معرفی جامع گرایش استراتژی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA)

mba

مقدمه

استراتژی یا راهبرد به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که یک سازمان یا یک کسب‌وکار را در مسیر مشخصی هدایت می‌کند؛ در واقع استراتژی به معنای راه رسیدن ما به اهداف با کمک گرفتن از منابع موجود است. با دانش استراتژی به این دیدگاه که بین راه­‌های متفاوت پیش رو کدام را انتخاب کنیم، دست پیدا می‌کنیم.

کسانی که در گرایش استراتژی MBA تحصیل کرده و تخصص لازم در این زمینه را کسب می­‌نمایند با ورود به سازمان­‌ها و پس از آشنایی با فضای سازمان، ماموریت و هدف­‌های اصلی آن و با داشتن شناخت کافی از فضای کسب و کار در کشور، می‌توانند برنامه­‌ها و استراتژی­‌های لازم برای تحقق اهداف سازمان را طراحی کرده و به مدیریت ارائه دهند. در این مقاله قصد داریم بررسی کاملی از جوانب مختلف گرایش استراتژی مدیریت کسب­‌و­کار (MBA) داشته باشیم.

فهرست مطالب

معرفی گرایش استراتژیک MBA

گرایش استراتژی یکی از شاخه­‌های مدیریت کسب ­و ­کار است. این عنصر مدیریت بر تعیین جهت برای سازمان‌­های خصوصی، دولتی و غیرانتفاعی تمرکز دارد که منابع خود را برای دستیابی به اهداف و مقاصد خود مدیریت می‌کنند. کارکردهای مدیریت استراتژیک شامل تعیین اهداف، تجزیه و تحلیل محیط رقابتی، تجزیه و تحلیل سازمان داخلی، ارزیابی و اجرای استراتژی­‌ها است. این شامل عناصر مالی، حسابداری، مدیریت منابع انسانی، بازاریابی، فناوری اطلاعات و همچنین استراتژی است. دانشجویان این گرایش به دنبال آگاهی از نظریه‌های پیشرفته مدیریت استراتژیک و تسلط بر ابزارهای متنوع این حوزه هستند که به طور خاص‌تر شامل آشنایی با مفاهیم بنیادین مدیریت استراتژیک مانند ارزش، ماموریت و …، انواع روش‌های تحلیل و برنامه‌ریزی استراتژیک، مدیریت تحولات اساسی، جاری‌سازی استراتژی‌ها و … می‌شود.

   در پاسخ به سوال همیشگی افراد در دو راهی شرکت در دوره­‌های آزاد مربوط به گرایش‌­های MBA و تحصیل در دوره‌های آکادمیک و دانشگاهی، پیشنهاد ما انتخاب راه دوم است. داشتن مدرک دانشگاهی به شما اعتبار بیشتری می‌بخشد؛ همچنین در دانشگاه فضای تعاملی و فرصت‌های شغلی، تحصیلی و … بیشتری برای کسب تجربه وجود دارد. از دیگر سوالات مهم که ذهن اکثر افراد را مشغول می­‌کند این است که آیا با مدرک کارشناسی غیر مرتبط می­‌توان وارد گرایش‌های مختلف کارشناسی ارشد MBA شد؟ در پاسخ باید گفت بله؛ منعی برای این مسئله وجود ندارد و بسیاری از دانش‌آموختگان رشته‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی و … در این رشته ادامه تحصیل می‌دهند.

زیر شاخه­‌های این گرایش عبارتند از:

 • استراتژی بازاریابی
 • استراتژی بین­‌الملل
 • استراتژی تکنولوژی
 • استراتژی مالی

واحدهای درسی گرایش استراتژی ارشد MBA

برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد MBA استراتژی به شرح زیر است :

 • دروس اصلی: 30 واحد
 • دروس اصلی اختیاری: 6 واحد
 • دروس تخصصی اصلی: 6 واحد
 • دروس تخصصی اختیاری: 6 واحد      

دروس اصلی – 30 واحد (کلیه گرایش ها)

نام درستعداد واحد
اخلاق و احکام کسب‌وکار3
اصول اقتصاد3
حسابداری برای مدیران3
مدیریت استراتژیک3
مدیریت بازاریابی3
مدیریت رفتار سازمانی3
مدیریت عملیات3
مدیریت مالی3
مدیریت منابع انسانی3
نظریه‌های سازمان و مدیریت3

دروس اصلی اختیاری: 6 واحد از دروس زیر (کلیه گرایش ها)

نام درستعداد واحد
احتمال و آمار در مدیریت3
اخلاق و ارزش‌های اسلامی برای مدیران3
ارتباطات مدیریت3
اصول تنظیم قراردادها و مذاکرات تجاری3
اصول کارآفرینی3
اقتصاد از منظر اسلام3
اقتصاد کلان3
اقتصاد مقاومتی3
پروژه پایانی3
پویایی کسب‌وکار3
تحقیق در عملیات3
تصمیم‌گیری برای مدیران3
توسعه پایدار و مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکتی3
توسعه و پیشرفت اسلامی3
حاکمیت شرکتی3
حقوق کسب و کار3
رهبری در سازمان3
رهبری و مدیریت تغییر با رویکرد اسلامی3
روش‌های تحقیق کسب و کار3
روش‌های حل مساله3
سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت3
فضای کسب‌وکار در ایران3
مدیریت از منظر اسلام3
مدیریت پروژه3
مدیریت تغییر3
مدیریت دانش3
مدیریت ریسک3
مدیریت فناوری و نوآوری3
مدیریت کیفیت3
مشاوره3
مباحث منتخب3

دروس تخصصی اصلی – 6 واحد 

نام درستعداد واحد
پیاده‌سازی استراتژی3
مدیریت استراتژیک پیشرفته3

دروس تخصصی اختیاری – 6 واحد

نام درستعداد واحد
تفکر استراتژیک و استراتژی در عمل3
کنترل، بودجه‌بندی و مدیریت عملکرد3
مدیریت استراتژیک در سازمان‌های دولتی و غیرانتفاعی3
مدیریت استراتژیک در شرکت‌های مادر و هلدینگ3
مدیریت رشد3
مباحث منتخب در استراتژی3
مدیریت تغییر3
مشاوره3
استراتژی بازاریابی3
مدیریت استراتژیک منابع انسانی3
استراتژی عملیات3
مدیریت استراتژیک زنجیره تأمین3
مدیریت استراتژیک فناوری3
آینده پژوهی3
مدیریت اتحادهای استراتژیک3
 • دانشجویان در تمام گرایش‌های تخصصی به جز گرایش عمومی مشروط بر تایید گروه آموزشی، یک درس معادل 3 واحد از 2 درس معادل 6 واحد تخصصی اختیاری می‌تواند از دروس سایر گرایش‌های تخصصی یا از دروس سایر دوره‌های مصوب تحصیلات تکمیلی، با رعایت قوانین آموزشی اخذ کنند.
 • در گرایش عمومی دانشجویان به جای 12 واحد تخصصی، باید از سایر دروس اصلی – اختیاری یا دروس تخصصی گرایش‌های دیگر با تایید گروه تحصیلی، واحد اخذ نمایند. همچنین دانشجو می‌توانند با تایید گروه آموزشی، 3 واحد از این 12 واحد را از سایر دوره‌های مصوب تحصیلات تکمیلی با رعایت قوانین آموزشی اخذ کند.
 • با تایید گروه آموزشی، دانشجویان تمامی گرایش‌ها می‌توانند پایان‌نامه 6 واحدی اخد کنند. با اخذ پایان‌نامه در گرایش‌های تخصصی، 6 واحد تخصصی اختیاری دانشجو حذف می‌شود و اخذ درس پروژه پایانی که جزو دروس اصلی اختیاری است، امکان‌پذیر نخواهد بود.
 • باید این نکته را مد نظر داشته باشید که ممکن است هر دانشگاه و گروه علمی به تناسب سیاست‌های خود، تعدادی از این دروس را ارائه کنند و یا درسی را در چارت خود اضافه کنند.
استراتژی

مهارت های لازم برای گرایش استراتژی MBA

مهارت‌­های لازم برای این­ رشته شامل موارد ذیل می­‌شود:

 • نگرش تحلیلی
 • قدرت برقراری تعامل و ارتباط موثر با افراد
 • توانایی مدیریت عملکرد
 • توانایی کار با اطلاعات و داده
 • ریسک‌پذیری و توانایی تصمیم‌گیری
 • تسلط مناسب بر زبان انگلیسی

حال می­‌خواهیم به این سوال بپردازیم که با تحصیل در این رشته چه دانشی به ما افزوده خواهد شد؟

پاسخ این است که با تحصیل در رشته MBA شما یک دید کلی نسبت به تمامی قسمت­‌های یک بیزینس را در اختیار خواهید داشت و توانایی تحلیل درستی از اجزاء سازمان و اتفاقات مختلف موجود در آن را به دست خواهید آورد. تیم استراتژی در سازمان افراد را با یکدیگر هم‌زبان و هم‌سو کرده و محیطی را ایجاد می­‌کند که افراد به خوبی کار را پیش ببرند.

بررسی بازار کار MBA گرایش استراتژی

یکی­ دیگر از موارد مهم در انتخاب رشته تحصیلی توجه به بازار­کار آن است. علاقه نقش مهمی در تصمیمات افراد دارد ولی در نهایت از ملاک‌های بسیار مهم شغل و کسب درآمد است.

افرادی که به تازگی فارغ‌­التحصیل شده‌­اند باید این نکته را در نظر داشته باشند که در سازمان‌­های بزرگ در ابتدای فعالیت خود ممکن است موقعیت مطلوب خود را پیدا نکنند، اما متخصصان در این زمینه پیشنهاد می­‌دهند تا با صبر و پشتکار تجربه‌اندوزی انجام شود. برای مثال می‌توانید مسیر خود را از استارت‌آپ­‌های کوچک آغاز کنید تا با بخش‌­های مختلف آشنا­ شده، به کسب تجربه بپردازید و در آینده در سازمان­‌های بزرگتر مشغول شوید.

بازه درآمدی در این رشته بسیار متنوع بوده و با توجه به سابقه و عملکرد هر فرد و در سازمان­‌ها متفاوت خواهد بود؛ اما معمولا استراتژیست‌ها به علت ماهیت حساس کار خود، درآمد بالایی دارند.

حوزه‌های غالب شغلی برای این رشته عبارتند از:

 • تحلیلگر مالی
 • تحلیلگر کسب‌­و­کار
 • استراتژیست محصول
 • هماهنگ‌­کننده مدیریت پروژه
 • مدیریت فرآیند
 • مشاور بازاریابی
 • بخش توسعه کسب‌­و­کار

 سازمان‌­ها همواره به یک متخصص طراحی و اجرای استراتژی نیازمند هستند. افراد متخصص در زمینه استراتژی سه وظیفه مهم در سازمان را بر عهده دارند که عبارت است از:

 • طراحی استراتژی برای سازمان
 • نظارت بر اجرای استراتژی اتخاذ شده
 • ارزیابی عملکرد برنامه‌های اجرا شده
 
جهت آشنایی بهتر و دقیق‌تر با گرایش عملیات ارشد MBA، به فایل صوتی زیر از آقای سیدعلی علوی، دانشجوی گرایش استراتژی MBA دانشگاه تهران توجه کنید: 
 

گرایش استراتژی MBA در خارج از کشور

بسیاری از داوطلبان و فارغ‌­التحصیلان این رشته علاقه‌­مند به مهاجرت و تحصیل در استراتژی MBA دارند. درمورد این گرایش و مهاجرت در این زمینه نظرات بسیار متنوعی با توجه به تجربه متنوع افراد است. سازمان‌های سراسر دنیا همواره به دنبال افرادی هستند تا در محیط متلاطم امروزی بهترین مسیرها را برایشان ترسیم کنند و از رقبای خود پیشی بگیرند. شرط مهم برای یافتن فرصت‌های مناسب تحصیلی و شغلی در خارج از کشور، داشتن معدل نسبتاً بالا و تجربه کاری مناسب است.

آزمون‌ آزمایشی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA)
30%
تخفیف

آزمون‌ آزمایشی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) 1403

جلسه کنکور همیشه چالش‌های خاص خود را دارد که ممکن برای شما دردسر جدی ایجاد کنند و حتی مانع از کسب یک نتیجه مطلوب شوند! راه حل غلبه بر این چالش‌ها، کسب تجربه است تا به خوبی بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید. بهترین راهکار، شبیه‌سازی فضای کنکور با شرکت در آزمون‌ آزمایشی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) است تا چالش‌های احتمالی را تجربه کنید و استراتژی آزمون متناسب با خود را پیدا کنید.

1,050,000 تومان

ويديو و جزوه‌های رایگان ریاضی پایه

اولین گام برای مطالعه حرفه ای ریاضی عمومی ۱ و ۲ (به صورت سلف استادی یا شرکت در کلاس)، داشتن اطلاعات کلی در مورد تابع و نمودارها است. بنابراین برای کنکور ۱۴۰۳ ویدیو و جزوات تدریس ریاضی پایه (با دیدگاه ارائه مطالب مورد نیاز برای کنکور ارشد و دکتری) تهیه و به صورت رایگان در اختیار کلیه دانشجویان عزیز قرار داده شده است.

 

رایگان!

پکیج آزمون‌های آزمایشی + کلاس‌های آنلاین درس ریاضی عمومی، GMAT و زبان ویژه کنکور MBA 1402

این پکیج، دربرگیرنده کلاس‌های آنلاین درس و تست آمادگی کنکور ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) ۱۴۰۲ است که سه درس ریاضی عمومی استاد آقاسی، استعداد تحصیلی (GMAT) استاد طورانی و زبان عمومی و تخصصی استاد قاسمی مرتبط با کنکور MBA را شامل می‌شود.

5,150,000 تومان

برخی از بهترین دانشگاه‌های پذیرنده MBA استراتژی در دنیا

سخن پایانی

  در این مقاله به بررسی جوانب مختلف گرایش استرتژی MBA مانند بازار کار، فضای آن در خارج از کشور و … پرداخته شد. این رشته از سری رشته‌های جذابی است که ماهیت پویایی دارد و دانشجو را درگیر خواهد کرد. انتخاب رشته و گرایش از موقعیت‌های حساس هر فرد در زندگی است و بهتر است با مشاوران متخصص این حوزه مشورت نمایید.