربه‌فرد در نظر گرفته شده است.

780,000 تومان
آزمون‌ آزمایشی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA)
30%
تخفیف

آزمون‌ آزمایشی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) 1403

جلسه کنکور همیشه چالش‌های خاص خود را دارد که ممکن برای شما دردسر جدی ایجاد کنند و حتی مانع از کسب یک نتیجه مطلوب شوند! راه حل غلبه بر این چالش‌ها، کسب تجربه است تا به خوبی بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید. بهترین راهکار، شبیه‌سازی فضای کنکور با شرکت در آزمون‌ آزمایشی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) است تا چالش‌های احتمالی را تجربه کنید و استراتژی آزمون متناسب با خود را پیدا کنید.

1,050,000 تومان

ويديو و جزوه‌های رایگان ریاضی پایه

اولین گام برای مطالعه حرفه ای ریاضی عمومی ۱ و ۲ (به صورت سلف استادی یا شرکت در کلاس)، داشتن اطلاعات کلی در مورد تابع و نمودارها است. بنابراین برای کنکور ۱۴۰۳ ویدیو و جزوات تدریس ریاضی پایه (با دیدگاه ارائه مطالب مورد نیاز برای کنکور ارشد و دکتری) تهیه و به صورت رایگان در اختیار کلیه دانشجویان عزیز قرار داده شده است.

 

رایگان!

گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی MBA در خارج از کشور

مدیریت منابع انسانی و مباحث مربوط به رفتار سازمانی در تمام سازمان‌های دنیا اهمیت خاصی دارد و بدون شک همه به دنبال کسب بیشترین فایده از کارکنان ارزشمند خود هستند؛ برای مثال در شرکت‌های چند ملیتی وجود یک نیروی متخصص در این حوزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا سازمان بتواند به خوبی به اهداف خود در محیط‌های مختلف دست پیدا کند. حوزه کاری رشته مدیریت منابع انسانی گسترده است و ممکن است وجود یک مدیر منابع انسانی در یک مجموعه کافی نبوده و شرکت به افراد متخصصی در چند حوزه این رشته نیاز داشته باشد. در واقع رشته مدیریت منابع انسانی به گرایش‌های مختلفی در دانشگاه تقسیم نمی‌شود اما خود این رشته از بخش‌های تخصصی تشکیل‌شده که افراد می‌توانند در یکی از این حوزه‌ها فعالیت داشته باشند؛ این مسئله باعث می‌شود که هم در داخل و هم خارج از کشور،‌ فرصت‌های شغلی مناسبی وجود داشته باشد. نکته مهم به روز بودن در این حوزه است و شما باید برای پذیرش شغلی و تحصیلی، در کنار سایر موارد رزومه متقاعدکننده‌ای داشته باشید.

برخی از بهترین دانشگاه‌های پذیرنده MBA رفتار سازمانی و منابع انسانی در دنیا

سخن پایانی

افرادی که متقاضی شرکت در این رشته هستند باید توانایی و علاقه ارتباط با افراد را داشته باشند؛ زیرا از ارکان اصلی گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی توانایی برقراری رابطه درست و اصولی و همدلانه با کارکنان سازمان است؛ به خاطر وجود انسان و تعاملات انسانی، در این رشته‌ چالش‌های بسیار زیادی وجود دارد. با استفاده از تجربیات مشاوران و افراد فعال در حوزه منابع انسانی،‌ می‌توانید به صورت جامع‌تری با این رشته آشنا شوید و بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.