معرفی جامع گرایش عملیات و زنجیره تامین کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA

زنجیره

مقدمه

   مایکل پورتر در تعریف زنجیره ارزش چنین می‌گوید: زنجیره تامین مشتمل بر تمام فعالیت‌های لازم به منظور ارائه محصولات و یا خدمات به مشتری نهایی است. بر این اساس، کلیه فعالیت‌های مرتبط با جریان مواد و کالا و تبدیل آن‌ها از مرحله تهیه مواد اولیه تا تحویل کالای آماده به مصرف‌­کننده نهایی و جریان‌های اطلاعاتی مربوطه در این حوزه قرار می­‌گیرد. بدین ترتیب، تامین‌­کنندگان مواد اولیه و قطعات، سازندگان، توزیع‌­کنندگان، عمده­‌فروشان، خرده‌­فروشان و مصرف­‌کنندگان نهایی نیز از عناصر هر زنجیره تامینی هستند. استراتژی مدیریت زنجیره تأمین همسو با کاربر نهایی، کلید موفقیت است.

فهرست مطالب

معرفی گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA

با افزایش روند جهانی شدن، مدیریت زنجیره تامین اتوماتیک‌تر و در عین حال پیچیده‌تر شده است. این روند به نوبه خود، تقاضا برای مدیران ماهر را افزایش داده است که به دانش خاص مرتبط با این حوزه مانند عملیات، تدارکات و تجزیه و تحلیل مسلط هستند. برنامه‌های MBA برای برآورده ساختن تقاضا برای مدیران با مهارت‌های خاص زنجیره تامین، شروع به گنجاندن موضوعات خاصی در برنامه درسی خود کرده‌اند . مهم‌ترین مهارت‌های مدیریت پروژه و زنجیره تامین توانایی مذاکره موفقیت‌آمیز برای جذب منابع، بودجه‌ها و برنامه‌هاست که به درجه بالایی از سازماندهی شخصی و رویکردی پیشگیرانه برای برنامه‌ریزی احتیاج دارند. در گرایش زنجیره تامین موضوعاتی مانند تدارکات، آمار، مدیریت تقاضا، بهینه‌سازی، استراتژی عملیات، مدیریت استراتژیک زنجیره تامین، طراحی و تحلیل سیستم‌های تولیدی، مدیریت موجودی و انبار،‌ لجستیک، مدیریت ریسک و ارتباط با تامین‌کنندگان مطرح می‌شود.

از پرتکرارترین سوالاتی که ذهن اکثر دانشجویان را مشغول می­‌کند این است که آیا با مدرک کارشناسی غیر مرتبط می­‌توان وارد گرایش‌های مختلف کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار شد؟ در پاسخ باید گفت بله؛ در حال حاضر محدودیتی برای این مسئله وجود ندارد و بسیاری از دانش‌آموختگان رشته‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی و … در این رشته ادامه تحصیل می‌دهند.

واحدهای درسی گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA

برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار گرایش زنجیره تامین MBA به شرح زیر است:

 • دروس اصلی: 30 واحد
 • دروس اصلی اختیاری: 6 واحد
 • دروس تخصصی اصلی: 6 واحد
 • دروس تخصصی اختیاری: 6 واحد

دروس اصلی – 30 واحد (کلیه گرایش ها)

نام درستعداد واحد
اخلاق و احکام کسب‌وکار3
اصول اقتصاد3
حسابداری برای مدیران3
مدیریت استراتژیک3
مدیریت بازاریابی3
مدیریت رفتار سازمانی3
مدیریت عملیات3
مدیریت مالی3
مدیریت منابع انسانی3
نظریه‌های سازمان و مدیریت3


دروس اصلی اختیاری: 6 واحد از دروس زیر (کلیه گرایش ها)

نام درستعداد واحد
احتمال و آمار در مدیریت3
اخلاق و ارزش‌های اسلامی برای مدیران3
ارتباطات مدیریت3
اصول تنظیم قراردادها و مذاکرات تجاری3
اصول کارآفرینی3
اقتصاد از منظر اسلام3
اقتصاد کلان3
اقتصاد مقاومتی3
پروژه پایانی3
پویایی کسب‌وکار3
تحقیق در عملیات3
تصمیم‌گیری برای مدیران3
توسعه پایدار و مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکتی3
توسعه و پیشرفت اسلامی3
حاکمیت شرکتی3
حقوق کسب‌وکار3
رهبری در سازمان3
رهبری و مدیریت تغییر با رویکرد اسلامی3
روش‌های تحقیق کسب و کار3
روش‌های حل مساله3
سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت3
فضای کسب‌وکار در ایران3
مدیریت از منظر اسلام3
مدیریت پروژه3
مدیریت تغییر3
مدیریت دانش3
مدیریت ریسک3
مدیریت فناوری و نوآوری3
مدیریت کیفیت3
مشاوره3
مباحث منتخب3

دروس تخصصی: 6 واحد تخصصی اصلی + 6 واحد تخصصی اختیاری

دروس تخصصی اصلی

نام درستعداد واحد
استراتژی عملیات3
مدیریت زنجیره تأمین3

دروس تخصصی اختیاری (6 واحد از دروس زیر)

نام درستعداد واحد
طراحی و تحلیل سیستم‌های تولیدی3
لجستیک بین‌الملل3
مدیریت ارتباط با تأمین‌کنندگان3
مدیریت استراتزیک زنجیره تأمین3
مدیریت تقاضا3
مدیریت حمل و نقل3
مدیریت ریسک زنجیره تأمین3
مدیریت عملیات پیشرفته3
مدیریت موجودی و انبار3
مباحث منتخب در عملیات و زنجیره تأمین3
مدیریت پروژه3
مدیریت کیفیت3
مدیریت خدمات3
مدیریت درآمد3
تجارت الکترونیک3
مدیریت ارتباط با مشتریان3
مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار3
توسعه محصول و خدمت3
 • دانشجویان در تمام گرایش‌های تخصصی به جز گرایش عمومی مشروط بر تایید گروه آموزشی، یک درس معادل 3 واحد از 2 درس معادل 6 واحد تخصصی اختیاری می‌تواند از دروس سایر گرایش‌های تخصصی یا از دروس سایر دوره‌های مصوب تحصیلات تکمیلی، با رعایت قوانین آموزشی اخذ کنند.
 • در گرایش عمومی دانشجویان به جای 12 واحد تخصصی، باید از سایر دروس اصلی – اختیاری یا دروس تخصصی گرایش‌های دیگر با تایید گروه تحصیلی، واحد اخذ نمایند. همچنین دانشجو می‌تواند با تایید گروه آموزشی، 3 واحد از این 12 واحد را از سایر دوره‌های مصوب تحصیلات تکمیلی با رعایت قوانین آموزشی اخذ کند.
 • با تایید گروه آموزشی، دانشجویان تمامی گرایش‌ها می‌توانند پایان‌نامه 6 واحدی اخد کنند. با اخذ پایان‌نامه در گرایش‌های تخصصی، 6 واحد تخصصی اختیاری دانشجو حذف می‌شود و اخذ درس پروژه پایانی که جزو دروس اصلی اختیاری است، امکان‌پذیر نخواهد بود.
 • ممکن است هر دانشگاه و گروه آموزشی،‌ بنا بر سیاست‌های خود برخی از دروس فوق را ارائه نداده و یا درسی خارج از موارد ذکر شده را ارائه کند.
زنجیره

مهارت‌های لازم برای گرایش MBA

مهارت­‌های لازم برای دانشجویان و فارغ­‎‌التحصیلان گرایش زنجیره تامین و عملیات کسب و کار عبارتند از:

 • ارتباطات و شبکه‌سازی
 • انعطاف‌پذیری
 • آنالیز مالی مناسب
 • رهبری
 • برنامه‌ریزی
 • کنترل موجودی
 • آشنایی مناسب با تدارکات
 • مدیریت تامین
 • فروش و برنامه‌ریزی عملیات
 • تجزیه و تحلیل تقاضا
 • استراتژی‌های بازاریابی کسب و کار
 • فن بیان و مذاکره
 • آشنایی با نرم‌افزارهای مورد نیاز
 • تسلط مناسب بر زبان انگلیسی

بررسی بازار کار گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA

 در خصوص بازار کار برای فارغ­‌التحصیلان MBA عملیات و زنجیره تامین می­‌توان به عناوین شغلی ذیل اشاره کرد:

 • تحلیلگر کسب و کار
 • مدیر برنامه‌ریزی تقاضا
 • مدیر لجستیک و توزیع
 • تحلیلگر لجستیک
 • مدیر عملیات
 • برنامه­‌ریز تولید
 • مدیر پروژه
 • کارشناس تامین منابع
 • مدیر تدارکات استراتژیک
 • مدیر زنجیره تامین

به عنوان مدیر زنجیره تامین، شما باید بر تمامی عملیات زنجیره تامین که ممکن است شامل خرید و همچنین موجودی مواد باشد، مدیریت و نظارت کنید.

ممکن است از شما خواسته شود که فروشندگان موضوع مورد نظر سازمان را جستجو و انتخاب کنید. شما باید مهارت‌های تحلیلی و ارتباطی داشته باشید تا در مورد راه‌هایی برای بهبود و بهره‌وری، کارایی و کیفیت همه عملیات‌ها پیشنهاد دهید.

شما مشکلات مربوط به محصول را هماهنگ و حل خواهید کرد و ممکن است در ساعات غیرمعمول از شما خواسته شود که این کار را انجام دهید؛ زیرا تعدادی از عملیات ها 24 ساعت و 7 روز هفته انجام می‌شود. شما به عنوان مدیر عملیات و زنجیره تامین باید از قضاوت درستی برخوردار باشید و بر اساس آن برنامه­‌ریزی کنید تا اطمینان حاصل کنید که شرکت و یا سازمان به هدف مورد نظر دست پیدا می­‌کند.

جهت آشنایی بهتر و دقیق‌تر با گرایش عملیات ارشد MBA، به فایل صوتی زیر از آقای محمدرضا طیبی، دانشجوی گرایش عملیات MBA شریف توجه کنید: 

 

گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA در خارج از کشور

گرایش عملیات و زنجیره تامین MBA از رشته­‌های پرطرفدار و پولساز برای مهاجرت به خارج از ایران است و زمینه انجام این کار نیز فراهم است اما به نسبت سایر گرایش‌ها دشواری بیشتری خواهد داشت. تجربه کاری و مهارت‌های عملی مانند تسلط بر نرم‌افزارهای مورد نیاز عنصر اصلی در پذیرش شماست؛‌ برای فعالیت در این رشته باید توجه داشته باشید که مهارت‌های مورد نیاز بر اساس صنعت و نوع سازمان، متفاوت خواهد بود.

آزمون‌ آزمایشی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA)
30%
تخفیف

آزمون‌ آزمایشی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) 1403

جلسه کنکور همیشه چالش‌های خاص خود را دارد که ممکن برای شما دردسر جدی ایجاد کنند و حتی مانع از کسب یک نتیجه مطلوب شوند! راه حل غلبه بر این چالش‌ها، کسب تجربه است تا به خوبی بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید. بهترین راهکار، شبیه‌سازی فضای کنکور با شرکت در آزمون‌ آزمایشی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) است تا چالش‌های احتمالی را تجربه کنید و استراتژی آزمون متناسب با خود را پیدا کنید.

1,050,000 تومان

ويديو و جزوه‌های رایگان ریاضی پایه

اولین گام برای مطالعه حرفه ای ریاضی عمومی ۱ و ۲ (به صورت سلف استادی یا شرکت در کلاس)، داشتن اطلاعات کلی در مورد تابع و نمودارها است. بنابراین برای کنکور ۱۴۰۳ ویدیو و جزوات تدریس ریاضی پایه (با دیدگاه ارائه مطالب مورد نیاز برای کنکور ارشد و دکتری) تهیه و به صورت رایگان در اختیار کلیه دانشجویان عزیز قرار داده شده است.

 

رایگان!

پکیج آزمون‌های آزمایشی + کلاس‌های آنلاین درس + کلاس‌های آنلاین نکته و جمع‌بندی ریاضی عمومی، GMAT و زبان ویژه کنکور MBA 1402

این پکیج، کامل‌ترین پکیج برای کنکور مدیریت کسب و کار (MBA) 1402 است که دربرگیرنده کلاس‌های آنلاین درس و تست آمادگی کنکور، کلاس‌های آنلاین نکته‌وتست و جمع‌بندی و آزمون‌های آزمایشی شبیه‌ساز کنکور برای سه درس اصلی کنکور MBA یعنی ریاضی عمومی استاد آقاسی، استعداد تحصیلی (GMAT) استاد طورانی و زبان عمومی و تخصصی استاد قاسمی است.

8,500,000 تومان

برخی از بهترین دانشگاه‌های پذیرنده MBA رفتار سازمانی و منابع انسانی در دنیا

سخن پایانی

در این مقاله سعی برآن شد تا شما را با گرایش عملیات و زنجیره تامین رشته MBA و موارد تحصیلی، بازار کار، مهارت­‌های مورد نیاز برای وارد شدن به موقعیت شغلی در خصوص این رشته و مهاجرت به خارج از ایران آشنا کنیم. این رشته واردهای حوزه‌های تخصصی شده و فرد خبره در این رشته می‌تواند مسیر بسیار خوبی را پیش روی خود ببیند.