معرفی جامع کارشناسی ارشد + 0 تا 100 کنکور مدیریت کسب‌وکار (MBA)

معرفی جامع کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA)

مقدمه و معرفی

کلمه MBA مخفف Master of Business Administration به‌ معنای کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌ و‌ کار است. به‌صورت کلی MBA برای کسانی طراحی و ارائه شده است که در رشته‌های مختلفی تحصیل کرده‌اند، اما به دانش مدیریت نیاز دارند؛ ولی لزوماً اینگونه نیست و افراد با پیشینه مدیریتی هم در این رشته به ادامه تحصیل می‌پردازند. برای تحصیل در این رشته هیچ محدودیتی از سمت سازمان سنجش و وزارت علوم برای افراد با مدرک لیسانس غیرمرتبط وجود ندارد. شما در طول دوره MBA دانش کسب‌ و کار و ارتباطات حرفه‌ای خود را توسعه می‌دهید. رشته MBA به ایجاد درک بهتر از فعالیت‌ها و مبانی مدیریتی کسب‌وکار کمک زیادی می‌کند و هدف اصلی آن توانمندسازی مدیران و نیروی انسانی برای ایفای نقش موثر در حوزه مدیریت کسب و کارهاست. اکثریت افراد با هدف افزایش درآمد و یافتن فرصت‌های شغلی مناسب‌تر وارد رشته MBA می‌شوند ولی با این حال، پول بیشتر و موقعیت‌های شغلی بهتر تنها مزایای MBA نیست و از دیگر مزایا می‌توان به ایجاد شبکه‌های ارتباطی جدید، بهبود مهارت‌های مدیریتی، ایجاد تفکر کارآفرینی و … اشاره کرد. 

از جمله سوالات مهمی که مطرح است، این است که در دوره‌های آزاد MBA شرکت کنیم یا دوره آکادمیک دانشگاهی؟ پیشنهاد ما گزینه دوم است؛ شما در دانشگاه با اساتید خود امکان تعامل و همکاری بیشتری دارید و با توجه به پروژه‌ محور بودن دوره دانشگاهی، فرصت‌های شغلی و تحصیلی بیشتری برای شما وجود خواهد داشت. یک علت مهم دیگر این است که در جامعه ما مدرک دانشگاهی MBA اعتبار زیادی دارد و در کنار مهارت‌های شما،‌ شانس موفقیت شما را افزایش می‌دهد. مدیریت کسب‌وکار در مقطع کارشناسی ارشد دارای ۶ گرایش است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. این رشته در میان فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی فنی و مهندسی و علوم پزشکی محبوبیت زیادی دارد و آن‌ها می‌توانند با ترکیب ذهن مهندسی خود و بینش کسب‌وکاری و مدیریتی،‌ موفقیت‌های زیادی را برای خود رقم بزنند. برای ورود به این رشته در دانشگاه‌ باید در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌ و کار با کد رشته ۱۱۴۸ شرکت کنید که شامل ۳ درس است و در ادامه به تفصیل در خصوص منابع، تعداد سوالات و … صحبت خواهیم کرد.

فهرست مطالب

کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار

معمولا کنکور ارشد MBA در اردیبهشت ماه هر سال برگزار می‌شود. هر ساله سازمان سنجش بازه مشخصی را برای ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد معین کرده و با انتشار دفترچه راهنمای ثبت‌نام، به ارائه توضیحات لازم می‌پردازد. سوالات کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌وکار MBA شامل ۱۲۰ سوال و ۲۳۰ دقیقه فرصت پاسخگویی است. این کنکور شامل ۳ درس ریاضی عمومی ۱ و ۲،‌ استعداد تحصیلی GMAT و زبان است. در ادامه این مقاله به بیان بهترین منابع و توصیه‌هایی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد خواهیم پرداخت.

گرایش‌های کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌وکار (MBA)

در ادامه به بررسی اجمالی گرایش‌های مهم ارشد مدیریت می‌پردازیم.

گرایش بازاریابی

گرایش بازاریابی در کنار مباحث مدیریتی، تمرکز خاصی روی مباحث مرتبط با مشتری و مدیریت ارتباط با مشتریان دارد. از جمله مباحثی که در این گرایش به دانشجویان آموزش داده می‌شود می‌توان به بازاریابی، استراتژی بازاریابی، تحقیقات بازار ، بازاریابی دیجیتال، مدیریت رسانه‌های اجتماعی، مدل‌سازی و استراتژی بازاریابی، استراتژی محصول، برندسازی، بازاریابی بین‌المللی، مدیریت نیروی فروش، روانشناسی بازاریابی و تجزیه­ و تحلیل داده­‌ها اشاره کرد. از مهارت‌های مهم مورد نیاز برای این رشته می‌توان به فن بیان و مذاکره، توانایی فروش،‌ آشنایی با ابزارهای مورد نیاز فضای بازاریابی، علاقه به تعامل با دیگران و توانایی شبکه‌سازی مناسب اشاره داشت. عمده موقعیت‌های غالب شغلی بازاریابی MBA شامل مواردی مثل مدیر بازاریابی، مدیر تبلیغات، مدیر برند، مدیر ارتباط با مشتری، مدیر دیجیتال مارکتینگ و … می‌شود. 

برای آشنایی بیشتر با گرایش بازاریابی اینجا کلیک کنید.

گرایش مالی

منابع پولی و مالی از پایه‌های اصلی هر سازمانی و تقریبا هر فعالیتی در سازمان، تحت تاثیر این منبع ارزشمند است و بدون شک مدیریت بهینه این منبع نقش حیاتی در پیشرفت یک سازمان خواهد داشت. گرایش مالی به دو زیر گرایش Corporate finance و Capital market تقسیم می­شود. گرایش مالی کارشناسی ارشد MBA، دانشجویان خود را با تجزیه و تحلیل گزارشات مالی شرکت، پیش‌بینی روندهای تجاری، به حداکثر رساندن ارزش سهام و سودآوری، به حداقل رساندن ریسک‌ مالی و مدیریت سرمایه‌گذاری و … آشنا کرده تا آن‌ها در حوزه مد نظر خود فعالیت کنند. برخی توانمندی‌های لازم برای ورود به این رشته شامل دانش ریاضی و اقتصاد، ریسک‌پذیری، خلاقیت، انتخاب و اقدامات مناسب تحت فشار و … هستند و افراد در حوزه‌های شغلی مانند بازار تامین مالی و سرمایه يا هلدینگ­‌ها و شرکت­های سرمایه­‌گذاری، مدل سازی و ارزش گذاری مالی، تحلیلگری مالی سرمایه، بدهی، منابع مالی و … می‌توانند فعالیت داشته باشند.

برای آشنایی بیشتر با گرایش مالی اینجا کلیک کنید.

گرایش استراتژی

در تعریف استراتژی می‌توان گفت که یک برنامه عملیاتی است که برای دستیابی به یک هدف مشخص طراحی شده است. مفهوم استراتژی در واقع حاصل فضای رقابتی و محدوديت منابع در دسترس است. استراتژی از دیدگاه مایکل پورتر عبارت است از اینکه کاری را که دیگران انجام می‌دهند، با منابع کمتر انجام دهیم و کارهایی انجام دهیم که هیچ کس غیر از ما انجام نمی‌دهد. کارکردهای مدیریت استراتژیک شامل تعیین اهداف، تجزیه و تحلیل محیط رقابتی، تجزیه و تحلیل سازمان داخلی، ارزیابی و اجرای استراتژی­‌هاست و شامل 4 حوزه استراتژی بازاریابی، استراتژی بین­الملل، استراتژی تکنولوژی و استراتژی مالی می‌شود. افراد متخصص در زمینه استراتژی سه وظیفه مهم طراحی استراتژی برای سازمان، نظارت بر اجرای استراتژی اتخاذ شده و ارزیابی عملکرد برنامه‌های اجرا شده در سازمان را بر عهده دارند.

برای آشنایی بیشتر با گرایش استراتژی اینجا کلیک کنید.

گرایش فناوری اطلاعات

سیستم­‌های اطلاعاتی به جمع‌­آوری داده‌­ها، ذخیره، توزیع و تحلیل آن می‌­پردازد. این رشته به دانشجویان این امکان را می­دهد تا از علم فناوری برای تحلیل، ساده‌سازی فرآیند­ها و بهبود ارتباطات سازمان برای رسیدن به اهداف بهره‌­مند شوند. فراگیری روزافزون فناوری‌ها و تکنولوژی‌ها در قسمت‌های مختلف کسب و کار، باعث محبوبیت این رشته و وجود فرصت‌های شغلی و تحصیلی مناسب زیادی برای متخصصان این رشته شده است. درس‌های تخصصی این گرایش شامل مواردی مثل تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم‌­های اطلاعاتی مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات، هوش کسب­و­کار، مدیریت استراتژیک سیستم‌های اطلاعاتی و … می‌شود. از مهم­ترین مهارت‌های این گرایش تحلیل کسب­‌و­کار است که شامل کسانی می­‌شود که درک جامع و کاملی از کسب‌­و­کار داشته و با استفاده از ابزارها و آمار، داده­ها را تحلیل کرده و به ارائه آن­‌ها به مدیران ارشد در جهت تصمیم­‌گیری بهتر مدیریت می‌پردازند. عمده فرصت‌های شغلی این رشته شامل حوزه‌هایی مثل توسعه‌­دهنده نرم­افزار، تحلیلگری امنیت سیستم­‌های اطلاعاتی، مدیریت پایگاه داده و پشتوانه پلتفرم‌­ها، طراحی و تحلیلگری داشبورد‌های مدیریتی و … است.

برای آشنایی بیشتر با گرایش فناوری اطلاعات  اینجا کلیک کنید.

گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی

در این گرایش شما به بررسی دو بعد منابع انسانی و رفتار سازمانی مشغول می‌شوید. گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی فراگرایشی است که شما وارد هر گرایش دیگری بشوید نیز به مباحث رفتار سازمانی و منابع انسانی نیازمند هستید و واحدهای درسی را در این خصوص خواهید داشت. مدیران منابع انسانی، به بررسی محیط داخلی و خارجی سازمان و کسب­ و­ کار خود می­‌پردازند، آن را تحلیل می­کنند و برای بهتر شدن شرایط تلاش می‌کنند. از همین رو توانایی جمع‌­آوری اطلاعات و مهارت تجزیه و تحلیل برای این افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. از دیگر مهارت‌های مهم می‌توان به تفکر انتقادی، شنود موثر و خلاقیت اشاره داشت. متخصصان این رشته می‌توانند در زمینه‌هایی مثل ارزیابی عملکرد، مدیریت استعداد، حقوق و دستمزد و … فعالیت داشته باشند.

برای آشنایی بیشتر با گرایش گرایش منابع انسانی و رفتار سازمانی اینجا کلیک کنید.

گرایش عملیات و زنجیره تامین

هر سازمانی با هدف ارزش‌آفرینی برای مشتریان خود فعالیت می‌کند و در نهایت به دنبال سودآوری است. این هدف با داشتن زنجیره‌ تامینی منظم و مدیریت شده و سیستم عملیاتی کارآمد حاصل می‌شود و همه افراد و فرآیندهای درگیر در زنجیره تامین سازمان و صنعت، باید به صورت صحیح مدیریت شوند تا بیشترین فایده ایجاد شود. خرده‌­فروشان و مصرف­‌کنندگان‌ نهایی نیز از عناصر هر زنجیره تامینی هستند. استراتژی مدیریت زنجیره تأمین همسو با کاربر نهایی، کلید موفقیت است.

از مهارت‌های کلیدی برای موفقیت در این رشته می‌توان به ارتباطات و شبکه‌سازی قوی، کنترل موجودی، آشنایی مناسب با تدارکات، مدیریت تامین، فروش و برنامه‌ریزی عملیات، تجزیه و تحلیل تقاضا، استراتژی‌های بازاریابی کسب و کار و … اشاره داشت. از جمله عناوین شغلی مرتبط با این گرایش می‌توان به تحلیلگر کسب‌وکار، مدیر برنامه‌ریزی تقاضا، مدیر لجستیک و توزیع، تحلیلگر لجستیک، مدیر پروژه و عملیات و … اشاره داشت.

برای آشنایی بیشتر با گرایش عملیات و زنجیره تامین اینجا کلیک کنید.

دروس، ضرایب و تعداد سوالات کنکور ارشد مدیریت کسب و کار

اطلاعات دروس، ضرایب و تعداد سوالات ارشد MBA در تمام گرایش‌ها به صورت زیر است:

نام درس
ضریب
تعداد سوالات
زمان
استعداد و آمادگی تحصیلی ویژه رشته مدیریت
2
40
230
ریاضی عمومی 1 و 2
2
30
زبان
1
50

بهترین منابع کنکور MBA

علی‌رغم کم بودن تعداد دروس کنکور این رشته، سوالات نسبتاً دشوار بوده، رقابت سنگینی میان داوطلبان حاکم است و انتخاب هوشمندانه منابع برای موفقیت اهمیت زیادی دارد. همچنین شما باید در هر ۳ درس درصد مناسبی کسب کنید و اصلا به حذف درس فکر نکنید. تغییر منبع جزو بزرگترین اشتباهات در مسیر کنکور است و می‌تواند باعث هدر رفتن ماه‌ها تلاش شما شود؛ زیرا هم زمان را از دست داده‌اید و هم به نوعی با یک منبع جدید، مسیر را از صفر آغاز کرده‌اید. بهترین منابع ارشد MBA عبارتند از:

نام درس
منبع مطالعاتی
ریاضی عمومی 1 و 2
ریاضی عمومی 1 (جلد اول و دوم) و 2 (جلد اول و دوم) مسعود آقاسی؛ انتشارات نگاه دانش
کتاب جزوه کلاس ریاضی عمومی ۱ و ۲ مسعود آقاسی؛ انتشارات نگاه دانش (ویژه مطالعه به صورت خودخوان)
استعداد تحصیلی GMAT
استعداد تحصیلی مدیریت کسب‌وکار MBA و امور شهری احمد صداقت/ محسن طورانی؛ انتشارات نگاه دانش
زبان تخصصی ویژه مدیریت کسب‌وکار
زبان عمومی زیر ذره‌بین جلد ۱ واژگان هادی جهانشاهی/ الناز یوسف‌زاده؛ انتشارات نگاه دانش
زبان عمومی زیر ذره‌‎بین دكتری هادی جهانشاهی/ الناز یوسف‌زاده؛ انتشارات نگاه دانش
زبان تخصصی مدیریت آرمان اشراقی؛ انتشارات نگاه دانش
زبان تخصصی مدیریت کسب‌وکار MBA محمدرضا ناصرزاده/ یاشار دهدشتی؛ انتشارات نگاه دانش
2000 تست زبان تخصصی MBA؛ انتشارات نگاه دانش

بازار کار MBA

به طور کلی MBA در کشور ما از بازار کار خوب و رو به رشدی برخوردار است. هر سازمانی همواره برای قسمت‌های مختلف خود به دنبال مدیران متخصصی است که بتوانند اهداف آن‌ها را محقق کنند. فارغ‌التحصیلان و دانشجویان MBA علاوه بر دانش تخصصی خود که در هر گرایش کسب می‌کنند، نگرشی جامع به سازمان و کسب‌وکار پیدا می‌کنند که تاثیر به سزایی در تصمیمات آن‌ها دارد و باعث یکپارچگی بیشتر سازمان می‌شود. در قسمت‌های قبلی در خصوص عناوین شغلی تخصصی هر گرایش توضیحاتی ارائه شد.

بهترین دانشگاه‌های پذیرنده رشته MBA در ایران

راهکارهای موفقیت در کنکور ارشد MBA

راهکارهای موفقیت در کنکور ارشد MBA
  • برای موفقیت در کنکور از مهم‌ترین عوامل، توجه به عوامل شخصی و واقع‌بینی در مورد آن‌هاست؛ یعنی مثلا هنگام برنامه‌ریزی برای مطالعه محدودیت‌ها را در نظر گرفته و از ایده‌آل گرایی پرهیز کنیم، زیرا در کنکور ارشد کیفیت مطالعه به مراتب مهم‌تر از کمیت آن است.
  • نکته بعدی انتخاب درست و دقیق منابع مطالعاتی است. با وجود کم بودن تعداد دروس امتحانی کنکور این رشته، سعی کنید با دریافت مشاوره صحیح و همچنین تحقیق و بررسی شخصی بهترین منبع را انتخاب کنید و هرگز به سراغ مطالعه چند منبع نروید؛ زیرا باعث عدم تمرکز و آشفتگی ذهن شده و شما بر هیچ یک مسلط نخواهید شد.
  • مورد بعدی توجه به موارد جزئی مثل تغذیه، ساعت خواب، محیط اطراف و … است.
  • قدم بعدی واقع‌بینی در خصوص قدرت درک و یادگیری مفاهیم است؛ هرگز به خود القا نکنید که درسی را متوجه نمی‌شوید و یا بر آن مسلط هستید و دیگر نیازی به مرور و تست‌زنی ندارید. هر سه درس این کنکور دارای اهمیت خاص خود است و حذف هر یک از آن‌ها شما را از رقبا عقب خواهد انداخت. همچنین اگر لازم است در کلاس آمادگی کنکور شرکت کنید. پس از تحقیق در مورد بهترین کلاس‌ها و اساتید، از فرصت استفاده کرده و در اسرع وقت حرکت خود را شروع کنید.
  • سعی کنید حتما از نظر مشاوران سرشناس این حوزه استفاده کنید. یک مشاور سال‌ها در این حوزه فعالیت‌ کرده و با انواع داوطلبان در تعامل بوده، دارای تجربه سرشاری بوده و به خوبی با بایدها و نبایدها، منابع مناسب، اساتید خبره، کلاس‌های باکیفیت، روش‌های مطالعاتی کارآمد و … آشنایی دارد؛ پس خود را از این فرصت بزرگ محروم نکنید.
  • توجه داشته باشید که عیار شما در تست زدن مشخص می‌شود؛ بعد از مطالعه دقیق و خلاصه‌برداری و مرور مکرر، حتما تست بزنید. برای اینکار می‌توانید از کتاب‌های بانک تست استفاده کنید و حتما سوالات کنکورهای گذشته را بررسی کنید. همچنین آزمون‌های آزمایشی از بهترین راه‌های سنجش خود در درس‌هاست.

کلاس‌های آمادگی کنکور MBA

یکی از سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌های رسیدن به آمادگی در درس‌های مختلف، شرکت در کلاس‌های آمادگی کنکور و نکته و تست است. زمان بزرگترین و مهمترین دارایی شما در سال کنکور است و شما فرصت زیادی برای تغییر شیوه مطالعه و یا تغییر منبع مطالعاتی خود ندارید.

کلاس‌های درس آمادگی کنکور مطالب را به صورت مفصل و عمقی بررسی کرده و باعث می‌شوند که در مدت زمان کمتری به تسلط مناسبی برسید و اگر هم مطلبی را به صورت کامل متوجه نشدید، با توضیحات کامل و جامع، درکلاس دیگر هیچ ابهامی برای شما باقی نخواهد ماند. درسی مانند ریاضی ۱ و ۲ ممکن است وقت زیادی از شما بگیرد و در نهایت هم نتیجه دلخواه شما حاصل نشود. همچنین اگر شما شاغل هستید یا به هر دلیلی زمان کمی برای مطالعه در اختیار دارید،‌ بهترین گزینه پیش روی شما شرکت در این کلاس‌هاست.

ماه‌های پایانی منتهی به کنکور، فرصت طلایی برای کسب نتیجه مطلوب است؛ در این مدت زمان اگر مرور و جمع‌بندی مناسبی نداشته باشید،‌ امکان دارد که تمام زحمات شما به هدر برود. در خصوص کلاس‌های نکته و تست باید گفت که این کلاس‌ها به بررسی نکات و زوایای پنهانی از درس‌ها می‌پردازند که در حین مطالعه شاید به آن‌ها توجه نکردید و با این کلاس­‌ها به تسلط کامل می‌رسید. همچنین نکات اصلی درس را در ذهن شما مرور و تثبیت می‌کنند و در مدت زمان کوتاهی می‌توانید تمام مطالب مطالعه شده را بازیابی و جمع‌بندی کنید. اگر فرصت مطالعه کامل درسی را نداشتید می‌توانید با این کلاس‌ها نکات اصلی و مهم را که احتمال طرح سوال دارند، سریع و کاربردی یاد گرفته و می‌توانید درصد مناسبی را کسب کنید. 

آزمون‌های آزمایشی MBA

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند شما را به اطمینان و آرامش خاطر رسانده و تا حد بسیار زیادی مشخص کند که شما کجا ایستاده‌اید، شرکت در آزمون‌های آزمایشی است. این آزمون‌ها توسط برترین اساتید کشور و مطابق استاندارد کنکور طراحی شده و به شما کمک می‌کند تا به صورت جدی خود را بیازمایید. همچنین با تحلیل و بررسی سوالات پس از آزمون، هیچ نکته‌ای از چشم شما پنهان نمی‌ماند. شما می‌توانید در آن‌ها علاوه بر سنجش تسلط خود بر درس‌ها از طریق پاسخگویی به سوالات استاندارد، استراتژی‌های مدیریت زمان،‌ ترتیب پاسخگویی به دروس و … را آزمون و خطا کنید تا به استراتژی متناسب با شرایط خود دست پیدا کنید. نکته اصلی این است که شما با شرکت در این آزمون‌ها خود را در شرایط کنکور قرار داده و بر مواردی مانند استرس غلبه خواهید کرد. آزمون‌های آزمایشی نگاره شامل ۴ مرحله بودجه‌‌بندی و ۳ مرحله جامع، کاملا منطبق با منابع اصلی کنکور بوده و توسط برترین اساتید MBA کشور، استاد آقاسی، استاد طورانی و دکتر اشراقی، طراحی می‌شوند. آزمون‌های بودجه‌بندی به شما نقشه راه و برنامه مطالعاتی می‌دهند تا شما در زمان مناسب به حد نصاب مطالعه دروس برسید و از نظر زمانی دچار مشکل نشوید و آزمون‌های جامع ایرادات مطالعاتی شما را نمایان کرده و شما می‌توانید در مدت زمان باقی‌مانده تا کنکور، با دید بازتری روی نقاط ضعف خود، زمان صرف کنید. ذکر این نکته لازم است که این آزمون‌ها برای کسب آمادگی هستند و نباید باعث ناامیدی و غرور شوند؛ زیرا ممکن است روند و نتیجه کنکور برخلاف آن‌ها باشد. 

سوالات متداول

آیا برای شرکت در کنکور ارشد مدیریت نیاز به مدرک مرتبط هست؟

خیر؛ طبق اعلام سازمان سنجش و وزارت علوم، همه داوطلبان با هر رشته‌ای می‌توانند در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار شرکت کنند.

گرایش‌های MBA کدامند؟
بهترین منابع مطالعاتی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار کدامند؟

شما می‌توانید از طریق این صفحه بهترین منابع کنکور این رشته را مشاهده کنید.

کلاس‌های آمادگی کنکور تا چه میزان به من کمک می‌کنند؟

شرکت در کلاس درس باعث می‌شود در مدت زمان کمتری مطالبی که برای کنکور مهم هستند را یاد بگیرید. همچنین با شرکت در کلاس‌های نکته و تست در ماه‌های پایانی منتهی به کنکور،‌ به خوبی مطالب را مرور خواهید کرد و با آمادگی کاملی در آزمون حاضر خواهید شد.

اساتید کلاس‌های نگاره چه کسانی هستند؟

درس

استاد

ریاضی عمومی 1 و 2

استاد مسعود آقاسی

استعداد تحصیلی GMAT

دکتر محسن طورانی

زبان

دکتر آرمان اشراقی

آزمون‌های آزمایشی تا چه میزان می‌توانند به من کمک کنند؟

با انتخاب آزمون آزمایشی باکیفیت و استاندارد، شما می‌توانید میزان تسلط خود را بر درس‌ها محک جدی زده و نکات مهمی که احتمال بالای طرح سوال دارند را یاد بگیرید. همچنین با شبیه‌سازی شرایط کنکور، با آرامش و اطمینان سر جلسه حاضر خواهید شد. آزمون‌های آزمایشی نگاره بالاترین جامعه آماری کشور را داشته، توسط برترین اساتید MBA کشور طراحی می‌شوند و شما با شرکت در آن‌ها به خوبی برای کنکور آماده خواهید شد.