معرفی جامع گرایش استراتژی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA)

mba

مقدمه

استراتژی یا راهبرد به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که یک سازمان یا یک کسب‌وکار را در مسیر مشخصی هدایت می‌کند؛ در واقع استراتژی به معنای راه رسیدن ما به اهداف با کمک گرفتن از منابع موجود است. با دانش استراتژی به این دیدگاه که بین راه­‌های متفاوت پیش رو کدام را انتخاب کنیم، دست پیدا می‌کنیم.

کسانی که در گرایش استراتژی MBA تحصیل کرده و تخصص لازم در این زمینه را کسب می­‌نمایند با ورود به سازمان­‌ها و پس از آشنایی با فضای سازمان، ماموریت و هدف­‌های اصلی آن و با داشتن شناخت کافی از فضای کسب و کار در کشور، می‌توانند برنامه­‌ها و استراتژی­‌های لازم برای تحقق اهداف سازمان را طراحی کرده و به مدیریت ارائه دهند. در این مقاله قصد داریم بررسی کاملی از جوانب مختلف گرایش استراتژی مدیریت کسب­‌و­کار (MBA) داشته باشیم.

فهرست مطالب

معرفی گرایش استراتژیک MBA

گرایش استراتژی یکی از شاخه­‌های مدیریت کسب ­و ­کار است. این عنصر مدیریت بر تعیین جهت برای سازمان‌­های خصوصی، دولتی و غیرانتفاعی تمرکز دارد که منابع خود را برای دستیابی به اهداف و مقاصد خود مدیریت می‌کنند. کارکردهای مدیریت استراتژیک شامل تعیین اهداف، تجزیه و تحلیل محیط رقابتی، تجزیه و تحلیل سازمان داخلی، ارزیابی و اجرای استراتژی­‌ها است. این شامل عناصر مالی، حسابداری، مدیریت منابع انسانی، بازاریابی، فناوری اطلاعات و همچنین استراتژی است. دانشجویان این گرایش به دنبال آگاهی از نظریه‌های پیشرفته مدیریت استراتژیک و تسلط بر ابزارهای متنوع این حوزه هستند که به طور خاص‌تر شامل آشنایی با مفاهیم بنیادین مدیریت استراتژیک مانند ارزش، ماموریت و …، انواع روش‌های تحلیل و برنامه‌ریزی استراتژیک، مدیریت تحولات اساسی، جاری‌سازی استراتژی‌ها و … می‌شود.

   در پاسخ به سوال همیشگی افراد در دو راهی شرکت در دوره­‌های آزاد مربوط به گرایش‌­های MBA و تحصیل در دوره‌های آکادمیک و دانشگاهی، پیشنهاد ما انتخاب راه دوم است. داشتن مدرک دانشگاهی به شما اعتبار بیشتری می‌بخشد؛ همچنین در دانشگاه فضای تعاملی و فرصت‌های شغلی، تحصیلی و … بیشتری برای کسب تجربه وجود دارد. از دیگر سوالات مهم که ذهن اکثر افراد را مشغول می­‌کند این است که آیا با مدرک کارشناسی غیر مرتبط می­‌توان وارد گرایش‌های مختلف کارشناسی ارشد MBA شد؟ در پاسخ باید گفت بله؛ منعی برای این مسئله وجود ندارد و بسیاری از دانش‌آموختگان رشته‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی و … در این رشته ادامه تحصیل می‌دهند.

زیر شاخه­‌های این گرایش عبارتند از:

 • استراتژی بازاریابی
 • استراتژی بین­‌الملل
 • استراتژی تکنولوژی
 • استراتژی مالی

واحدهای درسی گرایش استراتژی ارشد MBA

برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد MBA استراتژی به شرح زیر است:

 • دروس عمومی: 11 درس شامل 8 درس الزامی + 3 درس اختیاری
 • دروس تخصصی: 4 درس شامل 1 الی 2 درس الزامی + 2 الی 3 درس اختیاری
 • پایان‌نامه: 2 درس معادل 6 واحد

دروس عمومی الزامی:

اصول حسابداری – تحلیل‌های کمّی در مدیریت – رفتار سازمانی – اقتصاد مدیریت – مدیریت مالی بنگاه‌ها – برنامه‌ریزی استراتژیک – مدیریت بازاریابی – مدیریت عملیات

دروس عمومی اختیاری:

سه درس اختیاری عمومی از همه دروس دانشکده می‌تواند انتخاب شود.

دروس مقابل هم علاوه بر دروس تخصصی گرایش‌ها قابل اخذ هستند: حقوق تجارت – روش‌های تحقیق در مدیریت 

دروس تخصصی گرایش استراتژی:

پیاده‌سازی استراتژی (الزامی)                                کنترل بودجه و مدیریت عملکرد                               تحلیل داینامیک سیستم

نظریه بازی برای مدیران                                       یادگیری سازمانی                                                 مدیریت تحوّل سازمانی

کسب‌وکار بین‌المللی                                            رشد و توسعه کسب‌وکار                                        مباحث منتخب در مدیریت استراتژیک

تئوری سازمان و سازماندهی                                  رهبری سازمانی                                                   مدیریت داده‌محور کسب‌وکار

استراتژی عملیات                                                نوآوری در کسب‌وکار                                             ارزیابی و پیش‌بینی فناوری‌های نوظهور

کارآفرینی راهبردی                                              مدیریت استراژیک تکنولوژی                                   همکاری‌های استراتژیک فناورانه

استراتژی بازاریابی                                

مهارت های لازم برای گرایش استراتژی MBA

مهارت‌­های لازم برای این­ رشته شامل موارد ذیل می­‌شود:

 • نگرش تحلیلی
 • قدرت برقراری تعامل و ارتباط موثر با افراد
 • توانایی مدیریت عملکرد
 • توانایی کار با اطلاعات و داده
 • ریسک‌پذیری و توانایی تصمیم‌گیری
 • تسلط مناسب بر زبان انگلیسی

حال می­‌خواهیم به این سوال بپردازیم که با تحصیل در این رشته چه دانشی به ما افزوده خواهد شد؟

پاسخ این است که با تحصیل در رشته MBA شما یک دید کلی نسبت به تمامی قسمت­‌های یک بیزینس را در اختیار خواهید داشت و توانایی تحلیل درستی از اجزاء سازمان و اتفاقات مختلف موجود در آن را به دست خواهید آورد. تیم استراتژی در سازمان افراد را با یکدیگر هم‌زبان و هم‌سو کرده و محیطی را ایجاد می­‌کند که افراد به خوبی کار را پیش ببرند.

بررسی بازار کار MBA گرایش استراتژی

یکی­ دیگر از موارد مهم در انتخاب رشته تحصیلی توجه به بازار­کار آن است. علاقه نقش مهمی در تصمیمات افراد دارد ولی در نهایت از ملاک‌های بسیار مهم شغل و کسب درآمد است.

افرادی که به تازگی فارغ‌­التحصیل شده‌­اند باید این نکته را در نظر داشته باشند که در سازمان‌­های بزرگ در ابتدای فعالیت خود ممکن است موقعیت مطلوب خود را پیدا نکنند، اما متخصصان در این زمینه پیشنهاد می­‌دهند تا با صبر و پشتکار تجربه‌اندوزی انجام شود. برای مثال می‌توانید مسیر خود را از استارت‌آپ­‌های کوچک آغاز کنید تا با بخش‌­های مختلف آشنا­ شده، به کسب تجربه بپردازید و در آینده در سازمان­‌های بزرگتر مشغول شوید.

بازه درآمدی در این رشته بسیار متنوع بوده و با توجه به سابقه و عملکرد هر فرد و در سازمان­‌ها متفاوت خواهد بود؛ اما معمولا استراتژیست‌ها به علت ماهیت حساس کار خود، درآمد بالایی دارند.

حوزه‌های غالب شغلی برای این رشته عبارتند از:

 • تحلیلگر مالی
 • تحلیلگر کسب‌­و­کار
 • استراتژیست محصول
 • هماهنگ‌­کننده مدیریت پروژه
 • مدیریت فرآیند
 • مشاور بازاریابی
 • بخش توسعه کسب‌­و­کار

 سازمان‌­ها همواره به یک متخصص طراحی و اجرای استراتژی نیازمند هستند. افراد متخصص در زمینه استراتژی سه وظیفه مهم در سازمان را بر عهده دارند که عبارت است از:

 • طراحی استراتژی برای سازمان
 • نظارت بر اجرای استراتژی اتخاذ شده
 • ارزیابی عملکرد برنامه‌های اجرا شده
 
جهت آشنایی بهتر و دقیق‌تر با گرایش عملیات ارشد MBA، به فایل صوتی زیر از آقای سیدعلی علوی، دانشجوی گرایش استراتژی MBA دانشگاه تهران توجه کنید: 
 

بسته الماس کنکور MBA سال 1403

پکیج کلاس‌های درسنامه کنکور MBAشامل درس‌­های ریاضی عمومی 1 و 2، GMAT و زبان است که با حضور اساتید مجرب و به­‌نامِ این رشته یعنی استاد آقاسی، استاد طورانی و پروفسور اشراقی برگزار می‌شود. مجموع زمان این کلاس‌­ها به بیش از 320 ساعت می­‌رسد که زمان بسیار مناسبی است تا صفر تا صد مطالب را یاد بگیرید، تمرین کنید و بر آن‌ها مسلط شوید.

11,100,000 تومان

ویدیوی درس و تست ریاضی عمومی ۱ و ۲ – ویژه کنکور ۱۴۰۳

این کلاس برای تدریس مطالب مورد نیاز برای آمادگی کنکور ارشد و دکتری برای کلیه رشته‌های علوم پایه و فنی مهندسی (مدیریت کسب و کار (MBA)، صنایع، عمران، مکانیک، کامپیوتر، مواد، نقشه‌برداری، علوم کامپیوتر، ریاضی، ژئوفیزیک، معدن، مهندسی پزشکی، فناوری نانو و …….) به صورت کاملاً حرفه‌ای و منحصر به‌فرد، در نظر گرفته شده است.

5,000,000 تومان

گرایش استراتژی MBA در خارج از کشور

بسیاری از داوطلبان و فارغ‌­التحصیلان این رشته علاقه‌­مند به مهاجرت و تحصیل در استراتژی MBA دارند. درمورد این گرایش و مهاجرت در این زمینه نظرات بسیار متنوعی با توجه به تجربه متنوع افراد است. سازمان‌های سراسر دنیا همواره به دنبال افرادی هستند تا در محیط متلاطم امروزی بهترین مسیرها را برایشان ترسیم کنند و از رقبای خود پیشی بگیرند. شرط مهم برای یافتن فرصت‌های مناسب تحصیلی و شغلی در خارج از کشور، داشتن معدل نسبتاً بالا و تجربه کاری مناسب است.

پکیج آزمون‌های آزمایشی + کلاس‌های آنلاین درس ریاضی عمومی، GMAT و زبان ویژه کنکور MBA 1402

این پکیج، دربرگیرنده کلاس‌های آنلاین درس و تست آمادگی کنکور ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) ۱۴۰۲ است که سه درس ریاضی عمومی استاد آقاسی، استعداد تحصیلی (GMAT) استاد طورانی و زبان عمومی و تخصصی استاد قاسمی مرتبط با کنکور MBA را شامل می‌شود.

5,150,000 تومان

برخی از بهترین دانشگاه‌های پذیرنده MBA استراتژی در دنیا

سخن پایانی

  در این مقاله به بررسی جوانب مختلف گرایش استرتژی MBA مانند بازار کار، فضای آن در خارج از کشور و … پرداخته شد. این رشته از سری رشته‌های جذابی است که ماهیت پویایی دارد و دانشجو را درگیر خواهد کرد. انتخاب رشته و گرایش از موقعیت‌های حساس هر فرد در زندگی است و بهتر است با مشاوران متخصص این حوزه مشورت نمایید.