بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی

بهترین منابع کنکور ارشد مدیریت مالی

مقدمه

مدیریت مالی یکی از رشته‌های کنکور کارشناسی ارشد مدیریت است که هر ساله تعداد بسیار زیادی از داوطلبان در این رشته به رقابت می‌پردازند. گستره داوطلبان این رشته بسیار زیاد بوده و داوطلبان از رشته‌های مختلف فنی و مهندسی هم در کنکور مالی شرکت می‌کنند. یکی از تاثیرگذارترین عوامل برای موفقیت در کنکور ارشد مالی، انتخاب درست بهترین منابع ارشد مدیریت مالی است. استفاده از منابع نادرست باعث اتلاف انرژی و زمان شما شده و با توجه به حجم زیاد و دشواری دروسی مانند مدیریت ریسک و مدیریت مالی، شما فرصت چندانی برای اصلاح روند مطالعاتی خود نخواهید داشت.

اگر به دنبال آشنایی با بهترین منابع ارشد مدیریت مالی هستید، با ما تا پایان همراه باشید.

ویژگی‌های یک منبع مناسب

 • اولین نکته قابل ذکر این است که در انتخاب منابع ارشد مدیریت مالی، یک منبع مناسب باید مطابق با سرفصل‌ها و استانداردهای کنکور بوده و شما را درگیر مطالعه مطالب حاشیه‌ای و غیرمهم نکند؛ در درس ریسک اهمیت این موضوع به وضوح مشخص است.
 • این منبع باید به روز باشد و آخرین تغییرات را در خود داشته باشد؛ اهمیت این موضوع در سوالات درس مدیریت اسلامی و تئوری‌های مدیریت کنکور ارشد مدیریت ۱۴۰۱ مشخص شد.
 • منبع استاندارد باید فصل‌بندی درستی داشته باشد و اکثر مباحث مرتبط با یک موضوع را در یک فصل آورده باشد تا شما در طول مسیر مطالعه، دچار سردرگمی نشوید و همچنین تمام مباحث لازم را در خود گنجانده باشد.
 • هنگام گزینش منابع ارشد مدیریت مالی، در نظر داشته باشید که منبع مطالعاتی باید مولف و نویسنده معتبری داشته باشد؛ بدون شک میان منبعی که یک استاد باتجربه تالیف کرده است با منابع موسسات مختلف که اکثراً توسط مشاوران و رتبه‌های برتر بر پایه همان منبع تهیه شده است، تفاوت چشمگیری وجود دارد.
 • داشتن مثال‌ها و پاسخنامه‌های دقیق و تشریحی در مدیریت مالی، اهمیت زیادی دارد.
 • غیر از منبع مطالعاتی برای درسنامه، منبع تست‌زنی هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. سوالات این منبع باید مطابق با سبک کنکور بوده و شامل سوالات بسیار جزئی و غیر مهم مانند برخی سال‌ها،‌ اسامی و … نباشد. همچنین تعداد تست‌های مناسبی از اصلی‌ترین نکات منبع اصلی داشته باشد؛ طرح سوال از خط به خط کتاب‌ها ساختار استانداردی نیست و هیچ کمکی به تسلط شما نخواهد کرد.
 • از دیگر نکات مهم یک منبع تستی پاسخنامه تشریحی آن است؛ یک کتاب تست باید پاسخ تشریحی دقیق و مفصلی داشته باشد و شما باید پس از تست‌زنی، به دقت آن را مطالعه کنید.

معرفی بهترین منابع ارشد مدیریت مالی ۱۴۰۳

زبان عمومی و تخصصی

 • زبان عمومی زیر ذره‌بین جلد ۱ (واژگان)؛ هادی جهانشاهی/ الناز یوسف‌زاده؛ انتشارات نگاه دانش
 • زبان عمومی زیر ذره‌بین جلد ۲ (گرامر)؛ هادی جهانشاهی/ الناز یوسف‌زاده؛ انتشارات نگاه دانش
 • زبان عمومی زیر ذره‌بین جلد ۳ (تست واژگان)؛ هادی جهانشاهی/ الناز یوسف‌زاده؛ انتشارات نگاه دانش
 • زبان تخصصی مدیریت سید محمدرضا ناصرزاده؛ انتشارات نگاه دانش
بهترین منابع زبان عمومی و تخصصی کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی

در میان منابع ارشد مدیریت مالی، کتاب‌های زیر ذره‌بین جهانشاهی بهترین و جامع‌ترین منابع برای درس زبان هستند و شامل چهار جلد هستند:

 1. جلد اول زبان زیر ذره‌بین شامل دو بخش ریشه‌شناسی و آموزش صحیح یادگیری واژگان و واژگان مهم و پرتکرار در کنکورهای ارشد و دکتری سالیان اخیر است.
 2. جلد دوم زبان زیر ذره‌بین شامل سه بخش اصلی پاسخ کاملا تشریحی کلوز تست‌های زبان عمومی ارشد کلیه رشته‌ها و گرایش‌ها از سال ۸۶ تا ۱۴۰۰، بررسی کامل دستور زبان انگلیسی به همراه نکات ضروری و آزمون‌های منتخب و تالیفی از قواعد مهم و پرکاربرد زبان انگلیسی به صورت کلوز تست است.
 3. جلد سوم زبان زیر ذره‌بین شامل تست‌های واژگان به همراه پاسخ کاملا تشریحی زبان عمومی ارشد کلیه رشته‌ها و گرایش‌ها از سال ۸۶ تا ۱۴۰۰، تست‌های واژگان به همراه پاسخ کاملا تشریحی زبان دکتری کلیه رشته‌ها از سال ۹۰ تا ۱۴۰۰ و آموزش تکنیک‌های پاسخ‌دهی به سوالات متون تخصصی (درک مطلب) است.
 4. چهارمین جلد زبان زیر ذره‌بین ویژه کنکور دکتری نگاشته شده است و علاوه بر پاسخ کاملا تشریحی تمامی سوالات کنکور دکتری 11 سال اخیر و آزمون‌های زبان داخلی، به آموزش جامع گرامر، واژگان و همچنین تکنیک‌های پاسخ به سوالات درک مطلب نیز پرداخته است.

اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام

 • اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام سید محمد مقیمی؛ انتشارات راه‌ دان
بهترین منبع اصول مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام برای کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی

کتاب مدیریت اسلامی دکتر مقیمی جامع‌ترین کتاب موجود است که در سال‌های اخیر اکثر و یا تمام سوالات کنکور ارشد و دکتری مدیریت مالی را پوشش داده است. البته با توجه به حجم این منبع و وجود دروس تخصصی سنگین در کنکور رشته مالی، مطالعه عمقی و دقیق مطالب این کتاب شاید تعادل مطالعاتی شما را دچار مشکل کند. برای کسب درصد مطلوبی که به شما لطمه وارد نکند، پیشنهاد ما به شما شرکت در کلاس مدیریت اسلامی نگاره است.

ریاضی

 • ریاضیات عمومی امید محمودیان؛ انتشارات نگاه دانش
 • ۲۰۰۰ سوال چهارگزینه‌ای ریاضیات عمومی امید محمودیان/ امیر عرفانیان؛ انتشارات نگاه دانش
بهترین منابع ریاضی برای کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی

نکات برجسته کتاب ریاضی عمومی دکتر محمودیان عبارتند از:

 • شرح کامل درس و بیان نکات مهم
 • ارائه مثال های متنوع برای آموزش کامل مفاهیم
 • سوالات طبقه بندی شده کنکور کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه سراسری همراه با پاسخ های کاملا تشریحی
 • ارائه راه حل های اثر بخش کوتاه برای حل سوالات تستی

بهترین راه برای یادگیری نکات و روابط ریاضی، تمرین و تکرار و استفاده از آن‌ها در حل مسئله است؛ شما باید برای یادگیری مطالب درسی و سوالات کنکور به کلیه مثال‌ها و تست‌های موجود در کتاب توجه کنید و چندین بار برای خود حل کنید.

ریاضی و آمار با ضریب ۳، نقش موثری در رتبه شما ایفا خواهد کرد؛ پس با انتخاب منابع درست و تلاش مستمر، برای موفقیت در این دروس تلاش کنید.

آمار

 • آمار و احتمالات ارشد زیر ذره‌بین محسن طورانی؛ انتشارات نگاه دانش
بهترین منبع آمار برای کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی

در کتاب آمار طورانی، مباحث مورد نیاز برای کنکور به صورت کامل مطرح و بررسی شده و درسنامه کامل و ساده این کتاب، هیچ ابهامی برای شما باقی نمی‌گذارد. همچنین با حل سوالات و مثال‌های متعدد در میان درسنامه، کاربرد مفاهیم و فرمول‌ها را مشاهده و درک خواهید کرد و با حل سوالات پایان فصل و کنکورهای سالیان اخیر، به خوبی برای جلسه کنکور آماده خواهید شد. با بررسی رتبه‌های برتر ارشد مالی، متوجه خواهید شد که آمار طورانی مطمئن‌ترین منبع این درس است.

سعی کنید با بررسی مصاحبه‌های رتبه‌های برتر و توصیه‌های مشاوران و اساتید سرشناس، بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی را انتخاب کنید و به تبلیغات زرد مشاوران، اساتید و موسسات توجهی نکنید. نه تنها در این درس، بلکه در تمام دروس برای انتخاب منابع ارشد مدیریت مالی، این نکات را مد نظر داشته باشید.

تئوری‌های مدیریت

 • مبانی سازمان و مدیریت سید محمد مقیمی؛ انتشارات راه دان*
 • تئوری‌‎های مدیریت سیدرضا سیدجوادین/ حسین جلیلیان؛ انتشارات نگاه دانش
 • بانک سوالات تئوری‌های مدیریت سیدرضا سیدجوادین/ حسین جلیلیان؛ انتشارات نگاه دانش
بهترین منابع درس تئوری های مدیریت کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی

در ادامه معرفی بهترین منابع کارشناسی ارشد مدیریت مالی به درس تئوری مدیریت می‌رسیم. کتاب دکتر جلیلیان به نسبت کتاب دکتر مقیمی کنکوری‌تر و نکته‌ محورتر بوده و از نظر محتوایی شامل تمام نکات لازم برای کنکور است. این کتاب برای داوطلبان مدیریت مالی مناسب‌تر است. ویژگی‌های برجسته کتاب تئوری مدیریت دکتر جلیلیان عبارتند از:

 • مطالب به صورت بسیار مفید، جامع و طبقه‌بندی شده تدوین شده است.
 • در تدوین کتاب از منابع متعدد اصلی و مکمل طرح سوالات استفاده شده است.
 • اصطلاحات و عبارات بسیار مهم در متن کتاب بولد و برجسته شده است.
 • برخی توضیحات و عبارات تکمیلی در داخل کادر در قالب < نکته > آمده است.

اقتصاد

 • اقتصاد خرد محسن نظری؛ انتشارات نگاه دانش
 • ۲۰۰۰ سوال چهارگزینه‌ای اقتصاد خرد محسن نظری؛ انتشارات نگاه دانش ‎
 • اقتصاد کلان محسن نظری؛ انتشارات نگاه دانش
 • ۲۰۰۰ سوال چهارگزینه‌ای اقتصاد کلان محسن نظری؛ انتشارات نگاه دانش
بهترین منابع درس اقتصاد کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی

طبق توصیه مشاوران و رتبه‌های برتر، تست‌های داخل کتاب‌های دکتر نظری کافی هستند و اگر نیاز به حل تست‌های بیشتری داشتید به سراغ کتاب‌های 2000 سوال بروید.

در ابتدای هر فصل از کتاب‌های اقتصاد نظری مباحث درسی به صورت نکات مهم و کنکوری ارائه شده است. مطالب ارائه شده در اول هر فصل به توضیح نکاتی پرداخته شده است که معمولا از آن‌ها سوال ارائه می‌شود. ویژگی دیگر کتاب این است که سوال‌های تکراری (که در آزمون دانشگاه آزاد فراوان هستند) مشخص شده‌اند تا اهمیت این سوال‌ها روشن گردد. همچنین در پاسخ‌های تشریحی، سعی شده است که تنها به توضیح گزینه صحیح اکتفا نشود، بلکه علل نادرست بودن سایر گزینه‌ها نیز گفته شود. تا نکات بیشتری از حل هر تست عاید شود. همچنین شیوه حل سریع تست‌هایی که راه حل سریع دارند، بیان شده است.

مدیریت مالی

بهترین منابع درس مالی کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی
 • آموزش گام‌به‌گام مدیریت مالی رضا مناجاتی؛ انتشارات نگاه دانش
 • مدیریت مالی نوین جلد ۱ و ۲ علی جهانخانی/ مجتبی شوری؛ انتشارات سمت
 • ۲۰۰۰ سوال چهارگزینه‌ای مدیریت مالی رضا مناجاتی/ محمد گرجی‌آرا؛ انتشارات نگاه دانش

مدیریت سرمایه‌گذاری و ریسک

بهترین منابع درس مدیریت ریسک و سرمایه گذاری کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی

درس مدیریت ریسک در میان دروس کنکور مالی، بسیار مورد توجه داوطلبان است. برای درس ریسک در میان منابع کارشناسی ارشد مدیریت مالی، مطمئن‌ترین کتاب، ریسک دکتر گرجی آرا است. مهم‌ترین دغدغه‌ای که کتاب ریسک گرجی‌ آرا به آن پاسخ می‌دهد این است که پراکندگی سرفصل‌ها، حتی در کتاب‌های بین‌المللی، یکی از نکاتی است که باعث سردرگمی دانشجویان در درس سرمایه گذاری و ریسک می‌شود. در این کتاب دانشجویان رشته مالی، خط اصلی سیر تئوریک نظریات سرمایه‌گذاری و ریسک را با چارچوبی منظم فرا می‌گیرند و در این راه فصل‌های کتاب متناسب با مسیر تحول نظریات سرمایه‌گذاری تدوین شده است.

در نگارش این کتاب منابعی مانند کتاب سرمایه‌گذاری ویلیام شارپ، کتاب سرمایه‌گذاری بادی، کین ومارکوس، کتاب سرمایه‌گذاری جونز، کتاب مبانی مهندسی مالی و مدیریت ریسک جان هال، کتاب سرمایه‌گذاری هاوگن، کتاب تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری و مدیریت سبد اوراق بهادار و مهندسی مالی رایلی و براون، کتاب نظریه جدید سبد دارایی و سرمایه‌گذاری التون و گروبر، کتاب ارزش‌گذاری دموداران، کتاب مدیریت مالی پیشرفته با رویکرد کاربردی دموداران و منابع سطح دوم آزمون CFA مد نظر قرار بوده است و مباحث مهم آن‌ها در تالیف این کتاب نظر گرفته شده است.

مطالعه پیوست‌های کتاب ریسک گرجی‌آرا، حتی اگر به نظر وقت‌گیر باشد و تمرین پیوست‌هایی که در آن روابط اثبات شده است، می‌تواند کمک شایانی به شما برای درک روابط نماید.

حسابداری مالی و صنعتی

بهترین منابع درس حسابداری صنعتی و مالی کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی
 • مرجع کامل حسابداری مالی و صنعتی غلامرضا کرمی/ حمید حسینی‌نژاد؛ انتشارات نگاه دانش*
 • مروری جامع بر حسابداری مالی و صنعتی ایرج نوروش/ غلامرضا کرمی/ محمد مرادی/ جلال وافی ثانی؛ انتشارات نگاه دانش
 • 2000 سوال چهارگزینه‌ای حسابداری مالی و صنعتی غلامرضا کرمی/ جلال وافی ثانی؛ انتشارات نگاه دانش
 • مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده کنکور حسابداری کاردانی به کارشناسی علیرضا ابراهیم قزوینی؛ انتشارات چهارخونه

سخن پایانی

اهمیت انتخاب منابع صحیح، بر هیچ داوطلبی پوشیده نیست و بدون مطالعه منابع مناسب، نمی‌توان به موفقیت رسید؛ به ویژه در دروسی مانند مدیریت مالی یا ریسک کنکور ارشد و دکتری 1401، این مسئله خود را نشان داد.

انتخاب بهترین منابع ارشد مدیریت مالی برای داوطلبان کنکور مدیریت مالی،‌ از بزرگترین چالش‌هاست. در این مقاله به بررسی منابع دروس کنکور ارشد مالی پرداختیم و بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی را به شما معرفی کردیم. در جدول زیر می‌توانید منابع ارشد مالی 1402 را به صورت یکجا ملاحظه کنید.

در صورت نیاز به آشنایی بیشتر و عمیق‌تر با منابع ارشد مدیریت مالی و همچنین برنامه‌ریزی برای مطالعه اصولی هر درس، می‌توانید با رزرو وقت مشاوره رایگان، با مشاوران نگاره در ارتباط باشید.

منابع درس‌های عمومی و تخصصی

درس
منبع
زبان
زبان عمومی زیر ذره‌بین جلد 1 (واژگان)، جلد 2 (گرامر)، جلد 3 (تست واژگان) هادی جهانشاهی/ الناز یوسف‌زاده؛ انتشارات نگاه دانش
زبان تخصصی مدیریت سید محمدرضا ناصرزاده؛ انتشارات نگاه دانش
اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام
اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام سید محمد مقیمی؛ انتشارات راه‌ دان
ریاضی
ریاضیات عمومی امید محمودیان؛ انتشارات نگاه دانش
2000 سوال چهارگزینه‌ای ریاضیات عمومی امید محمودیان/ امیر عرفانیان؛ انتشارات نگاه دانش
آمار
آمار و احتمالات ارشد زیر ذره‌بین محسن طورانی؛ انتشارات نگاه دانش
تئوری‌های مدیریت
مبانی سازمان و مدیریت سید محمد مقیمی؛ انتشارات راه دان*¹
تئوری‌‎های مدیریت سیدرضا سیدجوادین/ حسین جلیلیان؛ انتشارات نگاه دانش
بانک سوالات تئوری‌های مدیریت سیدرضا سیدجوادین/ حسین جلیلیان؛ انتشارات نگاه دانش
اقتصاد خرد
اقتصاد خرد محسن نظری؛ انتشارات نگاه دانش*
2000 سوال چهارگزینه‌ای اقتصاد خرد محسن نظری؛ انتشارات نگاه دانش ‎
اقتصاد کلان
اقتصاد کلان محسن نظری؛ انتشارات نگاه دانش*
2000 سوال چهارگزینه‌ای اقتصاد کلان محسن نظری؛ انتشارات نگاه دانش
مدیریت مالی
آموزش گام‌به‌گام مدیریت مالی رضا مناجاتی؛ انتشارات نگاه دانش*
مدیریت مالی نوین جلد 1 و 2 علی جهانخانی/ مجتبی شوری؛ انتشارات سمت*
2000 سوال چهارگزینه‌ای مدیریت مالی رضا مناجاتی/ محمد گرجی‌آرا؛ انتشارات نگاه دانش
مدیریت سرمایه‌گذاری و ریسک
مروری جامع بر مديريت سرمايه‌گذاری و ريسك محمد گرجی‌آرا؛ انتشارات نگاه دانش*
2000 سوال چهارگزینه‌‎ای مدیریت سرمایه‌گذاری و ریسک رضا مناجاتی/ محمدگرجی‌‎‎آرا؛ انتشارات نگاه دانش
حسابداری مالی و صنعتی
مرجع کامل حسابداری مالی و صنعتی غلامرضا کرمی/ حمید حسینی‌نژاد؛ انتشارات نگاه دانش*
مروری جامع بر حسابداری مالی و صنعتی ایرج نوروش/ غلامرضا کرمی/ محمد مرادی/ جلال وافی ثانی؛ انتشارات نگاه دانش
2000 سوال چهارگزینه‌ای حسابداری مالی و صنعتی غلامرضا کرمی/ جلال وافی ثانی؛ انتشارات نگاه دانش
مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده کنکور حسابداری کاردانی به کارشناسی علیرضا ابراهیم قزوینی؛ انتشارات چهارخونه

*¹ توصیه می‌شود داوطلبانی که درس تئوری‌های مدیریت برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد و به دنبال کسب درصد بالایی از این درس هستند، کتاب مبانی سازمان و مدیریت سید محمد مقیمی و آن دسته از داوطلبانی که به دنبال درصد متوسطی از این درس هستند، کتاب تئوری‌‎های مدیریت سیدرضا سیدجوادین/ حسین جلیلیان را مطالعه کنند.

مجموعه سوالات کنکور

سوالات
منبع
مجموعه سوالات كنكور كارشناسی ارشد دانشگاه‌های سراسری مدیریت؛ جلد اول (دروس عمومی)
سيدرضا سيدجوادين – امید محموديان – آرمان اشراقی – محسن نظری – محسن طورانی – حسین جليليان – سيد محمدرضا ناصرزاده؛ انتشارات نگاه دانش
مجموعه سوالات كنكور كارشناسی ارشد دانشگاه‌های سراسری مدیریت؛ جلد دوم (دروس تخصصی)
داور ونوس – عارفه فدوی – حسین جليليان – رضا جلالی – محمدرضا ظريفيان؛ انتشارات نگاه دانش

دیدگاهتان را بنویسید